Tiekas viedokļu festivālā “Es varu”

Autors: Beatrise Borise - 28 decembris, 2022 🕙 Lasīšanas ilgums: 4 min.

Biedrības “Daugavpils un Ilūkstes novada partnerība “Kaimiņi””, “Preiļu rajona partnerība” un “Krāslavas rajona partnerība” rīkoja viedokļu festivālu “Es varu”, kas bija kā platforma, kur apspriestas tādas tēmas kā medijpratība, kopienu līdzdalība un mūsu lomu Eiropā. Viedokļu festivāls notika projekta “Es Dienvidlatgalē varu!” gaitā, ko finansē Islande, Lihtenšteina un Norvēģija caur EEZ un Norvēģijas grantu programmu “Aktīvo iedzīvotāju fonds”.

“Es varu” – šāds nosaukums dots viedokļu festivālam, kas norisinājās Augšdaugavas novada kultūras centrā “Vārpa”. Tā mērķis bija rosināt pieredzes apmaiņu un veidot apziņu, ka ikviena iedzīvotāja viedoklim ir nozīme, gan ka mēs katrs esam līdzatbildīgs savas valsts attīstībā.

Valija Vaivode Preiļu rajona partnerības koordinatore

Notiek viena projekta ietvaros, ko finansē Lihtenšteinas un Norvēģijas finansētāji, un Latvijā ievieš aktīvo iedzīvotāju fonds. Un mums šis projekts ir kā trim partneriem kopā, tā ir Preiļu rajona partnerība, Krāslavas rajona partnerība un partnerība “Kaimiņi” Augšdaugavas novadā. Un projekts saucas “Es Dienvidlatgalē varu”.

Uz viedokļu festivālu tika aicināti pašvaldību pārstāvji, mediju darbinieki, nevalstisko organizāciju biedri un dažāda vecuma iedzīvotāji, vienkopus pulcējot teju 100 dalībniekus.

Valija Vaivode Preiļu rajona partnerības koordinatore

Ļoti svarīgi ir zināt, ko par to domā, piemēram, seniori un ko domā jaunieši. Un ko par to domā pašvaldību cilvēki un ko domā kopienu iedzīvotāji. Bet vēl tas pasākumu, liekas, kuplināja un darīja tādu bagātu tie eksperti, kas bija pieaicināti. Un tie mums bija arī no LLU pētnieks, kas vispār pastāstīja, kas tad ir viedoklis, ko mēs saprotam ar viedokli, kā mēs to varam izteikt.

Šajā reizē viedokļu festivālā galvenās tēmas, par ko raisījās diskusijas, bija mediji, tostarp patiesas un viltus ziņas, kopienu līdzdalība politikā un lēmumu pieņemšanā, kā arī ikviena iedzīvotāja loma Eiropā.

Baiba Vucenlazdāne viedokļu festivāla dalībniece

Ļoti interesanti bija dzirdēt tādas lietas, ka Eiropa ir ļoti tālu, mēs esam Eiropas mala, bet īstenībā Eiropa jau ir pie mums, jo mēs izmantojam aktīvi Eiropas finansējumu, aktīvi iesaistāmies dažādos projektos, arī šis ir viens no piemēriem, teiksim, kur var gūt labas atziņas, labas idejas varbūt tālākajiem nākotnes projektiem. Kopumā bija ļoti vērtīgi un interesanti. Un tiešām ļoti priecēja tas, ka arī jaunieši iesaistās, ne tikai atbrauc atbraukšanas pēc, bet izsaka arī savu viedokli.

Annija Stašulāne viedokļu festivāla dalībniece

Bija ļoti interesanti arī par medijpratības pusi, kas šobrīd ir aktuāli, tā paskatīties, kā mēs esam šajā te mediju burbulī, kā atrast šīs te fake ziņas no parastajām, kas ir patiesās un kas noteikti šobrīd ir aktuāli. Tā atziņa ir, ka ir jāšķiro, ir jāšķiro tās ziņas!

Valija Vaivode Preiļu rajona partnerības koordinatore

Vislielākās diskusijas bija par to – par kopienām. Kā mēs redzam savu kopienu, kas ir kopienu līderis, cik mums jābūt patiesiem kopienas priekšā kopienu līderim. Vai mēs varam izteikt visas savas domas vai mēs to nedrīkstam, vai mums ir jāizsaka tikai kopienas domas.

Daudziem viedokļu festivāla “Es varu” dalībniekiem iesaiste šādā pasākumā bija pirmā pieredze. Tā noslēgumā teju visi bija vienisprātis, ka šādiem forumiem būtu jānotiek biežāk, jo tā ir laba iespēja paust savu viedokli, ieklausīties līdzcilvēkos un meklēt kopsaucēju sarežģītos jautājumos.

Dalies:

Šķaunē mācās veidot maskas “čigānos” iešanai

Jau drīz “Latvijas pierobeža. Dienasgrāmata.” 5. raidījums par Šuškovu!

Līdzīgi raksti