“Latgales prozas lasījumi 2022” dzelzceļa stacijā “Rēzekne II”

Autors: Inese Brīvere - 16 decembris, 2022 🕙 Lasīšanas ilgums: 5 min.

Lai veicinātu literāro procesu Latgalē un latgalisko tekstu radīšanu Latvijā, jau trešo reizi aizritējis biedrības “LgSC” organizētais konkurss “Latgales prozas lasījumi 2022”, kurā varēja piedalīties visa vecuma Latgales kultūrtelpai piederīgie autori. Tā noslēguma pasākums izskanēja dzelzceļa stacijā “Rēzekne II”, piedaloties trim šī gada uzvarētājām. #SIF_MAF2022

“Latgales prozas lasījumi 2022” šogad izskanēja ar moto “Kur ir manas mājas?”, aicinot autorus pievērsties piederības, pārmaiņu un meklējumu jautājumiem. Piepildot prozu arī ar folkloras ansambļa “Gosti” tautasdziesmu skanējumu, Rēzeknes Tautas teātra aktiera Jāņa Pampes vadībā pasākuma noslēgumā dzelzceļa stacijā “Rēzekne II” tiešsaistē un klātienē uzstājās trīs šī gada konkursa uzvarētājas.

Amanda Anusāne pasākuma režisore LTG

Šis pasākums mums tiek rīkots laikā, kad ienāk Zilupietis, Rēzeknē piestāj, un tad mēs aicināsim arī cilvēkus uz šo pasākumu stacijā. Stacija ir tāda zīmīga vieta, kur vai nu mēs atbraucam uz mājām, vai dodamies prom no mājām, un Ukrainas kontekstā tā ir arī vieta, kur patverties no bumbām.

Prozas lasījumi šeit skan simboliski, jo tieši šogad daudz kur pasaulē dzelzceļa stacijas kļuva ne vien par vietu, no kurienes aizceļot, bet daudziem – arī par savas dzīves pēdējo pieturvietu. Tieši tādēļ

apmeklētājiem bija iespēja atbalstīt ar ziedojumu biedrību “Tavi draugi”, kas sagaida ukraiņu bēgļus robežkontroles punktos Grebņevā, Terehovā un Silenē.

Sandis prozas lasījumu klausītājs

Mēs esam diezgan komfortabli šobrīd šeit, dzīvojam mierā. Prieks, ka arī, cik es saprotu, šis pasākums saistīts ar ziedojumu vākšanu un vienalga, kādā veidā, arī, ja mēs šādā veidā varam pievērst cilvēkus šai tēmai, nu par toir jārunā.

Tā ar no sirds teiktu cilvēcīgu un patiesu vārdu tiek uzrunāti ļaudis, kas neizliekas, ka globālie triecieni uz viņiem neattiecas un vēlas kaut ko dzirdēt.

Amanda Anusāne pasākuma režisore LTG

Ko mēs ar šo pasākumu darām, mēs mēģinām popularizēt šos rakstītājus un, jā, ir grūti, ir ļoti liela konkurence. Pasaules kontekstā. Un būtu forši, ka arī latgaliešu literatūrā, oriģinālliteratūrā, būtu kāds bestsellers. Ir prieks par mūsu jaunajiem literātiem – prozas rakstītājiem. Par Egitu Kancāni un Aigu Bokanovu. Ir prieks, ka arī Latgales literārajā lauciņā ienāk jauni mākslinieki.

Tomēr daudziem jau pazīstama ir arī šī gada konkursa uzvarētāja Annele Slišāne.

Annele Slišāne literāte LTG

Mani uzrunāja tēma par mājām. Mājas es paņēmu tādā plašākā nozīmē, ka mājas kā vispār vieta, kur es dzīvoju un sajūta, kur ir tā vieta, kur es jūtos kā mājās.Tā filozofiski. Vai tur, kur esmu, tur ir manas mājas, vai mēs vispār par tp domājam, ka tur, kur es dzīvoju, vai tās ir mājas? Kāpēc mēs citreiz aizejam, kāpēc meklējam visu mūžu mājas. Māju sajūta būs tā mīļā, kas viņam ir tā brīnumu pasaule, nevis piespiestā pasaule. Tāpēc es tā domāju, ka viņi aiziet, lai atgrieztos kaut kad.

Konkursam tika iesniegti 16 dažādu autoru darbi gan latviešu literārajā, gan latgaliešu rakstu valodā. Tos akcentēja arī māksliniece Gita Palma, pazīstama kā “vilcienu meitene”, ar viena vakara gleznu izstādi par stacijām un vilcieniem cilvēka dzīvē.

Gita Palma gleznotāja

Kaut kad bija brīdis, kad ar laikabiedriem skaitījām, cik tad ir to gadu, kuri pavadīti kopā ar vilcieniem? Un tas ir gandrīz lielākā dzīves daļa. Izaugot viņiem blakus, iemācoties skaitīt, no dzelzceļa stacijām – lasīt. Un tas kaut kādā brīdī kļuva par esenci, kura ir attēlota manā lielākajā daļā manas mākslas.

“Prozas lasījumu” aizsākumi meklējami vēl 1995.gadā, kad Latvijas Rakstnieku savienība tos veltīja Andreja Upīša dzimšanas dienas piemiņai. Tagad lasījumi ir pārvērtušies par vairāku dienu starptautisko prozas festivālu, kur iesaistās arī Latgales autori.

Amanda Anusāne pasākuma režisore LTG

Es domāju, ir pietiekami daudz jaunu autoru, kas raksta moderni. Tas arī interesē jaunākus cilvēkus, arī mani. Tāpēc uzņemos organizēt šo pasākumu.Un tas, man liekas, ir tāds stereotips, ka literatūra, proza, dzeja jebkas cits ir tikai onkuļiem, tantēm ar brillītēm. Tā ir ļoti, ļoti moderna mūdienās.

Sandis prozas lasījumu klausītājs

Es teiktu, varbūt ne tik daudz pat tas saturs kā latgaliešu valoda tajā visā likās interesanta un ļoti dažāda. Nenožēloju, ka putenī mēroju ceļu no Cēsīm uz Rēzekni. Bija jauki.

Ar “Rēzeknes II” stacijas administrācijas atbalstu “Latgales prozas lasījumiem 2022” tiešraidē līdzi sekot varēja portālā “lakuga.lv”, latgaliešu kultūras kustības “Volūda” un festivāla “Prozas lasījumi” lapās sociālajā tīklā “Facebook”. Konkursa labākā darba autore Annele Slišāne piedalījās arī starptautiskā literatūras festivāla “Prozas lasījumi” noslēguma pasākumā Rīgā.

Dalies:

Runoj Latgola: 3. raidiejums par Latgolys kuļturys programmu 2022

“Čipierkstneits” – jauna golda spiele Latgolā

Līdzīgi raksti