Apkures izdevumu kompensācija mājsaimniecībām – arī skaidrā naudā

Autors: Beatrise Borise - 16 decembris, 2022 🕙 Lasīšanas ilgums: 3 min.

Vēl apkures sezonas sākumā daudziem iedzīvotājiem bija satraukums, ka viņi nesaņems valdības apstiprināto atbalstu mājsaimniecībām par kurināmo. Šāda situācija izveidojās, jo sākotnēji kompensācijas izmaksa bija paredzēta tikai ar pārskaitījumu uz bankas kontu. Nu likums mainīts, bet tas ir papildu cilvēkresursu un finansiāls slogs pašvaldībām.

Atbalstu kompensācijai par malkas, granulu, brikešu iegādi vai elektrības izmantošanu apkurē iedzīvotāji var saņemt arī skaidrā naudā. Šāda kārtība ir jau kopš novembra. Grozījumi likumā tika veikti, jo ne visiem iesniegumu pieteicējiem bija atvērti maksājumu konti bankās un tas liedza iespēju saņemt atbalstu. Piemēram, Balvu novadā kompensācija skaidrā naudā izmaksāta jau 69 iedzīvotājiem.

Tamāra Locāne Balvu nov. pašvaldības izpilddirektora vietniece administratīvajos un finanšu jaut.

Sadarbojoties ar sociālo pārvaldi, šī nauda tika katrā pagastā izmaksāta cilvēkam. Personīgi šiem cilvēkiem, tāpēc ka katram cilvēkam arī personīgi bija jāpiesakās klientu apkalpošanas centrā vai pagasta pārvaldē, vai bibliotēkā mums šos pakalpojumus veica. Un tad arī personīgi šis cilvēks savā pagastā kasē saņēma šo naudu.

Viens no novadiem Latvijā, kur saņemts lielākais iesniegumu skaits apkures izdevumu kompensēšanai mājsaimniecībām, ir Rēzeknes novads. Līdz šim te izvērtēti jau gandrīz 10’000 iesniegumu. No tiem aptuveni puse iesniegti elektroniski, taču pusē gadījumu atbalsta saņemšanai iedzīvotāji pieteicās klātienē.

Silvija Strankale Rēzeknes nov. pašvaldības Sociālā dienesta vadītāja

Rēzeknes novada pašvaldībā bija rasts risinājums, ka lēmumu pieņēmēji būs cilvēki, kas nav sociālie darbinieki. Vajadzēja piemeklēt speciālistus, darbiniekus, kas pieņems tos iesniegumus, kas palīdzēs cilvēkiem savadīt sistēmā. Tātad, tas bija papildu cilvēkresursi, tika piesaistīti. Sākotnēji bija četri, tagad ir palikuši trīs, gan arī tie cilvēki, kas pagastos pieņem iesniegumus, arī viņiem tiek maksāts par ieguldīto darbu.

Par katra iesnieguma apstrādi pašvaldībām paredzēts arī astoņu eiro atbalsts. Lai gan vietvarās norāda, ka šī summa nenosedz visas administratīvās izmaksas, Ekonomikas ministrijā tam nepiekrīt.

Līga Rozentāle EM Enerģijas tirgus un infrastruktūras departamenta direktore

Zinot to, cik liels ir kopējais budžets, kas ir atvēlēts visiem atbalsta pasākumiem, tad, nu, šeit droši vien būtu jāskatās arī zināmā mērā kaut kādā solidaritātē un jāsaprot, ka ir kaut kādas izmaksas, kas ir, nu, arī pašvaldībām jāpaņem, iespējams, uz sevi. Bet, nu, katrā ziņā mēs jau tomēr saredzam, ka 8 eiro ir pietiekams finansējums.

Līdz šim kopumā pašvaldībās saņemti jau vairāk nekā 270 tūkstoši iesniegumi kompensācijas saņemšanai par kurināmo.

Dalies:

“Čipierkstneits” – jauna golda spiele Latgolā

Ludzā norisināsies Ziemassvētku tirdziņš

Līdzīgi raksti