Upītē trešo reizi godināti radošākie latgalieši

Autors: Inese Brīvere - 12 decembris, 2022 🕙 Lasīšanas ilgums: 4 min.

Decembrim sākoties, Šķilbēnu pagasta Rekovā 3.reizi aizritējuši Nemateriālās kultūras mantojuma svētki, kas pulcē novadniekus, lai sveiktu aktīvākos radošos māksliniekus, kas šogad veicinājuši un bagātinājuši Upītes kultūrtelpu gan ar savu kulināro prasmi, gan ar rotaļu un deju soli, kā arī jauniem dziesmu aranžējumiem un projektiem.

Nemateriālās kultūras centra “Upīte” direktors Andris Slišāns nu jau trešo gadu steidz sagaidīt pasākuma “Godi” viesus, kas par spīti sniegputenim ir ieradušies Rekovā, lai godinātu radošākos ļaudis par viņu iecerēm un darbiem 2022.gadā. Ideja šiem svētkiem radusies vēl 2018. gadā, kad “Upītes kultūrtelpa” tika iekļauta Nacionālajā Nemateriālās kultūras mantojuma sarakstā kā viena no nacionālajām vērtībām.

Kate Slišāne pasākuma organizatore LTG

Mēs gribējām ar katru dziesmu pastāstīt kādu stāstu, tāpēc arī viss koncerts iesākās ar pasaku, lai pievērstu uzmanību skatītājiem.00:56+01:16 Katrai nākamajai dziesmai bija savs stāsts, tāpēc mēs arī izpildījām ziņģes, jo ziņģēs pamatā jau tas tāds kā pasaku teksts.01:29+01:35 Šogad tas bija tāds kā izaicinājums, lai būtu kaut kas savādāk, ko katros “Godos” mēs mēģinām kaut ko dažādot, arī pašiem interesantāk būtu.01:45

Kokļu ansambļa “Zviedzi, zviedzi, sirmais zirdziņ!”, jaunā aranžijā kara dziesmas “Padzīdom” un “Tāvs dālam” katra savā stilā, reps “Itū dzīsmi duovinoju tev” un vēl daudzi citi skaņdarbi šovakar pārņem latgalisko kultūrtelpu.

Kate Slišāne pasākuma organizatore LTG

Tā ar katru gadu mainās, nekad nestāv uz vietas un ir tik plaša, ka katru reizi, kad tu apmeklēsi pasākumu, tu iegūsi jaunas sajūtas, nekad nebūs viens un tas pats.03:15

Andris Slišāns Nemateriālās kultūras centra “Upīte” direktors LTG

Nemateriālās kultūras mantojums vienmēr ir dzīvs un vienmēr mainās. Un mēs jau no pirmajiem “Godiem” izdomājām, ka mēs visu laiku liksim, eksperimentēsim kaut ko. Pirmajā reizē mēs eksperimentējām kopā ar orķestri, otrajā gadā – mēs ar džezu, un šogad mums mēģināts būs ar tādu elektroniskās mūzikas piesitienu klāt.

Kultūras pasākumos šeit iesaistās aizvien jaunāki cilvēki, tāpēc šogad apbalvošanai tika izvirzītas 9 nominācijas: par tradicionālās dziedāšanas, deju un rotaļu popularizēšanu, kulinārā mantojuma glabāšanu, izpalīdzību, finansiālo atbalstu, brīvprātīgo darbu, veikala uzturēšanu un pat no sirds pildītiem šofera pienākumiem. Teiktais “Paldies!” stiprina latgalisko identitāti.

Sergejs Maksimovs novada priekšsēdētājs LTG

Lai mēs apzinātos, kas mēs esam, kas mēs esam Latgalē un kas mēs esam Latvijā, mums jāapzinās mūsu esība. Ja mēs runājam tagad par Šķilbēnu pagastu, kur mēs esam, tad puse, pēc statistikas puse,no Šķilbēnu pagasta iedzīvotājiem piedalāsdažādos pašdarbību kolektīvos. Pagasti ir dažādi un miesti ir dažādi un svarīgi attīstīt, atbalstīt to, kas ir tajā pagastā atbilstošs, kādas ir tradīcijas un sekmēt tradīciju attīstību.

Šogad “Godos” Šķilbēnu pagastu priecēja folkloras kopas “Upīte” visas paaudzes, kokles performances, Arnis Slobožaņins ar jau zināmākajiem vietējiem mūzikas un deju māksliniekiem. Savukārt Upītes kultūrtelpu jau var interpretēt kā cilvēcības formu, eksistences veidu un modernās tehnoloģijas, kas īstenojas folkoras motīvos un patriotismā.

Dalies:

Grupa “Muosys” izdūd albumu “Ceļā”

Sagloboj Augšdaugovys nūvoda kulinarū montuojumu

Līdzīgi raksti