SIA “Gribolva” atklāj jaunu govju novietni

Autors: Inese Brīvere - 9 decembris, 2022 🕙 Lasīšanas ilgums: 4 min.

Zemnieku saimniecība “Gribolva” pašu spēkiem jau vairāk kā 30 gadu garumā audzē govis. Viss sākās vēl 1988.gadā, kad tika iegādāts pirmās Holšteinas melnraibās telītes. Pašlaik ganāmpulkā ir 110 slaucamas govis. Tā jau ir mājlopu paaudze, kas pielāgojusies mūsdienu tehnoloģijām un guvusi krietni augstu ražību.

Beirūta, Valensija, Alabama, Roma, Vīne, Rundāle un vēl daudzas oriģinālos vārdos sauktas raibaļas laiski zviln pakaišos savā tikko kā uzbūvētajā fermā Griblovā un ik pa brīdim relaksējas pie muguru masējošās birstes, lai vēlāk dotos pašas sevi izslaukt, kamēr saimnieki – Pauls un Anita atklāj jauno novietni un uzņem viesus.

Pauls Sermais un Anita Sermā SIA “Gribolva” saimnieki LTG

Tieši tas, ka mums jāceļ jauna kūts, tas mums lēmums bija jau apmēram 10 gadus. Tas brieda, brieda, brieda, un nu tas ir piepildījies.01:11+03:08 Mēs ražojam gan pienu, gan graudus. Tātad lopbarība un realizācija. Un graudi apmēram puse uz pusi ir arī realizācijai, kooperatīviem, Barkavas…Un piens iet uz caur firmu, kas ved uz Lietuvu.

Saimniecībā piena lopkopībā un graudkopībā nodarbināti 8 strādnieki. Tā kā 30 gadu laikā vecā govju novietne ar sākotnējo mehanizācijas līmeni vairs nespēja nodrošināt slaukšanas procesu, tika pieņemts lēmums to modernizēt.

Silvija Dreijere LLKC nodaļas vadītāja LTG

Var priecāties par melnraibo gotiņu ganāmpulku, par to, ka viņas robota saimniecībā, pie robota, pārejot no piesietās turēšanas, tik veiksmīgi adaptējās, ka viņas vidēji dod 40 l, un mēs redzam arī šodien, ka viņas jūtas ļoti mierīgas, neskatoties uz to, ka ir ienākuši cilvēki.

Tāda ir Paula, Anitas un viņu trīs galveno palīgu – Osvalda, Mārītes un Maijas – saimniecība, kurā, pateicoties jaunākajām tehnoloģijām, pašas slaucas 55 govis, nebaidoties no šā brīža energokrīzes visā pasaulē.

Pauls Sermais un Anita Sermā SIA “Gribolva” saimnieki LTG

Cenšamies pēc iespējas taupīt, kur varam, to degvielu un skatāmies arī tās tehnoloģijas un visu, kas samazinātu degvielas patēriņu. Tas, kas ir tuvākajā nākotnē plānots – uz šīs ēkas uzlikt saules paneļus, lai samazinātu elektrības patēriņu.

Kopš 2004. g Gribolva ir realizējusi kopumā 12 ES projektus, iegādājot modernu l/s aprīkojumu. 2019.gadā Lauku atbalsta dienestam tika iesniegts projekts par kūts būvniecību un ražošanas pamatlīdzekļu iegādi.

Silvija Dreijere LLKC nodaļas vadītāja LTG

Šajā fermā ir automatizētā slaukšana, ir automatizētā kūtsmēslu izvākšana, ir automatizētā ventilācija, jo atkarībā no klimatiskajiem apstākļiem ventilācijas lūkas gan sānos, gan augšā regulējas.03:53+02:22 piens ir tas produkts, kas cilvēkam, cilvēcei būs vajadzīgs, vitāli svarīgs. Jo ražošana tomēr ir jāpadara tāda mūsdienīgāka, lai cilvēkiem, kā šodien teica, lai zemnieks nebūtu zem govs tupeles.

Pauls Sermais un Anita Sermā SIA “Gribolva” saimnieki LTG

Kāpēc mēs to darām? Tāpēc, ka mums patīk, kā pavasarī zeme mostas, kā pavasarī aug graudi, kā rudenī tie birst klētī. Un mums patīk, kā dzimst teliņi, kā no tās telītes izaug skaista, liela gotiņa, kas mums vēl dod ienākumus vairākus gadus.

Jaunā ferma būvēta, domājot par dzīvnieku labturību, no stresa brīvas atnešanās zonas izveidi, iespēju vasarā raibaļas laist ganībās, pašiem ražojot arī dezinfekcijas līdzekli govīmkāju vannām. Nākotnē te ieplānota arī jaunlopu novietne un vēl viens slaukšanas robots.

Dalies:

“Latvijas zaļais zelts – meži” 1.raidījums

Grupa “Muosys” izdūd albumu “Ceļā”

Līdzīgi raksti