Pagastu kasēs rēķinus apmaksā arvien retāk

Autors: Ausma Sprukte-Kozule - 9 decembris, 2022 🕙 Lasīšanas ilgums: 5 min.

Amata vienība kasieris Rēzeknes novadā aptuveni četrus gadus daudzviet vairs neeksistē un maksājumus klātienē turpina pieņemt pagastu grāmatveži un lietveži. Viņi gan ievērojuši, ka pēc kovida laika ierobežojumiem, kad kases bija jāslēdz pilnībā, vairums pastāvīgo klientu ir apguvuši prasmi rēķinus apmaksāt attālināti. Turklāt šogad salīdzinot ar iepriekšējiem gadiem kasēs uz vietas skaidras naudas darījumus veic vidēji par 60% mazāk cilvēku.

Kasē Dricānu pagasta pārvaldē Rēzeknes novadā šorīt valda klusums, kasiera pienākumi pēdējā laikā ir grāmatvedības uzskaitvedes atbildība. Vidēji mēnesī kasē klātienē rēķinus apmaksā aptuveni 40 cilvēki, kas ir krietni mazāk nekā pirms pāris gadiem.

Ineta Lāce Dricānu pagasta grāmatvedības uzskaitvede

Ja salīdzina laiku pirms kovida, tad ir samazinājums gada griezumā uz 50%, pat līdz 60%. Nu noteikti ir iemācījušies visi ar datoru strādāt. Vecāka gada gājuma cilvēki ir noteikti bērniem atdevuši to pienākumu. Bet vienalga ir tādi pastāvīgie cilvēki, kas nāk katru mēnesi, par komunālajiem maksā.

Līdzīga situācija ir arī citos pagastos, kur kases ikdienā izmanto arvien retāk un skaidras naudas ieņēmumi salīdzinot ar 2019. gadu ir par 45% mazāki.

Jānis Aleksāns Kaunatas pagastu apvienības vadītājs

Mūsu apvienības kasēs skaidras naudas darījumos tās summas bija attiecīgi 2019. gadā 157 000, 2020. gadā jau samazinājās uz 116 000. 02:06 + 02:23 2021. gadā 86 000 ir bijuši un šobrīd ir 88 000.

Ineta Lāce Dricānu pagasta grāmatvedības uzskaitvede

Ir kaut kādas bažas, ka pienāks tas laiks, ka kases vispār būs jāslēdz ciet? – Nu laikam nedaudz ir, tāpēc, ka cilvēki, tie, kas ir vecāka gada gājuma tāpat viņi agri vai vēlu aiziet tajā saulē, viņu arī paliek mazāk, tāpēc ir tādas bažas.

Vērtējot iedzīvotāju prasmi un rocību lauku reģionos apmaksāt rēķinus attālināti, pagastu apvienību vadītāji novērojuši dažādu pieredzi. Daļai vecākās paaudzes iedzīvotāju aizvien nav pat sava bankas konta, citiem transporta, lai regulāri nokļūtu pilsētā. Tomēr kopumā tehnoloģiju attīstība dara savu un arī bibliotēkās palīdzība veikt rēķinu apmaksu vairs nav tik bieži vajadzīga.

Diāna Saksone Dricānu pagastu apvienības vadītāja

Īstenībā cilvēki vairāk laikam pa šiem gadiem ļoti daudz ir iegādājušies mājās datorus. Tā no ekskluzīvas preces ir kļuvusi par plaša patēriņa. Bibliotēkā arī mēs esam norakstījuši lielāko daļu to datoru, pašlaik ir laikam tikai divi un arī cilvēki ir tikai kādi 2-3, kas tiešām regulāri atnāk un nomaksā savus maksājumus. Izmanto datoru, lai sazinātos ar valsts iestādēm vai vienkārši lasītu ziņas.

Jānis Aleksāns Kaunatas pagastu apvienības vadītājs

Šī tendence skaidras naudas darījumiem samazinās un tas vērojams ir konkrēti Griškānu pagastā, jo ir piepilsētas pagasts. Ja mēs runājam par attālākiem pagastiem kā Stoļerovas vai Mākoņkalna pagasts noteikti šāda veida darījumi – viņi bija un būs. Mēs nevaram runāt un likt visus iedzīvotājus vienā katlā, jo tās vajadzības un iespējas ir katram dažādas.

Lai saglabātu kases pakalpojumu pieejamību, kasiera darbu pagastos apvieno ar citiem pienākumiem. Tuvākajā nākotnē kasēs būtu jāpārskata un, iespējams, vēl jāsamazina darba laiku.

Jānis Aleksāns Kaunatas pagastu apvienības vadītājs

Šāda iespēja ir jādod arī joprojām un turpmāk, jāsaglabā vismaz tai iedzīvotāju grupai. Stoļerovas pagastā, piemēram, ir lietvede un kasiere sadalot slodzi 0.75 un 0,25, lai veidotu pilnu likmi. Savukārt, kādā citā pagastā ir pusslodze kasiera pienākumu veikšanai, attiecīgi arī nākamā puse slodzes par labu pagasta pārvaldes darbam.

Diāna Saksone Dricānu pagastu apvienības vadītāja

Principā tā tendence ir un tas uzstādījums ir samazināt klātienes kases operācijas. Radināt cilvēkus pie rēķinu apmaksas caur internetbanku attālinātā veidā. Līdz ar to tas arī samazina gan pagasta pārvaldes izmaksas, optimizē to darbu. Nav mums jānoslogo cilvēks tieši uz tām kases operācijām.

Pagastos paredz, ka lielāks klientu pieplūdums pārvalžu kasēs būs jau tūdaļ – nākamā gada sākumā, kad būs jāmaksā par nekustamā īpašuma nodokli. Turklāt aizvien bāriņtiesai ir daži skaidras naudas darījumi, kurus var veikt tikai uz vietas kasē.

Dalies:

Ziemassvētku labdarības akcijās atbalsta arī ukraiņu bērnus

“Latvijas zaļais zelts – meži” 1.raidījums

Līdzīgi raksti