Bažas par drukātās preses abonentu skaita kritumu

Autors: Beatrise Borise - 2 decembris, 2022 🕙 Lasīšanas ilgums: 4 min.

Lai arī šobrīd joprojām aktīvi rit drukāto preses izdevumu abonēšanas kampaņa, reģionālo laikrakstu redakcijas jau pārņēmis satraukums. Strauji augošo cenu un izdevumu dēļ avīzēm un žurnāliem paaugstināta abonēšanas maksa. Tā rezultātā daļu no tiem uz nākamo gadu abonēt jau atteikušās bibliotēkas, ir bažas, ka kritīsies arī mājsaimniecību abonentu skaits.

Rēzeknes novada Maltas pagasta iedzīvotāju Ļubovu ceļš uz vietējo bibliotēku ved katru nedēļu. Šeit viņa nāk lasīt jaunākos laikrakstu un žurnālu numurus, jo nespēj finansiāli atļauties tos abonēt.

Ļubova Maltas pagasta iedzīvotāja

Trešdiena ir mana diena, es nāku pēc šīs avīzes, lasu. Tā nenopirkt, daudz taču maksā. Un žurnālu te daudz ļoti arī. Patīk palasīt tos visus.

Rēzeknes novadā ir gandrīz 30 bibliotēkas, no tām Maltas pagastā ir viena no lielākajām. Šogad bibliotēkas lasītavā apmeklētājiem pieejami vairāk nekā 50 drukātās preses izdevumi, taču nākamgad to būs par desmit mazāk dārgākas abonēšanas maksas dēļ. Kā atklāj bibliotēkas vadītāja, tik krass abonēto preses izdevumu skaita samazinājums citus gadus nav bijis.

Antoņina Krūza Maltas pagasta bibliotēkas vadītāja

Pie tiem pašiem līdzekļiem nosaukumu skaits samazinās. Secinājums ir viens – aug abonēšanas maksa. Ja šogad mums bija kaut kur 54 nosaukumi, tas ir gan pieaugušajiem, gan bērniem, jauniešiem, tad pie tās pašas summas uz nākošo gadu mums ir 45 nosaukumi.

Drukātās preses izdevumu skaits samazinās ne vien dārgākas abonēšanas maksas dēļ, bet arī tāpēc, ka Latvijā abonēšanai vairs nav pieejami Krievijā un Baltkrievijā izdotie preses izdevumi. Līdzīga situācija ir arī Augšdaugavas novada bibliotēkās.

Jeļena Sterlāne Demenes pagasta bibliotēkas vadītāja

Tā kā tāda politiskā situācija, tagad nekas nenāk no citiem. Arī uz nākamo gadu izrakstījām tikai Latvijas izdoto izdevniecību. Ir ļoti dārgi abonēt, piemēram, “Latgales Laiks”. Ļoti dārgi kļuva. Bet vajag kaut kā!

Anita Šapala Subates pilsētas bibliotēkas vadītāja

Laikrakstu nav mums daudz, bet žurnālu ir daudz! Laikraksti tagad dikti dārgi, tāpēc mēs nevaram tos… nedaudz tā kā naudiņas pietrūkst. Vairāk arī lasītāji vēlas žurnālus lasīt. Mums gan ir par zinātni. “Ilustrētā Vēsture”, “Ilustrētā Zinātne” un bērniem. Ir, protams, arī izklaides. “Privātā Dzīvē”.

Sazinoties ar vairāku reģionālo laikrakstu redaktoriem, intervijas tiek atteiktas, norādot, ka sadārdzinājums preses izdevumu radīšanai un abonentu skaita kritums ir sāpīgs temats. Šobrīd gan vēl grūti spriest, cik lasītāju turpinās patērēt viņu radīto saturu, jo Latvijas Pastā joprojām turpinās abonēšanas kampaņa.

Viktorija Nečajeva Vietējā Latgales Avīze” redaktore

Katru gadu šis abonētāju skaits krīt. Un es nedomāju, ka nākamais gads būs izņēmums. Diemžēl arī mums nācās paaugstināt abonēšanas cenu. Elektroenerģijas cena, papīra cena un viss kopā – tas nu galīgi nav labvēlīgi nevienam laikrakstam, kas iznāk un kuram nav savas, teiksim, tipogrāfijas. Bažas ir, protams, ka bažas ir. Grūti spriest, kāds būs gala cipars, jo šis decembris ir ļoti tiešām izšķirošs.

Tāpat kā samazinās abonentu skaits, tā krīt arī ieņēmumi no reklāmām, tāpēc šobrīd reģionālajiem laikrakstiem galvenokārt izdzīvot palīdz Mediju atbalsta fonda projektu konkursi.

Dalies:

Ukrainas atbalstam Preiļu novada Riebiņos izskan labdarības koncerts

Lendžūs rūkdorbnīki i amatnīki apsavīnoj izstuodī “Čakluos rūkys”

Līdzīgi raksti