Satrauc vecas apbedījumu vietas turpmākā nākotne

Autors: Beatrise Borise - 18 novembris, 2022 🕙 Lasīšanas ilgums: 4 min.

Rēzeknes novada Gaigalavas pagasta iedzīvotāju vidū pastāv bažas, ka jau tuvākajā nākotnē viņu tuvinieku atdusas vieta izzudīs. Tā atrodas “Latvijas valsts mežu” teritorijā, taču nedz viņi, nedz vietējā pašvaldība līdz šim nav pielikusi pūles apbedījumu vietas sakārtošanā un labiekārtošanā. Kā viens no iemesliem – tai nav piešķirts kapu, senkapu vai apbedījumu vietas statuss.

Ar Rēzeknes novada iedzīvotāju Santu satiekamies meža ielokā Gaigalavas pagastā, kur sieviete dalās pieredzes rūgtā stāstā par kādu vecu apbedījumu vietu, kur atdusas arī viņas vecvectēvs. Par to, ka šāda vieta ir, liecina vien atsevišķas kapu kopiņu aprises, kas līdz mūsdienām saglabājušās. Nedz norādes, nedz ceļa līdz apbedījumu vietām nav.

Santa Kokare Rēzeknes novada iedzīvotāja

Es zinu viņiem trīs nosaukumus: Silakapi, Krievu kapi un Silastarpes. Kurš ir pareizais nosaukums, to man ir grūti pateikt. Kapi nav ne iežogoti, ne ar tiem kaut kas ir izdarīts. Un brauc arī pāri visi, kas grib, jo pāris gadus atpakaļ, kad veda mežu, vienkārši baļķvedēju mašīnas ņēma un pārbrauca pāri. Te, kur ierobežoti ir, tie ir, kā saka, muižkungu vecvecāki apglabāti. Nu, kā saka, tā ir kā bāka tajā mežā, ka tie kapi ir. Bet, ja mēs neko nedarīsim, tie pazudīs.

Informācija par veco apbedījumu vietu ir skopa. Galvenokārt par to zina tikai vietējie iedzīvotāji, kuri pirmo reizi pagasta pārvaldē ar lūgumu labiekārtot apbedījumu vietu vērsās jau pirms vairākiem gadiem. Tomēr līdz pat šodienai nekādas darbības nav veiktas.

Santa Kokare Rēzeknes novada iedzīvotāja

Kapi atrodas “Latvijas valsts mežu” teritorijā, tā, ka, kā saka, privātpersona te neko daudz īpaši iesākt nevar. 04:46 + 03:07 Mēs uzrakstījām vēstuli. Sākumā adresējām pagastam, pēc tam pagasts to nosūtīja “Latvijas valsts mežiem”. Atnāca atbilde tāda, ka te vairāk par piecām kapu kopiņām nav un tie kapi ir apsekoti. Un tas ir arī viss. Ka viņi kaut ko, kaut ko varbūt arī izdarīs. Jo, godīgi sakot, no tās vēstules es neko daudz nesapratu.

Uzņēmumā “Latvijas valsts meži” norāda, ka apbedījumu vietu savās datubāzēs iekļāvuši kā laukumveida aizsardzības objektu, kā rezultātā veikt saimniecisko darbību tiešā tās tuvumā nedrīkst. Taču par kapu kopiņu iežogošanu būtu jāparūpējas vietējai pašvaldībai.

Aldis Laganovskis LVM Ziemeļlatgales reģ. Meža apsaimniekošanas plānošanas vadītājs

Attiecībā uz norobežošanu, es aicinātu pašvaldību būt proaktīvai un griezties, un iniciēt šo pasākumu, jo tad pašvaldība vērsīsies pie “Latvijas valsts mežiem” ar saskaņojumu. Mēs noteikti to izdarīsim ar vislielāko atbildību un precizitāti gan laikā, gan vietā. Tā, ka to mēs saskaņosim, bet “Latvijas valsts meži” kā tādi žogus tādiem objektiem paši neuzliek, neuzstāda.

Turpretī Rēzeknes novada pašvaldība rakstiskā atbildē informē, ka Gaigalavas pagasta teritorijas plānojumā minētā vieta nav oficiāli iekļauta kā kapi, senkapi vai apbedījumu vieta, tādējādi pagasta pārvalde tur nevar veikt apsaimniekošanas darbus. Sākotnēji to būtu jāapseko Nacionālajai kultūras mantojuma pārvaldei, kas, iespējams, apbedījumu vietai piešķirtu kultūrvēsturisku statusu. Sazinoties ar pārvaldi sižeta tapšanas laikā, saņēmām apgalvojumu, ka par minēto vietu līdz šim viņiem informācijas nebija, bet tuvākajā laikā to apsekos.

Dalies:

Sumināti labākie Augšdaugavas novada skolēni

Noslēgumam tuvojas projekts “Kaunata runā Eiropā!”

Līdzīgi raksti