Noslēgumam tuvojas projekts “Kaunata runā Eiropā!”

Autors: Ausma Sprukte-Kozule - 18 novembris, 2022 🕙 Lasīšanas ilgums: 5 min.

Kaunatas vidusskolā regulāri tiek īstenoti dažādi starptautiski projekti, to vidū arī Erasmus+ programmas atbalstītas jauniešu iniciatīvas. Šajā reizē pašu skolēnu veidotā projekta “Kaunata runā Eiropā!” gaitā jaunieši no visas Latgales vienojās kopīgās ekspertu iedvesmojošās lekcijās, debatēs par jauniešu balss nozīmīgumu Eiropā un citās aktivitātes.

“Kaunata runā Eiropā!” – šāds nosaukums dots Erasmus+ programmas projektam, kura autori ir jaunieši – Kaunatas vidusskolas skolēni. Dažādas aktivitātes pusgada garumā nu ir noslēgušās un kopā ar citiem skolēniem no partnerskolām visā Latgalē organizēta konference “Debašu kompromiss”. Tās gaitā notika arī iedvesmojoša tikšanās ar dažādu nozaru ekspertiem – Oskaru Zuģicki, Milānu Loču, Arvīdu Barševski un Kristīnu Kastronova, kas dalījās savā pieredzē par mērķu sasniegšanu reģionā.

Sabīne Ameļčenkova Kaunatas vidusskolas 12. klases skolniece

Tas iedvesmo, motivē, ka dzīvē nav nekā neiespējama, līdz visam var nokļūt, galvenais būt mērķtiecīgiem un nepadoties. Šodien tāda mīlīga atmosfēra, visi jau ir iepazinušies un ar visiem jauniešiem es jau tikos iepriekš.

Iļja Polis Balvu Valsts ģimnāzijas 9. klases skolēns

Iespaidi, protams, labi. Patīk vispār komunicēt ar cilvēkiem, prieks, ka ir iespēja piedalīties tādā projektā, kur ir tik daudz cilvēku. Ļoti patīk arī lektori, tiešām pieredzējuši cilvēki, pieredzi stāstīja interesanti.

Projekta “Kaunata runā Eiropā!” mērķis ir veicināt jauniešu līdzdalību skolēnu pašpārvaldēs, gan arī kļūt pašpārliecinātākiem un iemācīties aizstāvēt savu viedokli, apgūt komunikācijas prasmes un pašiem iesaistīties projektu rakstīšanā un īstenošanā.

Ināra Paramonova Kaunatas vidusskolas direktore

Jaunieši šobrīd ir tas mūsu potenciāls, kurā ir visizdevīgāk investēt, jo jaunieši ir tie, kas nāks un darīs. Viņi ir elastīgāki. Vienīgais, kas viņiem pietrūkst, tā ir drosme reizēm. Mani varbūt neviens nedzirdēs, priekš kam, re kur pirms manis gāja, neko neizdarīja. Tad es arī neko nedarīšu. Tāpēc man ļoti gribējās, lai ar šo projektu mēs ne tikai dotu iespēju jauniešiem pateikt, ko viņš domā, aizstāvēt savu viedokli, bet, lai viņš to mācītos darīt ne tikai sev tuvā, pazīstamā lokā, bet arī tādā plašākā, iepazīstot arī citu skolu jauniešus.

Kristīna Kastronova biedrības “Miromida” valdes priekšsēdētāja, neformālās izglītības trenere

Jāskatās apkārt, kas ir tie cilvēki, kas var saklausīt tieši mani, kas ir man blakus. Šis ir tas spilgtais piemērs, manuprāt, arī labās prakses piemērs, kad viss top no pašiem jauniešiem, kad paši jaunieši izdomāja savu ideju, klauvēja pie durvīm, jautāja un mēģināja to sarakstīt, dabūt un tas projekts arī tika apstiprināts.

Kaunatas vidusskola dažādus starptautisku organizāciju atbalstītus jauniešu projektus īsteno jau kopš 2000. gada.

Ināra Paramonova Kaunatas vidusskolas direktore

Mēs esam bijuši gan Francijā, mūsu jaunieši ir bijuši Itālijā, Bulgārijā, Rumānijā, tiešām daudz pa Eiropu tātad un esam uzņēmuši pie sevis ciemos. Emocionālās labbūtības projekts, tas mums bija tāds ļoti labs veiksmīgs tramplīns šim Erasmus projektam.

Šajā reizē skolēni apmeklēja arī teātra izrādi, uzzināja vairāk par brīvprātīgo darbu, bet vislielākā vērība pievērsta aktuālākajiem jautājumiem par jauniešu balss nozīmīgumu Eiropā.

Ināra Paramonova Kaunatas vidusskolas direktore

Skatījāmies uz šiem jauniešu uzdevumiem, uz jauniešu prioritātēm, kas ir Eiropā. Viena no tām arī ir: cik tad līdzdalīgs ir šis jaunietis? Cik lielā mērā viņu sadzird? Tad viņi mēģinās pierādīt viens otram, ir tā vai nav tā. Sadzird tos jauniešus vai nesadzird? Pēc tam notiks darbnīca “Jaunietis-jaunietim”, kad jau tā pieredzējušākie dalīsies savā pieredzē. Un tad, protams, noslēgums, konferences noslēgums, labāko apbalvošana.

Guntra Gibala Balvu Valsts ģimnāzijas 8. klases skolniece

Jums tūlīt būs debates. Ko pati ievēro tad, kad ir jāuzstājas? – Visvieglāk ir no opozīcijas viedokļa, kad tev ir drīzāk jābūt pretējā pusē. Tu uzklausi viedokli, tu saproti, kāda ir tā cilvēka taktika. Tu mācies analizēt gan viņa domu gājienus, gan to, kā viņš to cenšas izspēlēt. Tas ļoti palīdz.

Iļja Polis Balvu Valsts ģimnāzijas 9. klases skolēns

Novēlētu citiem jauniešiem drosmi. Drosmi iesaistīties, drosmi darboties, drosmi runāt, drosmi parādīt sevi, savas prasmes, talantus.

Projekta “Kaunata runā Eiropā!” noslēguma konferencē piedalījās arī skolēnu komandas no Viļānu vidusskolas, Ludzas pilsētas vidusskolas, Balvu Valsts ģimnāzijas, Ludzas 2. vidusskolas, kā arī Ezernieku pamatskolas, Rēzeknes 5. pamatskolas un Rēznas pamatskolas.

Dalies:

Satrauc vecas apbedījumu vietas turpmākā nākotne

RMDV projektā apgūst arī ukraiņu tradīcijas gleznošanā

Līdzīgi raksti