Antona Rupaiņa muzejā izveido atklāto krājumu

Autors: Ausma Sprukte-Kozule - 16 novembris, 2022 🕙 Lasīšanas ilgums: 5 min.

Valsts svētku nedēļā nozīmīgu gadadienu svin arī latgaliešu vēsturisko romānu autoram, koru diriģentam un režisoram Antonam Rupainim veltītais muzejs Rēzeknes novada Bērzgalē. Pirmo reizi durvis apmeklētājiem tas vēra pirms teju 35 gadiem un nu tam izveidots arī atklātais krājums. Vieta tam rasta kādreiz slēgtās pasta nodaļas telpās, kur turpmāk varēs uzzināt vairāk par tām personībām, kas Bērzgales vārdu nesušas ne tikai Latvijas, bet visas pasaules mērogā.

https://youtu.be/iEmusvnfwhs

“Tā tie sapņi piepildās!” – uzsver Bērzgales pagasta iedzīvotāji Rēzeknes novadā, kas pirms dažiem gadiem slēgto pasta nodaļas telpu nupat pārvērtuši par jaunu kultūrvietu. Īstenota ideja tukšo telpu modernizēt un Antona Rupaiņa muzeja atklātajā krājumā izvietot vērtīgākos priekšmetus, gan izcelt arī citus novadniekus, kam ir pasaules līmeņa sasniegumi. Viņu vidū dzejnieks, aktieris un izcils mākslinieks Antons Kūkojs ar pasteļgleznu ciklu “Antona Rupaiņa zeme”.

Skaidrīte Apeināne Antona Rupaiņa muzeja vadītāja Bērzgalē

Antona Kūkoja pasteļi glabājās nepiemērotā telpā, pastelis kā tehnika ir ļoti trausla tehnika un tai vajag gan attiecīgu mitrumu, gan arī tā, lai gaisma tos īpaši neskar. Lai šie te darbi un šie te jaunie tikko ienākušie priekšmeti muzejā būtu pieejami arī plašākai sabiedrības daļai. Mēs lepojamies ar mūsu novadnieku, kas dzimis un sporta gaitas ir uzsācis Bērzgalē un Latvijas riteņbraukšanas vēsturē ieņem gana svarīgu nozīmi.

Muzeja vadītāja stāsta par četrkārtējā Latvijas čempiona riteņbraukšanā, kā arī izlases velo mehāniķa sešās Olimpiskajās spēlēs – Arkādija Sveces – panākumiem. Pirms pieciem gadiem viņš saņēma balvu par mūža ieguldījumu Latvijas sportā un nu muzejam uzdāvinājis savu Sidnejas Olimpisko spēļu parādes kostīmu.

Arkādijs Svece velo mehāniķis, balvas par mūža ieguldījumu Latvijas sportā ieguvējs

Sportam es atdevu visu, es esmu sporta meistars un visādi tituli. Pēc tam mani palūdza par Latvijas izlases mehāniķi pastrādāt, kad es pabeidzu sportot. Arī veiksmīgi. Pirmajās sacensībās aizbraucām un Dainis Liepiņš tāds kļuva par pasaules čempionu. Meikuls Deksnis, sporta skolotājs bija. Viņš aicināja mūs granātu mest un skriet, un peldēt, vingrot un piramīdas taisīt.

Jaunajā krājumā skatāmas arī velo sporta meistara skolotāja Meikula Dekšņa piemiņas lietas. Vietējie iedzīvotāji ir gandarīti, ka līdz ar jauno krājumu nākamajām paaudzēm būs saglabātas vēsturiskas liecības un reģionā kļuvis par vēl vienu kultūrvietu vairāk. Turklāt, telpu remonts veiks pašu spēkiem, bet inventāra iegādi atbalstīja Valsts Kultūrkapitāla fonds.

Skaidrīte Apeināne Antona Rupaiņa muzeja vadītāja Bērzgalē

Tad arī iegādājāmies par piešķirto naudu inventāru: gan vitrīnu, gan gleznu plauktu, kur pienācīgi glabāt tagad Antona Kūkoja pasteļus, gan arī plauktu, kur tiks glabātas dažādas… dažādi gan sadzīves priekšmeti no 90. gadiem, gan arī citi muzejiskie priekšmeti, kas stāsta par Bērzgales vēsturi.

Antonija Kroiče Bērzgales iedzīvotāja

Esmu ļoti priecīga, ka mūsu pagastā kaut kas notiek, jo mēs esam tālu no visiem lielajiem centriem, bet ļoti lepojamies ar savu novadu, ar savu Bērzgali, jo tā mums ir ļoti skaista. Darbu ir pielikuši arī mani dēli pie šīs telpas. Aicinu visus uz Bērzgali, uz Bērzgales muzeju apskatīt Antona Rupaiņa muzeju, Antona Kūkoja darbus, visus aicinu. Laipni lūgti!

Skaidrīte Apeināne Antona Rupaiņa muzeja vadītāja Bērzgalē

Antons Rupainis ir viens no ievērojamākajiem latgaliešu rakstniekiem, viņš vairāk ir pazīstams tieši kā vēsturisko romānu autors. Protams, lielu ieguldījumu viņš ir devis arī Latgales koru attīstībā, jo pēc nostāstiem ir dzirdēts, ka viņš ar riteni apbraukājis Latgales pagastus un tur ir organizējis korus. Viņa galvenā misija tomēr bija braukšana ar velosipēdu pa Latgales grumbuļainajiem ceļiem un Latgales kultūrvēstures rata griešana.

Jauna krājuma atvēršana ieskandina valsts svētkus, gan arī nākamā gada pasākumus, kas būs veltīti Antona Rupaiņa muzeja 35. gadadienas un Bērzgales pagasta 555. jubilejas svinībām.

Dalies:

Lāčplēša diena Balvos

Sumināti labākie Augšdaugavas novada skolēni

Līdzīgi raksti