Preiļos vizītē ieradās pārstāvji no Ukrainas pilsētas Ņižinas

Autors: Beatrise Borise - 10 novembris, 2022 🕙 Lasīšanas ilgums: 6 min.

Šovasar tika izveidota Eiropas Pilsētu un reģionu alianse Ukrainas atjaunošanai, kuras sastāvā ir arī Latvijas Pašvaldību savienība. Tās mērķis ir koordinēt kopīgos centienus palīdzēt atjaunot Krievijas iebrukuma laikā sagrautās ēkas un infrastruktūru Ukrainā. Nupat pieredzē un zināšanās, tostarp par Eiropas Savienības projektu īstenošanu, dalījās Preiļu pašvaldība, kuru vizītē apmeklēja pārstāvji no Ukrainas pilsētas Ņižinas. #SIF_MAF2022

Preiļu pils, kurā šobrīd aktīvi notiek atjaunošanas remontdarbi, ir viens no objektiem, ko divu dienu vizītes laikā apmeklēja pārstāvji no Preiļu pašvaldības sadraudzības pilsētas Ņižinas. Vizītes mērķis bija ne vien stiprināt līdzšinējo un turpmāko sadarbību ar Ņižinas pilsētas domi, bet arī dalīties labās prakses piemēros un zināšanās, kas noderēs Ukrainas pilsētu atjaunošanas procesā, kad, beidzoties karadarbībai, tas būs iespējams.

Ārijs Vucāns Preiļu novada domes priekšsēdētājs

Sākotnējā sadarbība, kas bija kultūras, jaunatnes apmaiņu programmā, ir jau pārvērtusies par humānās palīdzības kravu sūtīšanu. Tieši šajās dienās ir ieradusies jau otrā vizītē šī gada laikā no Ņižinas. Šī ir tehniskās izpētes vizīte, kuras laikā, tātad, Ņižinas delegācijas dalībnieki pēta mūsu pieredzi komunālās saimniecības investīciju projektu attīstībā. Kopumā, tātad, skatās mūsu pārvaldīšanas metodes. Varētu teikt, ka Ņižinas pārstāvji jau gatavojas pēc kara pilsētas atjaunošanai.

Sergejs Okhoņko Ņižinas pilsētas mēra padomnieks

Mēs gribam dzirdēt ne tikai sevi, bet arī jūsu viedokli, jo jums ir lielāka pieredze un redzami sadarbības rezultāti ar ES. Mēs sadarbojamies ar Beļģiju, ar Poliju. Daudzas valstis, piemēram, Francija šobrīd arī piedāvā ļoti ciešu sadarbību. Somija… tuvākajā laikā mēs dosimies arī turp un arī dalīsimies ar idejām, projektiem. Ļoti patīkami, ka tieši Latvijas iedzīvotāji un Latvija bija viena no pirmajām ne tikai mutiski, bet arī ar darbībām atbalstīja Ukrainu. Un mūsu sadarbības pilsēta Preiļi arī bija viena no pirmajām, kas pilnībā sniedza palīdzīgu roku.

Sadarbība starp Preiļu pašvaldību un Ņižinas pašvaldību, kas atrodas Čerņihivas apgabalā Ukrainas ziemeļos, ir jau kopš 2017.gada. Un tieši Čerņihivas apgabals ir tas, kura atjaunošanā uzņēmušās iesaistīties Latvija, Somija un Francija.

Ārijs Vucāns Preiļu novada domes priekšsēdētājs

Ukrainas delegācijas vadītājs tiešām plāno mums nodot apjomīgu savu dokumentu paketi pārskatam un izvērtēšanai. Es domāju, ka darbs tikai pašā pirmajā stadijā. Tā nav tāda pieklājības vizīte, tā tiešām ir tehniska vizīte, kurā ir vairākos līmeņos mērķi. Sākot no tā, ka viņi mums pēc šīs vizītes prezentēs savas pilsētas attīstības plānus, lai mēs no sava skata viņus izvērtējam un, iespējams, kļūstam arī par tādiem starpniekiem, palīgiem viņiem šos plānus tālāk jau Eiropas līmenī prezentēt. Varētu teikt, ka jebkurā no jomām, kas saistās ar infrastruktūras atjaunošanu, celtniecību ir, nu, milzīgs darba lauks priekšā.

Kā pastāstīja Ņižinas pilsētas mēra padomnieks Sergejs Okhoņko, Ņižina līdz šim aktīvi atvairījusi Krievijas uzbrukumus, taču kopumā Čerņihivas apgabals ir smagi cietis. Visvairāk izpostītas skolas un medicīnas iestādes, dzīvojamās mājas un ceļi.

Sergejs Okhoņko Ņižinas pilsētas mēra padomnieks

Mēs neielaidām Krievu armiju pilsētā, mēs atsitām kara tehnikas kolonnu. Principā pirmajās dienās tā mūsu iedzīvotāju varonība, kuri bija nodrošināti ar vienkāršiem ieročiem stāties pretī 10-15 kilometru garām tanku kolonnām, kā tagad raugies uz to – tas bija vienkārši nereāli! Bet tā notika. Pēc tam Krievu armija atgriezās Čerņihivas apgabalā. Tā kā krieviem panākumu nav, viņi pārgāja uz terorismu. Viņi maksimāli iznīcina pilsētas, viņi maksimāli bombardē pilsētas visā Ukrainā ar mērķi iznīcināt infrastruktūras objektus. Tātad, atstāt pilsētas un visu valsti bez gaismas, bez siltuma, bez ūdens, lai iedzīvotāji būtu spiesti pamest valsti, lai valstī izveidotu stresa situāciju, kas kaut kā var ietekmēt fronti. Bet pagaidām viņiem tas neizdodas. Bet pēc tumsas vienmēr nāk gaisma. Un mēs esam pārliecināti, ka šī gaisma būs, mēs uzvarēsim kopā ar ES. Vēlreiz pateicamies Latvijai, visai ES, Amerikai, kas mums palīdz.

Par humāno palīdzību Ukrainas iedzīvotājiem Preiļos gādā nepārtraukti, šobrīd par prioritāti izvirzot lietas, kas palīdzētu veiksmīgāk pārziemot.

Ārijs Vucāns Preiļu novada domes priekšsēdētājs

Bija atsevišķa tikšanās ar Ukrainas vēstnieku Latvijā, kurā viņš ļoti fokusēti, precizēti vēlreiz lūdza koncentrēties uz tieši tām kritiskās infrastruktūras nodrošināšanas inventāru, aprīkojumu, kas tieši šobrīd Ukrainai būtu nepieciešams. Mums jācenšas šobrīd gan tīri tehniski ar iekārtām, ar inventāru, ar humāno palīdzību viņus atbalstīt, gan arī, protams, ar šīm tādām jau konsultatīvi tehniskās izpētes vizīšu uzņemšanu turpmākās sadarbības veicināšanai.

Vizītes Latvijā laikā Ņižinas pašvaldības un komunālās jomas speciālisti viesojās arī Ogrē, kur tika aizvadīts Latvijas Pašvaldību savienības organizēts seminārs “Ceļā uz Ukrainas atjaunošanu. Kad siena pārvēršas par vārtiem…”.

Dalies:

Raizējas par ukraiņu atbalsta punktu darbību ziemā

Dalās pieredzē par veselības stāvokļa uzlabošanu

Līdzīgi raksti