Rēzeknē demontēts padomju laika piemineklis “Aļoša”

Autors: Ausma Sprukte-Kozule - 10 novembris, 2022 🕙 Lasīšanas ilgums: 4 min.

Par to, ka tieši šodien Rēzeknē demontēs tautā tā dēvēto padomju laika pieminekli “Aļoša” pašvaldība klusēja līdz pēdējam brīdim. Darbi tomēr šodien ļoti agri no rīta uzsākti un pāris stundu laikā piemineklis nojaukts. Tālāk skulptūra tiks nogādāta Latvijas Okupācijas muzejā. Kopumā provokācijas un pārākumi Rēzeknē nav novēroti un Valsts policija veikusi vien dažas preventīva rakstura pārrunas.

Rosība pie tā dēvētā “Aļošas” pieminekļa Rēzeknē bija vērojama jau no 5:00 rītā. Teritorija iežogota un tās tuvumā tik agri interesentu ir maz, vairāk redzami Valsts policijas darbinieki. Piemineklis “Rēzeknes atbrīvotājiem” veltīts uzvarai pār nacistisko Vāciju un vecpilsētas centrā atklāts pirms 46 gadiem. Austot gaismai skatītāju pulks kļuva nedaudz lielāks, viņu vidū arī pāris jaunieši.

Alberts Rēzeknes iedzīvotājs

Es domāju, ka jāatskrien, jāpaskatās, jo tomēr tas ir tāds leģendārs moments, ka noņem to okupantu mugursomu no pleciem un ir tā brīvāk, tomēr tu saproti, ka beidzot attīrās Latvija no tās šausmīgās vēstures. Visi tur krieviski runā, neviens ne aplaudē, neko, pašam jau arī negribas neko īsti baigi plaši.

Rēzeknē aptuveni puse iedzīvotāju ir krievvalodīgie, arī intervijas lielākoties izskan šajā valodā. Pārpratumu demontāžas laikā nebija un Valsts policija veica vien dažas preventīvas pārrunas. Tomēr varēja novērot arī emocionālus skatītājus, kuri nespēj valdīt asaras.

Rēzeknes iedzīvotāja

Bēdīgi. Ļoti žēl, tikai tā dēļ mēs arī dzīvojām. Vairāk neko nevaru pateikt…

rēzeknieši

Kādas sajūtas ir šodien? – Ļoti sliktas. – Skumjas. – Kāpēc? – Tāpēc, ka tas ir vandālisms. – Tā ir daļa mūsu dzīves. – Tā ir dzīve. Vai jūs zināt, ka par Rēzeknes pilsētas un rajona atbrīvošanu dzīvības zaudēja 13 683 cilvēki? Tie ir cilvēki, kas atbrīvoja Latviju no vācu fašistiskā jūga. – Interesanti, kur viņu aizvedīs? Vismaz uz kapiem varētu. Teica, ka uz Okupācijas muzeju.

“Aļošas” kareivja skulptūru pārvietos uz Latvijas Okupācijas muzeja krājumu. Rēzeknē cerība saglabāt pieminekli vilcināta ilgi, notika aptaujas un kultūrvēsturisku vērtību meklēšana, tāpat domes priekšsēdētājs iedzīvotājus par gaidāmo demontāžu publiski uzrunāja vien vakar sociālajos tīklos krievu valodā, paužot nostāju, ka tas ir vandālisms, tomēr aicinot saglabāt cieņu un neprovocēt atbildīgos dienestus. Ap pusdeviņiem no rīta piemineklis demontēts un teritorijas sakārtošana turpinājās vēl visas dienas garumā.

Pāvels Rēzeknes iedzīvotājs

Aiziet, apzaļumosim, nojauksim visu un būs zaļumi, būs skaistums. Kāpēc mums vajadzīgi pieminekļi? Kam šis piemineklis traucēja?!

Ruslans Rēzeknes iedzīvotājs

Tas ir noteikts simbols, tāpat kā “Māra” ir Latgales simbols, arī šis piemineklis ir simbols mūsu pilsētai. Kāpēc tas viss tiek darīts? Tas nozīmē, ka mums vairs vispār nav nekādu simbolu?! Aiziet! Uzliksim amerikāņu ērgli vietā! Kas ar to tad būs?! Ai…

Līdz 15. novembrim visā Latvijā jānojauc 69 padomju un nacistisko režīmu slavinošus objektus. To, cik daudzi no tiem, kā arī ārpus saraksta esoši pieminekļi demontēti, kā arī, vai nepieciešamas sankcijas, Kultūras ministrija apkopos līdz 11. novembrim.

Ausma Sprukte-Kozule LRT žurnāliste

Rēzeknes valstspilsētas pašvaldība ir ielēkusi pēdējā vilcienā un burtiski nedēļu pirms gala termiņa arī šeit iedzīvotāji kļuva par ļoti vēsturiska momenta aculieciniekiem.

Dalies:

Dalās pieredzē par veselības stāvokļa uzlabošanu

Dažviet Ludzā žogi neatbilst prasībām

Līdzīgi raksti