Bažas par ieceri optimizēt vienīgo kultūrvietu Ķepovas pagastā

Autors: Ausma Sprukte-Kozule - 8 novembris, 2022 🕙 Lasīšanas ilgums: 5 min.

Vienīgā vieta pagastā, kur pulcēties kultūras pasākumos – tā par Vides un izglītības centru “Ķepa” saka pierobežas iedzīvotāji Krāslavas novadā. Centrs blakus Baltkrievijas robežai izveidots pirms vairāk nekā desmit gadiem un tajā sniedz arī dažādus tūrisma pakalpojumus. Tomēr energokrīzes rezultātā augošās uzturēšanas izmaksas pašvaldībai liek jostu savilkt ciešāk un jau gada nogalē tiks lemts par šī centra optimizēšanu.

Regīna Stepiņa Vides izglītības un kultūras centra “Ķepa” vadītāja

Labdien Ķepovas pagastā! Jūs esat atbraukuši uz Vides izglītības un kultūras centru “Ķepa”.

“Ķepa” darbojas jau vairāk nekā desmit gadus, dažādu projektu gaitā centrā izveidotas ekspozīciju zāles ar dabas bagātībām un medību trofejām, ir arī saieta nams, radošo spēļu klase, iespēja organizēt konferences un saviesīgus pasākumu.

Regīna Stepiņa Vides izglītības un kultūras centra “Ķepa” vadītāja

Stāstu es par dzīvniekiem, par mūsu dabu, par to, kā dzīvnieki dzīvo pie mums dabā. Tad, kad gribas nosvinēt kādu pasākumu, tādu lielāku, kristības vai jubileju kādu cilvēki vienmēr brauc uz šejieni. Mums ir gan galdi, galdauti, trauki. Mēs piedāvājam apmeklēt mūsu vides klasi, kur uztaisītas spēles, izgudrotas pašu veidotas.

Tomēr nupat Krāslavas novada pašvaldībā skatīts jautājums par šīs vietas optimizāciju. Vietējie uzskata, ka jau tā mazapdzīvotā pierobeža paliks vēl tukšāka.

Regīna Stepiņa Vides izglītības un kultūras centra “Ķepa” vadītāja

Tā ir sirdssāpe, visi pārdzīvo par to, ka tā vietiņa vienīgā mūsu, tieši mūsu pusē, vienīgā vieta, kur var cilvēki sanākt kopā. Pa vienu diennakti bija savākti 674 paraksti, bet uz to brīdi, kamēr mēs bijām sēdē, “What’s up” vēl nāca fotogrāfijas vēl ar sarakstiem klāt.

Saskaroties ar plašu sabiedrības pretestību, lēmuma pieņemšana atlikta par diviem mēnešiem. Pašvaldībā skaidro, ka izdevumi darbinieku atalgojumam un telpu uzturēšanai gadā ir aptuveni 30 000 eiro un turpinoties energokrīzei šis finansējums būs vairāk nepieciešams skolām un medicīnas iestādēm.

Gunārs Upenieks Krāslavas novada domes priekšsēdētājs

Vienmēr rodas jautājums, kāpēc tur uztaisīja? Mēs arī brīnījāmies, bet bija Dagdas pašvaldībai cilvēki, kas teica, ka Latvijā viss būs un pierobežā būs! Bet nu tagad ir situācija, ka tajā pusē ir problēmas. Ieskaitot robežzonu, ieskaitot visas atļaujas un pastiprināto, kā mēs tagad redzam, pastiprināto vēl šo ārkārtas situāciju.

Tikmēr “Ķepā” uzsver, ka šogad te viesojušies vairāk nekā 500 tūristi, neieskaitot kultūras norišu apmeklētājus.

Regīna Stepiņa Vides izglītības un kultūras centra “Ķepa” vadītāja

Mums ienākumi ir no degustācijām, mēs izīrējam telpas ar inventāru, mēs izīrējam guļamvietas, ieejas biļete uz izstāžu zāli mums ir. Mums ienākumi par pagājušo gadu bija vairāk nekā 3000 eiro. Kad atbrauc kaut kas ciemos – radinieki vai bērni, noteikti atnāk uz šejieni apskatīties, kas pie viņiem ir dzimtajā pusē. Brauc cilvēki. Vienīgi vietiņa varbūt ir nedaudz tālāk no tiem lielajiem asfaltētajiem ceļiem.

Izstāžu eksponātus iecerēts pārvietot uz aptuveni 30 kilometrus attālo Jaundomes muižu, bet “Ķepas” telpas, sakārtojot likumdošanu, par simbolisku samaksu iznomāt. Taču Neikšānos rocība nav tik liela un tieši “Ķepa” šaipus ir vienīgā vieta ar darba iespējām pašvaldībā, turklāt, regulāri kopjot teritoriju strādā arī tā dēvētie “simtlatnieki”.

Elita Pontaga Vides izglītības un kultūras centra “Ķepa” darbiniece, bibliotēkas vadītāja

Mums ļoti svarīgi, jo šeit ir mūsu vienīgā ēka tāda, viena iestāde, visas iestādes vienā ēkā, ja to ver ciet, tad mums viss. Tā kā katrs pa savām mājām un nevienam nekur ne aiziet, ne neko, neko tā. 00:38 + 00:44 Mēs negribam, ka taisītu ciet un darbs. Darbs mums arī tas ir svarīgi, jo kur jau citur šeit atrast mūsu nomalē?

Regīna Stepiņa Vides izglītības un kultūras centra “Ķepa” vadītāja

Tas šaubīgs jautājums, cik šeit var ieekonomēt, jo strādājam šeit mēs tikai trīs cilvēki un kopējais mums ir divas slodzes uz trīs cilvēkiem. Tur lopiņus mājās, kaut kādus apstrādā dārzus, apstrādā laukus, audzē graudus saviem lopiņiem. Cilvēki strādīgi šeit ir. Te, kas palikuši, visi ir patrioti, visi grib dzīvot pie sevis mājās un visi strādā.

Gunārs Upenieks Krāslavas novada domes priekšsēdētājs

Laikam uz pašvaldību vēlēšanām, es negribu kļūdīties, man liekas, Ķepovas pagastā laikam 36 cilvēki nobalsoja. Diemžēl tāda pierobežas attīstība tagad ir, ka mēs tur izdzīvojam, nedzīvojam.

Kā vienu no situācijas risinājumiem “Ķepas” komanda redz dalību programmā “Latvijas skolas soma”, taču tur pagaidām lielāka vērība pievērsta kultūras mantojumam un mākslai, nevis vides izglītībai, tūrismam vai ēdienu meistarklasēm.

Dalies:

Noslēdzies konferenču cikls par Kopējo lauksaimniecības politiku

Raizējas par ukraiņu atbalsta punktu darbību ziemā

Līdzīgi raksti