Ukraiņi dodas pārgājienos un piedalās pasākumos

Autors: Ausma Sprukte-Kozule - 27 oktobris, 2022 🕙 Lasīšanas ilgums: 6 min.

Saruna par “Jaunajiem reindžeriem”, vides izziņas spēles un pārgājiens pa Rēzeknes pilsētas vēsturiskajām un skaistākajām vietām – šādu pasākumu, lai ieinteresētu bērnus no Ukrainas vairāk pievērst uzmanību dabas aizsardzībai, nupat organizēja Dabas aizsardzības pārvalde. Tās dabas izglītības speciāliste Diāna Selecka arī ikdienā brīvprātīgi īsteno dažādus projektus un aktivitātes, kas saistīti tieši ar ukraiņu integrēšanu Latvijas sabiedrībā.

Četri ļoti ņipri, jautri un aktīvi bērni no Ukrainas kopā ar Dabas aizsardzības pārvaldes Dabas izglītības speciālisti Diānu Selecku dodas iepazīt Rēzeknes pilsētu. Tas ir viens no DAP pasākumiem, kas notiek programmas “Jaunie reindžeri” gaitā, lai popularizētu iespēju vides izglītības aktivitātēs iesaistīties tieši bērniem un jauniešiem, gan arī izzinātu jautājumus par to, cik cieši pilsētvide tomēr ir saistīta arī ar dabu.

Ivans un Jaroslavs pārgājiena dalībnieki no Ukrainas

Izstāstiet, ar kādu noskaņojumu šodien šurp atnācāt? – Ar jautru! – Ar jautru. Es jau esmu gājis pārgājienos Ukrainā pie jūras. Vienmēr pie jūras gājām pārgājienos. – Mēs arī esam gājuši Latvijā uz… . – Jā. Nometne mums bija.

Diāna Selecka DAP Dabas izglītības speciāliste

Šī gada dzīvotne ir pilsēta un mēs šodien staigājam pa Rēzeknes pilsētu, skatāmies pilsētu, kas te ir atrodams no dzīvās dabas, upe, ezers, dīķis, zālājs, tātad tas viss, kas mums Latvijā ir svarīgs. Mēs arī runājam par Latvijas citiem simboliem, par Latvijas dzimšanas dienu, par Rēzeknes dzimšanas dienu. Tātad tas ir viss tas, kas ukraiņu bērniem jāzina, lai viņi veiksmīgi integrētos mūsu sabiedrībā.

SINHRONS – Parunāsim par Latviju pagaidām. Vispirms par Latviju, tad par Rēzekni. Latvijai šogad, vai zināt, cik paliek gadu? – Cik gadu? – 104 gadi. 18. novembrī 1918. gada un katru gadu šajā dienā mēs svinam Latvijas Neatkarības dienu.

Dažādus pasākumus ukraiņiem DAP speciāliste organizē regulāri arī kā brīvprātīgā savā brīvajā laikā. Viņa ļoti līdzpārdzīvo Ukrainas bēgļiem, kam kara dēļ jāpamet savas mājas.

Ivans pārgājiena dalībnieks no Ukrainas

Jums stāstīja, kāpēc jums vajadzēja uz šejieni braukt? – Jā, stāstīja. – Jā, jo tur ir karš, uz mums sāka šaut. Mēs cauri Krievijai Latvijā nokļuvām. – Turklāt blakus mūsu kaimiņienei, kura bija ļoti tuvu mums, trāpīja tieši aiz žoga šāviņš. Tik spēcīgs karš bija.

Diāna Selecka DAP Dabas izglītības speciāliste

Tas viss ir tik šausmīgi netaisnīgi, negodīgi un necilvēcīgi – tas genocīds, kas pret viņu tautu tiek vērsts. Es domāju, mēs katrs varam kaut ko darīt, kaut kāda pasākuma organizēšana nemaksā neko. Tie ir kaut kādi daži zvani, daži kontakti un viss. Katrs kaut ko var darīt

Tā ar līdzcilvēku atbalstu dažādi plašāki un mazāk apmeklēti, gan ieguldot pašu spēkus un līdzekļus, gan piesaistot projektu finansējumu, tematiski pasākumi dažāda vecuma ukraiņiem Rēzeknē notiek jau kopš kara sākuma.

Ivans pārgājiena dalībnieks no Ukrainas

Es biju lego robotikā, kamēr nenotika nometnes un skola. Es biju vēl… Mani mamma šodien, nu ne šodien, bet pierakstīja uz svētdienas skolu, svētdienās 11:00 tur ir tējas dzeršana un vis kaut kas tamlīdzīgs un vēl mamma mani pierakstīs mākslas skolā.

Diāna Selecka DAP Dabas izglītības speciāliste

Tad, kad vasarā mēs projekta ietvaros organizējām lego robotikas nodarbības, bērniem ļoti, ļoti patika. Būs kārtējā sveču liešanas darbnīca, pagājušajā reizē uztaisījām 70 sveces, šodien turpināsim. Pētām to, kas ir vajadzīgs, tas jau ir tā, ka mēs esam vienkārši brīvprātīgi cilvēki, kas to dara.

Galvenais šāda veida aktivitāšu mērķis, piemēram, veidojot blindāžas sveces ir vismaz attālināti palīdzēt tautiešiem, kas aizstāv Ukrainu kara apstākļos, bet pasākumi bērniem ļauj kaut uz brīdi aizmirst pieredzēto. Ivans un Jaroslavs tagad mācās Rēzeknes 5. pamatskolā un jau veiksmīgi apgūst arī latviešu valodu.

Ivans un Jaroslavs pārgājiena dalībnieki no Ukrainas

Vecāki, ģimene. – Man ir brālis, māmiņa, tētis. Mani sauc… tas ir Ivans. Es esmu no Ukrainas. – Mēs vispār jau iemācījāmies simts vārdus. – Nē, ne simts. – Nē, atceries, Daiga teica, ka simts. – Simts vārdus? Nu jā.

Plašāka informācija par to, kā palīdzēt un iesaistīties brīvprātīgajās aktivitātēs, pieejama sociālo tīklu lapās. Piemēram, Facebook grupās “Ukraiņi Latgalē”, “Ukraiņi Rīgā” un citās.

Diāna Selecka DAP Dabas izglītības speciāliste

oktobrī Latgales Vēstniecībā GORS būs multfilma, animācijas filma ukraiņu valodā, jo ukraiņi teica, ka viņi gribētu kaut ko tādu. 03:05 + 03:20 Ukraiņi ir ļoti priecīgi, vismaz 40 cilvēki ir pieteikušies. 03:22 + 03:11 “Animācijas filma “Lielās pēdas ģimene” ukraiņu valodā.

Ivans un Jaroslavs pārgājiena dalībnieki no Ukrainas

Vēlējums savai tautai, latviešiem varbūt kāds jums ir? – Lai pie jums nekad karš neatnāktu. – Lai pie jums nekad karš neatnāktu, lai pie mums Ukrainā karš beigtos un vairs nekad tā arī nebūtu nekur pasaulē. – Jā, trešais pasaules karš, lai nekad nebūtu. – Nekad.

Dalies:

Brīvprātīgie robežkontroles punktos sniedz atbalstu bēgļiem no Ukrainas

“Latgales speciālā ekonomiskā zona: biznesam” 3.raidījums

Līdzīgi raksti