Rēzeknē izgatavo blindāžas sveces

Autors: Beatrise Borise - 26 oktobris, 2022 🕙 Lasīšanas ilgums: 4 min.

Latvijā arvien lielāku atsaucību gūst blindāžas sveču izgatavošanas darbnīcas. Blindāžas sveces ir liels palīgs karadarbības skartajā Ukrainā palikušajiem, lai sasildītos paši vai sasildītu tēju un maltīti. Nupat pirmā sveču liešanas darbnīca aizvadīta Rēzeknē, kas vienkopus pulcēja ne vien rēzekniešus, bet arī kara bēgļus no Ukrainas.

Kāds griež strēmelēs un loka kartonu, kāds smalcina parafīnu, bet kāds rūpējas par tā kausēšanu – telpās, kur Rēzeknē jau vairākus mēnešus pulcējas brīvprātīgie, lai sniegtu atbalstu kara bēgļiem, šajā reizē top blindāžas jeb ierakumu sveces tiem, kas palikuši Ukrainā.

Diāna Selecka brīvprātīgā, darbnīcas organizatore

Kas sēž tumšos un mitros ierakumos un kuriem ir ļoti nepieciešams siltums. Gan, lai sasildītos, gan, lai uzvārītu kādu ēdienu. Parastā svece deg, un vējš pūš, viņš nopūš. Šī bunkura svece ir metāla bundžā ar lielu daudzumu kartona, ar lielu daudzumu parafīna, raksta, ka viņa var degt vairākas stundas, un vējš viņu nevar nopūst. Un uz tās var uzvārīt 20min laikā, piemēram, litru ūdens.

Atsaucība ziedot blindāžas svecēm nepieciešamos materiālus, gan iesaistīties ar izpalīdzīgu roku ir liela. Šeit sanākušie visi kā viens atzīst, ka tas ir mazākais, ko spēj darīt, lai atbalstītu Ukrainas aizstāvjus.

Voldemārs rēzeknietis, darbnīcas apmeklētājs

Pilsoniskais pienākums katra ir atbalstīt, cik var. Ja es to varu, protu – daru! Būsim aktīvi, atbalstīsim Ukrainu, cik katram ir iespējams.

Māra Āze darbnīcas līdzorganizatore

Mums ir tā grupiņa, kur ir “Ukrainci v Latgalii”. Un mēs uzrakstījām, ka mēs plānojam šo taisīt jau mēnesi iepriekš, sarakstījām, ko aptuveni vajag, un kolēģi atnesa un kaut kādi draugi, jebkas, kas vispār domā, kā var palīdzēt.

Starp klātesošajiem ir ne vien vietējie iedzīvotāji, bet arī Ukrainas pilsoņi, kuriem Rēzekne ir pagaidu mājas. Iesaiste šādās darbnīcās viņiem ir kā papildu iespēja satikt savējos, socializēties un rast sajūtu, ka viņi šeit nav vieni.

Anna ukrainiete, dzīvo Rēzeknē jau 7 gadus

Kad mēs esam kopā un tāds spēks ir ļoti svarīgs parastiem cilvēkiem. Man ļoti sāp par karu, jo es pati esmu no Ukrainas, jau ilgi dzīvoju Latvijā, un man visi radinieki tagad ir Ukrainā. Gaidu, katru dienu gaidu kaut kādas labas ziņas.

Valērijs kara bēglis no Ukrainas

Cik ilgi jau esat Rēzeknē? Jau pus gadu. Sākotnēji mēs atbraucām tikai mazbērnu dēļ. Sieva Daiga ir latviete, dzimusi Rēzeknē. Pus gada laikā esmu šeit adaptējies tā, ka uzskatu Rēzekni par savu pilsētu. Kāpēc? Jo šī pilsēta mūs tiešām pieņēma, ne mani vienīgo, visus ukraiņus kā savējos.

Māra Āze darbnīcas līdzorganizatore

Pajautāt cilvēkam, bēglim, kā tu jūties, nav nemaz tik viegli. Un sanāk tā, ka tev ir jābūt gatavam dzirdēt, ka viņam ir nomirusi māte, tēvs vai par viņu pašu uz robežas ir ņirgājušies.

Gatavās ierakumu sveces no Rēzeknes ceļos uz Rīgu, uz biedrībām, kas jau tuvākajā laikā organizēs to nogādāšanu Ukrainā. Līdzīgas ierakumu sveču izgatavošanas darbnīcas notiek arī citviet Latvijā.

Dalies:

RTA ir liela loma latgaliešu valodas tekstu un runas korpusu izveidē

Brīvprātīgie robežkontroles punktos sniedz atbalstu bēgļiem no Ukrainas

Līdzīgi raksti