Tapusi sociālā reklāma un veido filmu par invazīvo sugu ierobežošanu

Autors: Beatrise Borise - 25 oktobris, 2022 🕙 Lasīšanas ilgums: 4 min.

Kopš 2020. gada Dabas aizsardzības pārvalde, sadarbojoties ar vairākiem partneriem, īsteno projektu LIFE-IP LatViaNature, kas vērsts uz invazīvo sugu problemātiku un aicina sadarboties invazīvo sugu ierobežošanā. Šobrīd internetā jau pieejama projekta gaitā tapusī sociālā reklāma “Ierobežo invazīvās sugas!”, turpretī tapšanas ir mācību filma.

Latgales vēstniecībā GORS notika Dabas aizsardzības pārvaldes rīkotā diskusija, kuras laikā prezentēta arī nupat tapusī sociālā reklāma “Ierobežo invazīvās sugas!”. Tā ir viena no aktivitātēm, kas realizēta apjomīgā projekta LatViaNature gaitā, kurš aktualizē invazīvo sugu problemātiku ne vien Latvijā, bet visā pasaulē ar mērķi ierobežot šo sugu izplatību.

Ieva Saleniece DAP projekta LIFE-IP LatViaNature vadītāja

Life programmas integrētais projekts LatViaNature ir projekts, kas līdz 2028.g. īstenos dažādus pasākumus, lai nodrošinātu biotopu un sugu labvēlīgu aizsardzības stāvokli. 5 Invazīvās sugas ir viena no trim pilottēmām. Tikai zinoša sabiedrība un zemes īpašnieks saprot problēmas aktualitāti un var tā efektīvi mazināt šo invazīvo sugu ietekmi.

Sociālās reklāmas autori ir “Latgolys entuziastu grupa BIĻDIS”, kuri atzīst, ka dalība projektā veicinājusi palūkoties uz invazīvo svešzemju sugu problemātiku Latvijā daudz nopietnāk arī pašiem. Vienlaikus reklāmai top arī 20 minūšu gara filma, kas ļaus vairāk iepazīt invazīvās sugas, izprast, kā tās kaitē dabai un sabiedrībai, gan kā ar tām cīnīties. Filmēšanas process šovasar aizvadīts Rēzeknes novadā, kā aktierus piesaistot sabiedrībā atpazīstamus vietējos iedzīvotājus.

Edgars Bļinovs Latgolys entuziastu grupas “Biļdis” pārstāvis

Vienīgais, kas mums ir jāizdara, ir titri angļu valodā, lai tā būtu pieejama arī citiem, un jāpieslīpē, lai viņa būtu kolorīta, interesanta skatīties, jo tur tiešām ir daudz visādu gudru teikumu. Tā ir zinātniskā gandrīz vai filma, un parastam cilvēkam varbūt pat būs sarežģīti viņu klausīties un uztvert. Lai gan tās visas sugas jeb invazīvie augi mums visiem ir atpazīstami un zināmi. Tikai ir jāsaprot, ka viņi ir bīstami vai izplatās un draud mūsu augiem, zemēm.

Gan sociālā reklāma, gan mācību filma būs publiski pieejama internetā, iecerēts, ka to pārraidīs arī sabiedriskie mediji, lai sasniegtu pēc iespējas lielāku sabiedrības daļu.

Ieva Saleniece DAP projekta LIFE-IP LatViaNature vadītāja

Mēs projektā strādājam gan pie tiesiskā regulējuma, papildinājām, sagatavojam priekšlikumus, gan mēs arī vēlamies skaidrot par šo invazīvo sugu problemātiku un skaidrot par to, ko nosaka likumdošana, ES regula. Un tieši lai izskaidrot sabiedrībai, lai būtu vairāk informēti, mēs projektā esam izstrādājuši interneta vietni sabiedrības ziņojumiem, saucas “Invazīvo sugu pārvaldnieks”.

Turpmākajos četros gados projekta ietvaros dažādās Latvijas vietās plānots testēt piecu invazīvo augu sugu – Kanādas zeltgalvītes, puķu spriganes, vārpainās korintes, ošlapu kļavas un krokainās rozes – izskaušanas metodes. Pēc tā tiks veidoti informatīvi materiāli, kuras no metodēm ir efektīvas un kādas ir to izmaksas.

Dalies:

Īsteno projektu ar mērķi integrēt mūsdienu tehnoloģijas interešu izglītībā

RTA ir liela loma latgaliešu valodas tekstu un runas korpusu izveidē

Līdzīgi raksti