Nirzas, Cirmas un Zvirgzdenes ezeros pavairo zivju resursus

Autors: Ausma Sprukte-Kozule - 4 oktobris, 2022 🕙 Lasīšanas ilgums: 4 min.

Ludzas novadā ir vairāk nekā 100 dažādu ezeru un, lai tie kļūtu makšķerniekiem, zvejniekiem, kā arī tūristiem pievilcīgāki, šogad ar Zivju fonda atbalstu šeit īstenoti trīs nozīmi projekti. To vidū vairākiem ezeriem izstrādāti zivsaimnieciskās ekspluatācijas noteikumi, iegādāts aprīkojums kontroles pasākumiem, gan arī nupat Nirzas, Cirmas un Zvirgzdenes ezeros ielaisti teju 35 000 zandartu mazuļi.

Svarā no diviem līdz trīsdesmit gramiem, skaitā pavisam aptuveni 35 000 – tik lieli un tik daudz zandartu mazuļi nupat ielaisti Ludzas novada ezeros. Zandartu skaita palielināšana šeit notika projekta “Zivju resursu pavairošana Nirzas, Cirmas un Zvirgzdenes ezeros” gaitā.

Aleksandrs Narnickis Ludzas novada pašvaldības vides inženieris

Kopējais skaits Cirmas ezeram ir 12 500, Zvirgzdenes ezeram 9500 mazuļu un Nirzas ezeram 12 500 mazuļu. 00:28 + 00:56 Pie mums ezeru zeme un ir ļoti būtiski palielināt to zivju skaitu arī, jo tomēr mums ir diezgan ļoti attīstījusies makšķerēšana, gan arī rūpnieciskā zveja. Katru gadu tiek slēgti vairāk nekā 100 līgumi ar rūpniecisko zveju ezeros.

Dagnis Tihovskis uzņēmuma “Atpūta Ludzā” īpašnieks Zvirgzdenes ezera krastā

Es to atbalstu. Arī pats makšķerēju, gan zvejoju, arī ir licences Zvirgzdenes ezerā paņemtas. Mēģinu kaut kā pilnveidot, lai arī tūristiem būtu ko iedot cienastā uz mājām. Tas pats, ja ģimenē nāk bērns jauns, jā, te mēs simtiem ielaidām jaunus bērnus ezerā. Daudzi to nezināja, ka šeit ir tā Latgales zivju pērle, kas brauc pakaļ, gan uz Ludzas Lielo ezeru tam pakaļ, bet šeit arī var ļoti lielus nozvejot eksemplārus.

Tieši strauji augošā interese par pašpatēriņa un rūpniecisko zveju ar tīkliem vai murdiem mudināja pieteikt Zivju fondā projektu par zivju resursu palielināšanu. Savukārt, lai uzraudzītu kārtību un kontrolētu zivju nozveju, kā arī aizsargātu dabu, vairākiem ezeriem izveidoti zivsaimnieciskās ekspluatācijas noteikumi, uzlabota materiāli tehniskā bāze un regulāri notiek reidi.

Aleksandrs Narnickis Ludzas novada pašvaldības vides inženieris

Mēs trīs gadus pēc kārtas uzlabojam savu aprīkojumu. Pirmajā gadā mēs iegādājāmies laivu, motoru, tad arī bija mums piekabe transportēšanai. Nākamajā gadā mums bija tehnisks vairāk projekts. Tur mēs iegādājāmies dronu, lai arī var no gaisa apskatīties, kas darās uz ezeriem. Tad arī šogad papildus vēl iegādājāmies termokameras, binokļus, meža kameras.

Ludzas novadā pavisam ir vairāk nekā 100 ezeru un dažāda veida atbalsta programmas pašvaldībā pieejamas arī tūrisma un atpūtas iespēju dažādošanai.

Dagnis Tihovskis uzņēmuma “Atpūta Ludzā” īpašnieks Zvirgzdenes ezera krastā

Individuāli šeit ir laivas, SUP dēļi, kubuls, ūdens motocikls. Katru gadu mēģinām kaut ko izdomāt jaunu. Arī tapis, no kura mēs tikko laidām, arī jauns plosts. Arī pašvaldības projektā uzvarēju, ieguvu līdzfinansējumu un uztaisījām tādu jau lielākām grupām.

Aleksandrs Narnickis Ludzas novada pašvaldības vides inženieris

Tagad arī mums rajons daudz lielāks palicis Ludzas novadam apvienojoties ar Ciblu, Kārsavu un Zilupi. Ezeru skaits arī ir lielāks, tā ka mēs turpmākos gadus plānojam piedalīties šajos Zivju fonda izsludinātajos konkursos.

Paredzēts, ka ar zivsaimniecību saistītos projektus Ludzas novadā jāīsteno līdz šī gada decembrim un to kopējā summa ir vairāk nekā 21 000 eiro, no kā 75% veido Zivju fonda finansējums, bet pārējo daļu – pašvaldības līdzekļi.

Dalies:

Preiļos renovēta Bērnu un jauniešu sporta skola

Raizējas par legionellu izplatību pilsētās

Līdzīgi raksti