Aprit 30 gadi kopš atjaunots piemineklis “Vienoti Latvijai”

Autors: Beatrise Borise - 24 septembris, 2022 🕙 Lasīšanas ilgums: 3 min.

Šogad piemineklim “Vienoti Latvijai” aprit 30 gadi, kopš tā atjaunošanas. Tiesa, pieminekļa vēsturē tā bija jau otra tā atjaunošanas reize. Pieminekļa nozīmīgumu sabiedrībā pierāda arī tas, ka atjaunošana bija iespējama iedzīvotāju ziedojumu dēļ.

Pieminekli “Vienoti Latvijai”, kas tautā saukts par “Latgales Māru”, vietējie iedzīvotāji dēvē par Rēzeknes vizītkarti. Lai arī sākotnēji piemineklis atklāts 1939. gada 8. septembrī, tā vēstures līkloči bijuši sarežģīti. Šogad tiek svinēta ne vien “Latgales Māras” 83.gadadiena, bet arī 30 gadu jubileja kopš tās atjaunošanas, kam par godu Latgales kultūrvēstures muzejā aizvadīts atmiņu pasākums.

Vladislavs Malahovskis Latgales kultūrvēstures muzeja speciālists kultūrvēstures jautājumos

Šis piemineklis ļoti labi parāda Latvijas vēsturi 20.gs. ar visiem šiem vēsturiski traģiskajiem pagriezieniem. Bija sācies II Pasaules karš. 1940.g. okupācija – piemineklis tiek gāzts. Tad nacistiskās okupācijas laikā atkal tiek atjaunots. Un tad viņš līdz 50.gadu sākumam vēl atrodas, tiesa, bez krustiņa. Un tad atkal tiek gāzts. Un tad no 60.gadu vidus te ir piemineklis boļševiku līderim Ļeņinam, nu, līdz 1992.gadam. Tad Māra, tātad, trešo reizi ir atdzimusi. Tāda fenomenāla vēsture.

Pasākuma “Atjaunotajam piemineklim “Vienoti Latvijai” – 30” laikā klātesošie varēja ieskatīties pieminekļa idejas tapšanas vēsturē. Turpretī pasākuma emocionālākais brīdis bija “Latgales Māras” atjaunošanas aculiecinieku atmiņu stāsti, tostarp, kā pieminekli izdevās atjaunot par tautas savāktiem ziedojumiem.

Es atceros, ka bija Tautas frontes sarīkojums Raiņa parkākur vākt to naudu. Aiznesu tās kastītes zem tribīnēmmēs atkal atpakaļ.

Vladislavs Malahovskis Latgales kultūrvēstures muzeja speciālists kultūrvēstures jautājumos

Atmiņas, ko mēs nevaram kaut kur atrast citur. Es atceros, ka ļoti daudz cilvēku bija, tuvumā nevarēja stāvēt, kaut kur pie pareizticīgās baznīcas zālītē. Šajā gadījumā piemineklis “Vienoti Latvijai” jeb kā tautā sauc “Latgales Māra” būtībā simbolizē visu Latgali un tautas atbrīvošanos no svešām varām un, protams, vienotību ar Latviju. Viņam ir tāda nacionāla nozīme.

11 metrus augsto pieminekli “Vienoti Latvijai” sākotnēji pēc Leona Tomašicka meta veidoja tēlnieks Kārlis Jansons, turpretī atjaunotā pieminekļa tēlnieki ir Kārļa Jansona dēls Andrejs Jansons un Indulis Folkmanis. Pieminekļa kompozīciju veido trīs bronzas figūras: ķēžu rāvējs, kas simbolizē Latvijas neatkarības cīņas Latgalē, ceļos nometusies tautumeita, kas simbolizē pateicību un lūgšanu un sieviete ar krustu rokā, kas simbolizē brīvo Latgali.

Dalies:

Ledus halles ceļ trauksmi par turpmāko darbību

Veic Ilūkstes jezuītu baznīcas atsegto pamatu arheoloģisko izpēti

Līdzīgi raksti