LVM “Meža ekspedīcijās” pulcē 6. klašu skolēnus

Autors: Ausma Sprukte-Kozule - 20 septembris, 2022 🕙 Lasīšanas ilgums: 6 min.

Lai veicinātu skolēnu izpratni par dabaszinībās iegūto zināšanu pielietojumu ikdienā, kā arī nepieciešamību mežus saglabāt nākamajām paaudzēm, a/s “Latvijas Valsts meži” jau sešus gadus organizē meža ekspedīcijas. To laikā skolēni dažādās vietās visā Latvijā dodas aptuveni divu stundu ilgā pārgājienā un desmit pieturās veic praktiskus un radošus uzdevumus.

Sestās klases skolēni no Ludzas pilsētas vidusskolas ieradušies Rēzeknes novada Janopoles meža masīvā. Šeit notiek īpašs rudens piedzīvojums – meža ekspedīcija, ko jau sesto gadu sadarbībā ar vairākiem uzņēmumiem organizē akciju sabiedrība “Latvijas valsts meži”.

Aldis Laganovskis LVM Ziemeļlatgales reģiona meža apsaimniekošanas plānošanas vadītājs

Bērniem svētki šodien ir – nav jāiet uz skolu, tas ir ļoti svarīgi viņiem, to viņi uzstāj un ar prieku uzreiz uztver. Otrs – iepazīt tās lietas, kas ir mežā, jo mēs vienmēr redzam, ka pastāvīgi cērt kokus mežā. Bet koki kā ir auguši, tā arī aug, tāpēc mēs tās lietas mēģinājām izstāstīt no koka bērnības, jaunības, brieduma gadiem līdz vecumdienām.

Lai veicinātu izpratni par mežu apsaimniekošanu, ekspedīcijas gaitā katra klase pilda radošus un praktiskus uzdevumus desmit dažādās pieturvietās. Piemēram, te var iemācīties gan hektāra platībā saskaitīt kokus, iepazīst meža zinātnes noslēpumus, gan izzināt, kādi produkti, lietas un vielas top no koka.

2. Pasaules kara laikā Somijā, kad trūka cukura, viņi mala bērza koksni, to filtrēja un izdalīja šādu cukuru. Jūs taču dzerat bērzu sulas pavasarī? – Jā. – Ir saldas, ja? – Jā. Tātad ksilīts ir bērzu cukurs, cukura aizvietotājs.

Artūrs Ciblas vidusskolas 5. klases skolēns

Tur vajadzēja, bija uzdevums – attālumu un koku augstumu mērīt. Tur visu par mežu pastāsta, tā kā tu vairāk jau zini to. Dabā ir forši, tur var iziet, mežā īpaši sēnes lasīt ir forši.

Elīna Ciblas vidusskolas 6. klases skolniece

Man ļoti patika, kad mēs sacentāmies un lasījām visādus atkritumus, lai attīrītu dabu un man patika, es uzzināju, kā var izmērīt ne tikai nocērtot koku, bet var arī ieurbt un paskatīties, cik tur līniju un tad tu zini koka vecumu.

Serde. Pieskaitām tos divus gadus, kad viņš ir audzis no sēkliņas un šīs strīpiņas ir tās pašas gadskārtas, ko redzējām uz ripas. Saskaitot šīs gadskārtas visas mēs nosakām koka vecumu jau precīzu. Tāds ir tas instruments. Tas ir tas Preslera svārpsts.

Savukārt, pieturā “Būvējam zaļi” skolēni izmantojot tikai dēļus veido Leonardo Da Vinči pašnesošo tiltu, tāpat arī ielūkojas jaunāko tehnoloģiju pasaulē, piemēram, dronu izmantošanā meža darbos.

Viktors Kuprijanovs LVM Ludzas meža iecirkņa mežkopis

Visvairāk manā ikdienā es izmantoju to grāvjos meklēt bebru dambjus, kas ir, pēc vētrām sagāztos kokus atrast. Tiem ir arī dažādas arī ierīces papildus uzliekamas, dažādas kameras, dažādi raidītāji. Palīdz mums veikt tādus darbus it īpaši, kur ir vairāk staigāšanas, kur ir ierobežota redzamība.

Pārgājiens ir aptuveni divus kilometrus garš un ilgst divas ar pusi stundas, ekspedīcijas saturs veidots atbilstoši tieši 6. klašu dabaszinību mācību programmai.

Aldis Laganovskis LVM Ziemeļlatgales reģiona meža apsaimniekošanas plānošanas vadītājs

Katrā no stacijām ir mani kolēģi – ļoti pieredzējuši mežsaimnieki, kas izstāsta par konkrēto uzdevumu, kas tajā stacijā jāveic. Noslēgumā, man liekas, bērniem ir pats patīkamākais – pēc divu stundu pārgājiena pacept desiņas, atpūsties, padalīties iespaidos.

Arnolds Šubrovskis LVM Meža infrastruktūras vecākais speciālists

Mežs ir arī jāapsaimnieko. Redzot kaut kur izcirstu kailcirti ceļa malā un visu pārējo, lai viņš izprot to pašu lietas būtību, ka tā ir vienkārši ražas novākšana mežsaimniecībā, kur pēc tam ir jāstāda atpakaļ jauns mežs. Mežs ir mūsu nacionālā bagātība. Lai viņi saprastu arī, ka mežs ir atpūta, sēņošana, ogošana un viss, viss pārējais un to ir jāsaudzē un jākopj un arī atbildīgi pret to jāizturas.

Valters, Niks un Gatis Ludzas pilsētas vidusskolas 6. klases skolēni

Niks: – Man visvairāk patika mērīt kokus un pārbaudīt, kas ir no koka. – Kā izdevās, vai bija precīzi? – Nē, par pāris centimetriem nebija precīzi. Valters: Bērniem tas attīsta domāšanu un svaigā gaisā, man liekas, bērniem šajā vecumā kaut kā jāiziet, jāpastaigājas, paskatīties, kas ir mežā, kas jauns un iemācīties jaunas lietas, kuras agrāk nebija laika mācīties. Principā visi uzdevumi bija forši un patika viss. Gatis: Es novēlu, lai vairāk svaigā gaisā, lai pa mežu varbūt sēnes rudenī palasa. Novēlu, lai arī atbrauc uz šādu… – Pasākumu. – Jā, lai atbrauc uz šādu pasākumu.

Meža ekspedīcijās Ziemeļlatgales reģionā šogad pavisam piedalās vairāk nekā 700 skolēni no 37 skolām, turklāt interese gadu no gada pieaug un ekspedīciju kā būtisku daļu rudens ekskursijā iekļauj arī skolas ārpus Latgales.

Aldis Laganovskis LVM Ziemeļlatgales reģiona meža apsaimniekošanas plānošanas vadītājs

Brauc gan no apkārtējiem novadiem, vakar bija ciemiņi no Līgatnes un rīt ciemiņi plānojas no Valkas. Tā ka ir ļoti labi, ka arī no tālākiem novadiem viņi brauc ciemos pie mums uz Ziemeļlatgales reģionu.

Līdz 23. septembrim meža ekspedīcijas notiks astoņos Latvijas valsts mežu reģionos lielāko pilsētu tuvumā – Daugavpilī, Liepājā, Jelgavā un citviet. Savukārt turpmākā mācību gada laikā līdzīga veida pasākumiem 6. klases var pieteikties individuāli saskaņojot ekspedīcijas norises laiku informācijas centros Tērvetē, Kalsnavā un Vijciemā.

Dalies:

Renovēta RTA dienesta viesnīca pilsētas centrā

Apgūst narkotisko vielu meklēšanas apmācību kursu

Līdzīgi raksti