Apgūst narkotisko vielu meklēšanas apmācību kursu

Autors: Beatrise Borise - 20 septembris, 2022 🕙 Lasīšanas ilgums: 4 min.

Valsts robežsardzes koledžā šobrīd ir pieci kinologi no Centrālāzijas valstīm, kuri starptautiska projekta laikā apgūst narkotisko vielu meklēšanu ar dienesta suni. Pēc pirmajām mācību nedēļām kursanti secinājuši, ka Latvijā būtiski atšķiras apmācību process un iegūtās iemaņas viņi centīsies ieviest arī savās valstīs. Viņuprāt, arī pieredzes apmaiņas projekti robežkontroles jomā būtu jāīsteno biežāk, lai sekmīgāk cīnītos ar kontrabandu.

Suņa paklausības komandas, kā arī narkotisko vielu meklēšana bagāžā un transportlīdzeklī ir tikai dažas prasmes, ko jau pusotra mēneša garumā Valsts robežsardzes koledžā apgūst pieci kinologi no Centrālāzijas valstīm. Mācības notiek projekta BOMCA 10 laikā, kas vērsts uz kinoloģijas jomas attīstīšanu šajās valstīs un iepazīstināšanu ar Eiropas Savienības valstu pieredzi dienesta suņu apmācībā. Lielākajai kursantu daļai šī ir pirmā dalība šāda veida starptautiskās apmācībās.

Rustams Baigudanovs Kazahstānas Finanšu monitoringa aģentūras Kinoloģijas centra speciālists

Latvijā atšķiras taktika, kā tiek meklētas narkotiskās vielas telpās, transportlīdzeklī, bagāžā. Pats process atšķiras. Pie jums, piemēram, ir kongo bumbiņa. Mūsu pieredzē tā nav. Atšķiras arī kucēnu sagatavošana dienestam.

Muzafars Mirzojevs Tadžikistānas Narkotiku kontroles aģentūras pārstāvis

Sākumā bija grūti, jo mēs nesapratām, ko no mums grib, kas mums jādara, kas būs. Bet vēlāk, kad jau apmācību procesā tikām uz priekšu, mēs sapratām, ko no mums sagaida. Ir jaunākas metodes pārvadāto narkotisko vielu meklēšanā. Ja šādas apmācības, semināri vai kursi notiktu biežāk, kur dalīties pieredzē, zināšanās, tad strādāt un cīnīties ar nelegālo narkotiku apgrozību būtu vieglāk.

Uldis Barkāns VRK Kinoloģijas dienesta priekšnieks, pulkvedis

VRK Kinoloģijas centra instruktori jau vairākus gadus piedalās apmācībās, vada apmācības citu valstu kinologiem, bet šāda veida apmācības, kad tieši kopā ar dienesta suņiem un iziet pilnu apmācības kursu pēc licencētas programmas, mums notiek pirmo reizi.

Sekmīgam mācību procesam Valsts robežsardzes koledža iegādājās piecus suņus, kuri jau bija sagatavoti specializēto apmācību uzsākšanai. Projektam noslēdzoties, kursanti uz dzimteni dosies kopā ar jauniegūtajiem četrkājainajiem draugiem, kur iegūtās zināšanas un praktiskās iemaņas nodos tālāk citiem savu valstu kinologiem.

Rustams Jakubovs Uzbekistānas Valsts muitas komitejas Kinoloģijas dienesta pārstāvis

Mums Uzbekistānā nav krievvalodīgu instruktoru. Mums viss notiek uzbeku valodā, tāpēc mani atsūtīja šurp pieredzes apmaiņā, lai iegūtu apmācību materiālus, ko atvest uz Uzbekistānu un strādāt ar savu grupu krievu valodā.

Līdz ar Latviju projektā iesaistījusies arī Lietuva, kur mācību process vērsts uz sprāgstvielu un munīciju meklēšanu.

Uldis Barkāns VRK Kinoloģijas dienesta priekšnieks, pulkvedis

Ar to mēs veicinām robežu drošību kopumā. Ne tikai Centrālāzijas reģionā, bet arī visā Eiropas Savienībā, jo no robežu drošības citos reģionos ir atkarīga arī drošības situācija šeit Latvijā. Mēs mazinām riskus, kas ir narkotisko vielu nelegāla aprite.

Kopumā kinologu sagatavošana darbam ar narkotisko vielu specializācijas dienesta suni ilgs trīs mēnešus. Apmācību noslēgumā kursantiem gaidāms eksāmens, kuru nokārtojot tiks izsniegtas tādas pašas apliecības kā Latvijas kinologiem.

Dalies:

LVM “Meža ekspedīcijās” pulcē 6. klašu skolēnus

“Latgales speciālā ekonomiskā zona: biznesam” 1.raidījums

Līdzīgi raksti