Iemūrē kapsulu ar vēstījumu nākamajām paaudzēm

Autors: Beatrise Borise - 13 septembris, 2022 🕙 Lasīšanas ilgums: 4 min.

Vairākas reizes rakstīti, bet dažādu apstākļu dēļ noraidīti projekti. Tomēr roku nenolaišana nu vainagojusies ar panākumiem – Balvu novadā uzsākti Nemateriālās kultūras mantojuma centra “Upīte” renovācijas darbi.

Nemateriālās kultūras mantojuma centrs “Upīte”, kas 1960.gadā bija būvēts kā kantoris un klubs vietējiem kolhozniekiem, šobrīd piedzīvo lielas pārmaiņas – sākta ēkas renovācija, ielieti pamati piebūvei, izrakts ūdensvads un kanalizācija. Svinot šo notikumu, nupat piebūves pamatos iemūrēta arī kapsula ar vēstījumu nākamajām paaudzēm.

Sergejs Maksimovs Balvu novada domes priekšsēdētājs

Ceļš uz šo kultūras nama remontu, būvniecību bija garš patiesībā, jo kā mēs arī te pārrunājām, vairāki projekti tika iesniegti un tika sākumā noraidīti, pēc tam atbalstīti un sakarā ar Baltkrievijas sankciju atkal netika noslēgts līgums. Un patiesībā šobrīd jāpasaka paldies VARAM un ministram par to, ka tika atrasts risinājums, ka varbūt šajā gadījumā pret Baltkrieviju valdības vērstu sankcijām mēs spējam īstenot tos projektus, īstenojot valsts programmas.

Tamāra Locāne Balvu nov. pašvaldības izpilddirektora vietniece administratīvajos un finanšu jaut.

Sapņi piepildās. Notiek tas, par ko sapņoja gan Andris, gan praktiski visa Upīte. Sapņo par šo ēku un viņa būs! Tas ir viņu pārliecība, viņu spars, viņu mērķtiecība rokas nenolaist un atkārtoti iet un iet uz priekšu kamēr piepildīt savu sapni.

Pēdējos gados šeit zem viena jumta apvienoti tautas nams, Antona Slišāna Upītes Kultūrvēstures muzejs, kā arī bibliotēka. Vietējie iedzīvotāji to dēvē par sava ciema kultūras centru, tāpēc ēkas renovācija bija jo īpaši gaidīta un nepieciešama.

Ligita Spridzāne Ontona Slišāna Upītes kultūrvēstures muzeja vadītāja

Te ir Upītes kultūrtelpas kodols šī māja. Caur šo māju ir visi sapņi, visas idejas, viss ir dzimis, man liekas, te! Te dzīve visa notiek, tā teiksim! Ja tuvojās kaut kāds pasākums, bieži vien bija, nu, tā jāpārformējas, teiksim, ka bibliotēka pēkšņi kļūst par grimētavu vai tādu kā teātra aizkulisēm. Vai tad, kad sabrauc ekskursantu grupa, tā māja pārvēršas par tādu muzejpedagoģijas kaut kādu meistarklašu izpildes vietu, kur notiek kaut kādi rokdarbi. Ļoti juta, ka mums trūkst dažu telpu, lai tie pasākumi, es domāju, ka arī pēc šī remonta, ka pasākumi notiks varbūt līdzīgi tikai būs daudz ērtāka strādāšana.

Sergejs Maksimovs Balvu novada domes priekšsēdētājs

Kas te notiek… gan Nacionālā teātra izrādes, gan Uobeļduorzs, gan arī tādi pasākumi, kas identificē šo teritoriju un to kultūras būtību, tāpēc būtiski atšķiras no citiem kultūras namiem pēc satura, nu, un tagad būs vizuāli.

Projekta “Pašvaldības infrastruktūras attīstība, uzlabojot pakalpojumu efektivitāti “Upītes Kultūrtelpā”” īstenošanas gaitā paredzēts izbūvēt ne vien palīgtelpas, kur glabāt, piemēram, tautas tērpus, bet arī telpas aizkulisēm un dažādu meistarklašu norisei. Ēkas 2.stāvā tiks izbūvēta ekspozīciju zāle. Taču atsevišķas lietas ir plānots saglabāt arī pēc pārbūves kā liecības par Nemateriālās kultūras mantojuma centra “Upīte” vēsturi.

Ligita Spridzāne Ontona Slišāna Upītes kultūrvēstures muzeja vadītāja

Mums iekšā ir apaļās krāsnis, kuras kā vēsturiskais objekts, ka kādreiz, piemēram, tautas nams tika kurināts ar krāsni un tāpēc krāsnis netiks visas nojauktas. Tāpat arī, piemēram, tā pati grīda, kas mums uzlikta 2012.g. Paredzētas arī papildu dušas un papildu tualetes, kas arī ir ļoti svarīgi tad, kad mēģinājumi notiek.

Tāpat tiks labiekārtota arī Nemateriālās kultūras mantojuma centra “Upīte” apkārtne, izbūvējot stāvlaukumu. Iecerēts, ka visi darbi tiks pabeigti līdz nākamā gada jūnijam.

Dalies:

Elektroenerģijas cenu pieaugums satrauc arī lauksaimniekus

Pirmā Vietvārdu diena Latgalē

Līdzīgi raksti