Brīvvalsts dārgumu nama dizainā izcelta kolekcijas galvenā ideja

Autors: Ausma Sprukte-Kozule - 9 septembris, 2022 🕙 Lasīšanas ilgums: 4 min.

Jau mēnesi Rēzeknē darbojas “Brīvvalsts dārgumu nams”, kur eksponēti priekšmeti no lielākajām Latvijas un ārzemju privātkolekcijām, kas vēstī par laiku no valsts proklamēšanas līdz 2. Pasaules kara sākumam. Izstāžu nama dizainu veidoja uzņēmums “Royal Key” Aigas Vaitkus vadībā, vizuāli spilgti izceļot arī saturiskās koncepcijas galveno ideju.

Brīvvalsts dārgumu nams Rēzeknē ir jauna kultūrvieta, kas durvis apmeklētājiem vēra vaļā aptuveni pirms mēneša. Tā ekspozīcijā apkopoti unikāli apbalvojumi, medaļas, krūšu nozīmes un citas liecības no Latvijas Republikas proklamēšanas 1918. gadā līdz pat 2. Pasaules kara sākumam. Interjera dizainu, kā arī vizuālo koncepciju un saturu namam izstrādāja uzņēmums “Royal Key” no Kurzemes.

Aiga Vaitkus SIA “Royal key” īpašniece, interjera dizainere

Nozīme ir tajā, ka tieši šajā vietā pulcējas tik daudz dārgumi un tā ir varbūt ir pat unikāla vieta, ka privātie kolekcionāri ir gatavi sabiedrībai atvērt savus plauktus un vienuviet atspoguļot ļoti daudz priekšmetus, kas tieši saistīti ar šo laiku. Tur ir stends, kas tieši ir Latgalei veltīts un tur ir īpašas lietas, kas ir tieši par šo reģionu.

Dārgumu motīvs vijas viscauri namam, sākot ar vides objektu blakus tam līdz ekspozīcijas elementiem sienu paneļos, grīdas ornamentos un citur.

Aiga Vaitkus SIA “Royal key” īpašniece, interjera dizainere

Stendos, interjerā un grafikā esam paņēmuši šo iedvesmu no dārguma, kas ir šīs šķautnes un jūs to varat redzēt gan vitrīnās, gan logotipā, gan grafiskajās lietās. Dārgums pēc savas būtības ir ļoti ambicioza un ļoti drosmīga lieta, tas ir ļoti drosmīgs vārds. Mēs uzdrīkstējāmies. Lai tieši objekti, kas atrodas ekspozīcijā, ir izcelti. Viņus var īpaši izkārtot, izgaismot. Melns tonis, matētas virsmas gan turētājos, gan paneļos, gan plauktu sistēmās, kas tiešām ir ļoti pateicīgs fons jebkuram eksponātam.

Kontrastā ar tumšināto ekspozīcijas daļu, namam izveidota stikla piebūve, kur atrodas informatīvais punkts, gaišie toņi izmantoti arī otrā stāva “Baltajā zālē”, kur līdz ar koka segumu veidota mājīga atmosfēra Latgales mākslinieku darbu apskatei.

Aiga Vaitkus SIA “Royal key” īpašniece, interjera dizainere

Apsēsties ļoti tādā greznā krēslā un mazliet pašķirstīt grāmatas un iepazīties vairāk ar māksliniekiem, kas ir izstādīti otrajā stāvā. Tur ir milzīgs plašs logs ar skatu uz pilsētu un, lai iegūtu šo kontrastu – tur veidojām visu ļoti gaišu, gaisīgu un šī telpa ir paredzēta gleznu un arī kādu eksponātu izvietošanai vitrīnās. Bet šeit mēs tieši dienas gaismu izceļam kā milzīgu vērtību.

Īpaši nozīmīgi dizaina izstrādātājiem likās tas, ka atjaunotais nams atrodas pilskalna pakājē.

Aiga Vaitkus SIA “Royal key” īpašniece, interjera dizainere

Mēs arī ļoti vērsām uzmanību un pietāti, kur tas atrodas un, kādi nami atrodas līdzās, lai tas būtu tāds kopējs ansamblis. Arhitektūrā ir izmantots kapara segums jumtam, kas sasaucas tieši ar baznīcas jumtu, kas ir redzams no pilskalna.

Brīvvalsts dārgumu nama projektu komanda no Kurzemes izstrādāja kopā ar speciālistiem Rīgā, gan arī uz vietas Latgalē.

Aiga Vaitkus SIA “Royal key” īpašniece, interjera dizainere

Aiz šī projekta stāv ļoti daudzi cilvēki. Tie ir ļoti daudzi profesionāļi gan saturā, gan programmatūrā, gan grafiskajā dizainā, metālmākslinieki, stendu izstrādātāji, arī fasādes restaurētāji. Tas bija tiešām mums liels gods strādāt šādā projektā.

Brīvvalsts dārgumu namā cer, ka interese par Latvijas pirmās brīvvalsts laiku radīsies tieši jaunākajai paaudzei un izstādē atklāt noslēpumus biežāk iegriezīsies arī vēsturnieki. Ekspozīcija visu laiku tiek papildināta un paredzēts, ka krietni vairāk jauni kolekcijas eksponāti šeit būs apskatāmi tieši valsts svētku laikā novembrī.

Dalies:

Rāznas ezerā atrasti beigti zuši un ķīši

Viļānos uzsākta modernas sporta halles būvniecība

Līdzīgi raksti