Atskats uz “Svātki Upītie”

Autors: Beatrise Borise - 7 septembris, 2022 🕙 Lasīšanas ilgums: 4 min.

Balvu novada Upītē augusta nogale ir zīmīgs laiks, jo tad tiek svinēti “Svātki Upītie”. Pateicoties Valsts Kultūrkapitāla fonda, Latvijas Nacionālā kultūras centra un pašvaldības finansiālajam atbalstam, svētku programma šogad bija notikumiem pilna – notika teātra izrādes, tekstilmākslinieku un mūziķu simpozijs, “Stipro skrējiens”, amatnieku tirdziņš, kā arī Starptautiskais folkloras festivāls “Ļipa kust III”.

“Styprūs skriejīns” Balvu novada Upītē ir viens no gaidītākajiem notikumiem kā ģimeņu ar bērniem, tā draugu vidū. Tajā aicinātas piedalīties komandas četru cilvēku sastāvā, lai pārbaudītu savu izveicību, spēku, atjautību un izjustu īstenu sacensību garu. Jāpiemin, ka “Styprūs skriejīns” ir jau iesakņojusies tradīcija, kas ik gadu norisinās aktivitātēm bagāto “Upītes svētku” laikā.

Kate Slišāne “Styprūs skriejīna” līdzorganizatore

Tā spēle ir uz izturību, kā arī uz varbūt veiksmi, jo ir gan jāuzņem ātrumu, gan skaita punktus. Dažādos punktos var iegūt punktus un tad iegūt vietu vai nu, ja tu izdari visu ātrāk, vai nu, ja tu iegūsti visvairāk punktus. Parasti visos gados ir bijis ļoti labs laiks un tāpēc ir sauss, sausa zāle un nav dubļu. Tad sanāk ir tikai viens punkts, kurā ir iespējams varbūt saslapināties. Bet šogad mūs laiks ļoti lutina un būs ļoti liels pārbaudījums visiem dalībniekiem izturēt visu trasi, gan pabūt dubļos.

Uldis, Kaspars, Jurģis, Jumis “Styprūs skriejīna” dalībnieki no Šķilbēnu pagasta

Šogad bija īpaši grūti. Tas bija no sērijas: nu, tēti, atnāc, būs viegli, uz Upīti, pastaigāsim! Šoreiz tētis dabūja iesvīst kārtīgi. Vistrakākais droši vien bija tie ruļļi. Pareizi, Uldi? Jā!Nu, ruļļi bija tas, kur, lecot lejā, tētis saprata, ka par nākamo gadu būs jāpadomā. Tas tāds joks! Nu, un SUPiņš pēc tam, protams, pa dīķi. Pareizi, Uldi? —! —Tas bija ļoti labs! Kopumā brīnišķīgi! Starp citu, dambrete… ārprātīgi labs ačgārnās domāšanas, nu, tāds trenažieris. Ļoti labi! Jo tur tā dambrete bija tā, ka uzvar tas, kurš zaudē.

Augusts “Styprūs skriejīna” dalībnieks no Rēzeknes

Es šogad piedalos šajā stipro skrējienā tāpēc, ka man mājās nav, ko darīt. Šī dzīve mājās ir garlaicīga bez ārpus aktivitātēm dabā. Man šis stipro skrējiens patika tāpēc, ka šī ir ļoti laba ģimenes aktivitāte. Un man arī patika parkūrot pa sienu un arī tas, kā pret mums attiecas.

Turpretī “Upītes svētku” kulminācija šogad bija Starptautiskais folkloras festivāls “Ļipa kust”, kas vienkopus pulcēja folkloras kopas no Latvijas, Lietuvas un Polijas. Festivāls norisinājās jau trešo reizi, nesot līdzi savu galveno mērķi – parādīt un popularizēt dažādo valstu kultūru caur tradicionālajām dejām un dziesmām.

Viktorija Supe Starptautiskā folkloras festivāla “Ļipa kust” dalībniece

Man šis ir jau otrais Ļipa kust. Pirmajā es piedalījos dejoju, dziedāju ar visiem kopā. Mēs mācām viens otram dančus, dziedam visi kopā.

Lai arī “Upītes svētki” izskanējuši, iegūtās emocijas to dalībnieku un apmeklētāju vidū joprojām ir klātesošas. Tāpat paliekoša vērtība ir tekstilmākslinieku un mūziķu simpozija laikā tapušais Upītes logo, kā arī skaņdarbs, ko, iespējams, varēsim dēvēt par jauno Upītes ciema himnu.

Dalies:

Rēzeknē veic aptauju par pieminekļa demontāžu

„Saudzēt, saglabāt, samīļot. Daba.” turpinājuma 13. raidījums

Līdzīgi raksti