Rēzeknē veic aptauju par pieminekļa demontāžu

Autors: Ausma Sprukte-Kozule - 5 septembris, 2022 🕙 Lasīšanas ilgums: 5 min.

Vai atbalstāt pieminekļa “Rēzeknes atbrīvotājiem” demontāžu? Uz šādu jautājumu latviski un krieviski šonedēļ aicināti atbildēt rēzeknieši pašvaldības mājaslapā izvietotajās aptaujās. Valsts aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijā uzsver, ka šādai viedokļu apkopošanai likumiska spēka nav, tomēr pašvaldība cer ar to, kā arī padziļinātu pieminekļa izpēti, atrast tam kultūrvēsturisku vērtību un pēc demontāžas pieminekli nevis iznīcināt, bet pārvietot uz kapiem vai muzeju.

Sarežģīta un neviennozīmīga noskaņa Rēzeknē ir par pieminekļa “Rēzeknes atbrīvotājiem” turpmāko likteni. Šonedēļ pašvaldības mājaslapā par tā demontāžu izveidotas divas vienādas aptaujas latviešu un krievu valodās, kur saņemtas vairāk nekā 16 000 balsis. No tām aptuveni 54% ir par pieminekļa demontāžu, 42% neatbalsta nojaukšanu, bet 4% vēlas, lai pieminekli pārvieto. Viedokļi atšķiras arī pilsētā uzrunātājiem iedzīvotājiem.

Aivars Rēzeknes novada iedzīvotājs

Laba vai slikta, bet tā ir vēsture! Vēstures liecības. Tagad mūsu valdība, apvaino Putinu, ka viņš mēģina pārrakstīt vēsturi, bet ko viņi paši dara? – Vai esat dzirdējis arī, ka aptauja Rēzeknē notiek tāda, kur internetā var nobalsot? – Neesmu ne piedalījies, ne skatījies.

Gaļina Rēzeknes iedzīvotāja

Ar pieminekļiem karot nav vērts un, es uzskatu, ja Miera iela kapos ir Brāļu kapi, tad labāk būtu pārvietot turp. – Vai esat piedalījusies arī aptaujā? – Jā. Balsoju par pieminekļa pārvietošanu.

Normunds Rēzeknes novada iedzīvotājs

Manis pēc viņi var visi palikt, man viņi netraucē. Lai viņi ir. To naudu var novirzīt kaut kur citur, bērniem tāpat daudz dzirdēts, ka nebūs brīvpusdienas, ja vecāki nepiemaksās. Kāpēc jaukt tos nost?! Būs brīva nauda, tad lai dara, kā grib.

Afanasija Rēzeknes iedzīvotāja

Ko var izdarīt, lai to nepārvietotu un piemineklis paliktu uz vietas? Ko tas mainīs, ja to demontēs vai kaut kur aizvedīs?! Vecāki mani šeit ir dzīvojuši un tētis karā piedalījās. Ja novietoja šos pieminekļus, tātad cilvēki bija pelnījuši, ka tādi ir.

Komentāros pie aptaujas pausti arī ironiski secinājumi, ka apkopot viedokļus nav jēgas, jo pieminekli tik un tā nojauks. To apstiprina arī Valsts aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija.

Ilze Oša VARAM Valsts sekretāra vietniece reģionālās attīstības jautājumos

Atbildot uz jautājumu, vai tas kaut kā var ietekmēt gala lēmumu par pieminekļa nojaukšanu? Tā atbilde ir – nē. Nav rīcības brīvības pašvaldībai apsverot vienus vai otrus apstākļus šeit pieņemt tādu lēmumu. Tā aptauja, protams, var parādīt viedokli, taču tas nekādā veidā neietekmē pienākumu izpildīt likumā noteikto.

Turklāt aptaujā var piedalīties jebkurš, ne tikai Rēzeknes iedzīvotāji. Pašvaldība plašākus komentārus par to mums nesniedz, lai gan īsi pirms tam citiem medijiem skaidro, ka ar aptauju vēlas panākt kompromisu – pieminekli pārvietot, nevis iznīcināt.

Georgijs Orlovs Rēzeknes valstspilsētas pašvaldības Pilsētvides un attīstības pārvaldes vadītājs

Pašlaik mēs gaidām arī Kultūras mantojuma pārvaldes informāciju par 3D uzmērīšanu. Vietējie mākslinieki to ir veidojuši. Es domāju, ka tā ir daļa no vēstures. Katrs var kaut kā savādāk, protams, attiekties pret to, it īpaši tagadējos apstākļos.

Piemineklis, kas vietējo vidū dēvēts par “Aļošu”, atklāts pirms 46 gadiem, tā autori ir tēlnieki Otto Kalējs un Ojārs Siliņš. Tas ir arī latviešu tēlniecības padomiskā modernisma paraugs, atzīts par vietējas nozīmes vēstures pieminekli. Nacionālā kultūras mantojuma pārvalde informē, ka  māksliniecisko, arhitektonisko un kultūrvēsturisko vērtību šāda veida objektiem vai to elementiem no 22 pašvaldībām, kur tos jādemontē, meklē arī Daugavpilī, Alūksnes novadā un Rīgā.

Ilze Oša VARAM Valsts sekretāra vietniece reģionālās attīstības jautājumos

Noteikts skaits no šiem objektiem ir demontējams vienkāršotā veidā, bet ir arī procesi, kas prasa darbu veikšanai sagatavoties, darba organizēšanas projektus izstrādāt un arī dažādus plānus, kas notiek ar to teritoriju pēc tam, kad šī demontāža ir veikta. Šie pieminekļi visi ir demontējami, attiecīgi vai nu iznīcināmi vai arī, ja ir vērtīgas daļas, kas arī ir iestāžu fiksēts fakts, tad šīs daļas attiecīgi var nodot muzejiem.

Georgijs Orlovs Rēzeknes valstspilsētas pašvaldības Pilsētvides un attīstības pārvaldes vadītājs

Visticamāk piemineklis ceļos uz Rīgu. Vismaz uz doto brīdi tāda informācija ir. Vismaz viņš netiks demontēts tā brutāli kā citās vietās.

Iedzīvotāju viedokļus pašvaldība gaida vēl līdz rītdienai. Aptaujas rezultātus kopā ar dažādu biedrību atbalsta vēstulēm pašvaldība pievienos kultūrvēsturiskās izpētes materiāliem un iesniegs Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijai.

Dalies:

Subatī sviņ ebreju kuļturys svātkus

Atskats uz “Svātki Upītie”

Līdzīgi raksti