Ludzā nometnē tiekas bērni no Ukrainas un Latvijas

Autors: Ausma Sprukte-Kozule - 24 augusts, 2022 🕙 Lasīšanas ilgums: 5 min.

Radošās darbnīcas, mācību izzinošas ekskursijas, pārgājieni, darbošanās fiziskajās aktivitātēs un daudzas citas nodarbības nupat organizētas vasaras nometnē “Kopā mēs varam!”. Nometne piecu dienu garumā notika Ludzas novada Bērnu un jauniešu centrā un kopā pulcēja teju 30 skolas vecuma dalībniekus no Ukrainas un Latvijas.

Ar instrumentu spēli un dziesmām dažādās valodās, kā arī daudzām citām radošām un sportiskām aktivitātēm Ludzas novada Bērnu un jauniešu centrā aizvadīta nometne “Kopā mēs varam!”. Teju trīsdesmit 7 – 18 gadus veci nometnes dalībnieki piecas dienas apmeklēja centru, kā arī devās aizraujošos pārgājienos un izbraucienā uz blakus esošo Rēzeknes novadu.

Ralfs nometnes dalībnieks no Ludzas

Ko jūs darāt šeit nodarbībā? – Mēs nodarbībā taisām trikus, taisām instrumentus. – Kādus instrumentus jūs spēlējāt? – Kociņus un bungas. – Kas no nodarbībām tev visvairāk patīk? + – Kad ir ēšana, jo mūs ļoti labi baro.

Linards nometnes dalībnieks no Ludzas

Vai ieteiktu citiem bērniem un kāpēc piedalīties nometnēs? – Tāpēc, ka tas ir, pirmais, iepazīšanās ar jauniem draugiem, otrais – ļoti daudz visādu emociju. Tas ir vispār priecīgi!

Nataļja Losāne Ludzas novada BJC direktores vietniece, nometnes nodarbību koordinatore

Mums būs bibliotēkas apmeklējums, muzeja apmeklējums, amatnieku centra apmeklējums. Es domāju, pa šīm dienām mēs “Uhhh, uzrausim!”.

Nometnes dalībnieku vidū līdzās Ludzas novada bērniem un jauniešiem bija arī 15 ukraiņi. Tāpat palīdzīgu roku sniedza brīvprātīgie. Viena no viņiem ir Olga, kurai karš radījis patiesi skaudrus dzīves apstākļus.

Olga brīvprātīgais palīgs nometnē no Ukrainas

Es esmu no Ukrainas, no vietas – Pitomnika, desmit kilometru attālumā no Harkivas. Tā ir frontes līnija, kur šobrīd nav iespējams atrasties. Tagad tur notiek aktīvas kaujas un mēs bijām spiesti pamest savas mājas. Tās ir sagrautas pēc tiešiem trāpījumiem. Protams, ka gribētu atgriezties, bet pagaidām apzināmies, ka tas nav iespējams.

Nometnes galvenā ideja ir veicināt veiksmīgu Ukrainas bērnu un jauniešu integrāciju Latvijas sabiedrībā, veidot labvēlīgu vidi valsts valodas prasmju apguvē un attīstīt komunikācijas prasmes.

Ņikita nometnes dalībnieks no Ukrainas

– Šujam, veicam dažādus uzdevumus, gājām uz sporta stadionu, bijām ekskursijās. Tagad veidojam rokassprādzes. – Kas ir pats interesantākais un mīļākais no visa darītā? – Akrobātika.

Linards nometnes dalībnieks no Ludzas

Viņiem ir mājas un nez kāpēc sākās karš, vajag braukt projām, visu pamest. – Bet šeit jūs tad sanāk tā kā uzmundrināt viņus un draudzējieties ar viņiem? – Jā, lai viņiem būtu kaut kādas iespējas atkal dzīvot tālāk.

Nataļja Losāne Ludzas novada BJC direktores vietniece, nometnes nodarbību koordinatore

Ukraiņu bērni ir ļoti atvērti, atklāti, grib draudzēties, sarunāties, mazās meitenes man pat pasaka “paldies” latviski – lielākoties visas. Ideja ir integrēt ukraiņu bērnus latviskā vidē, tātad iepazīstināt ar tradīcijām, ar vidi, ar dabu, ar cilvēkiem un valodu pats galvenais. Varbūt kas paliks pie mums Ludzā mācīties, tad viņiem būtu vieglāk.

Olga brīvprātīgais palīgs nometnē no Ukrainas

Viņiem tas ļoti palīdz “atslēgties” no kara, jo līdz šim mūsu bērni vispirms runāja par to, cik pie mums ir grūti un, kā viņiem gājis bēgļu gaitās.

Nataļja Losāne Ludzas novada BJC direktores vietniece, nometnes nodarbību koordinatore

Mēs mudinām, ka viņa varētu savākt pulciņu kādu mums nākotnē ar ukraiņu bērniem, lai nepazaudētu savu identitāti. Integrēt tas ir labi, bet savas saknes apzināties arī ir svarīgi.

Olga brīvprātīgais palīgs nometnē no Ukrainas

Labdien!” – labdien! “Paldies” – paldies. “Lūdzu” – lūdzu. “Kur tu dzīvo” – kur tu dzīvo? Varu iemācīt bērniem, kā uzrakstīt tēzes, rakstu, izstāstīt par sevi stāstījumu kādu, izvirzīt mērķus, uzdevumus un tos īstenot, izdarīt secinājumus, strukturēt domas, kas var noderēt viņiem skolā. Esmu gatava brīvprātīgi viņiem palīdzēt to darīt.

“Kopā mēs varam!” aktivitāšu norisi atbalsta Ludzas novada pašvaldība, kā arī Valsts izglītības satura centrs. Līdzīga veida nometnes šovasar organizētas arī citviet Latvijā.

Dalies:

Preiļu novada Pelēčos tiek godināti kāzu jubilāri

Dalās pieredzē par pašvaldības darbu kara apstākļos

Līdzīgi raksti