Dalās pieredzē par pašvaldības darbu kara apstākļos

Autors: Beatrise Borise - 24 augusts, 2022 🕙 Lasīšanas ilgums: 4 min.

Liela daļa pašvaldību Latvijā sākušas koriģēt civilās aizsardzības plānus, jo līdz šim tajos nebija iekļauti uzdevumi par rīcību kara gadījumā. Pamudinājums veikt grozījumus Civilās aizsardzības un katastrofu pārvaldīšanas likumā ir karadarbība Ukrainā. Preiļos pārstāvji no Ukrainas sniedza savus padomus, kas būtu jāņem vērā, veidojot šādus plānus.

Gatavi karam nevar būt nekad – tā, viesojoties Preiļos, saka Ukrainas pilsētas Ņižinas mērs Oleksandrs Kodola. Viņš šajā Latvijas pašvaldībā ieradies, lai parakstītu sadarbības līgumu, kā arī dalītos ar savu pieredzi kara plosītajā Ukrainā.

Oleksandrs Kodola Ņižinas mērs

Mēs arī nebijām pilnībā gatavi karam. Aktīvi labojam šīs kļūdas. Lielu uzmanību pēdējā pus gada laikā vēršam bumbu patvertnēm. Savedam tās kārtībā, veicam remontdarbus, aprīkojam ar visu nepieciešamo, lai cilvēki trauksmes gadījumā tur varētu ierasties. Būtisks izaicinājums bija pārtikas produktu daudzums veikalos, jo vairs nebija loģistikas. Bija problēmas ar degvielu, jo cīņu laikā nevarēja ievest cisternas ar degvielu. Bija sakaru traucējumi, problēmas ar zālēm aptiekās.

Ukrainā šobrīd aktīvi notiek gatavošanās arī jaunajam mācību gadam. Viens no būtiskākajiem jautājumiem ir, vai to organizēt klātienē vai attālināti. Tāpat satraukums valda par iespējamajiem izaicinājumiem, kas sagaida ziemā.

Oleksandrs Kodola Ņižinas mērs

Mēs saprotam, ka ziema būs ļoti sarežģīta. Ienaidnieks var iznīcināt gāzes tvertnes, gāzes sadales stacijas, elektrības stacijas utt. Šobrīd aktīvi iepērkam ģeneratorus, mums daudz palīdz starptautiskās organizācijas. Veidojam pārtikas produktu rezerves, tāpat arī degvielai un alternatīviem enerģijas veidiem – tai pašai malkai un granulām apkurei. Liela problēma militāro cīņu laikā bija, ka daudzi vīrieši pameta pilsētu, kuriem jāremontē elektrotīkli, gāzes sistēmas utt. Šie momenti jāņem vērā, ka kritiskās infrastruktūras darbiniekiem ir noteikta atbildība.

Ņemot vērā gūtās atziņas, Preiļu novada dome sākusi darbu pie civilās aizsardzības plāna uzlabošanas. Līdz šim neviena pašvaldība Latvijā plānā neiekļāva plašu informāciju par rīcību kara, militāra iebrukuma vai to draudu gadījumā. To neparedzēja arī Ministru kabineta noteikumi.

Ārijs Vucāns Preiļu novada domes priekšsēdētājs (Apvienība “Iedzīvotāji”, LRA, JKP)

Sākām strādāt pie jaunās redakcijas, kas mums jāpabeidz līdz šī gada novembrim, kurā būs arī ietverts šie militārā apdraudējuma riski, to analīze un risinājumi. Par to, kādā veidā organizēt evakuācijas, par to, kādā veidā organizēt pašvaldības darbu. Kā nodrošināt apgādi ar pārtiku, medikamentiem, kā nodrošināt komunālās saimniecības darbību.

Civilās aizsardzības pārvaldes priekšnieks norāda, ka iniciatīva veikt izmaiņas civilās aizsardzības plānu struktūrā, paredzot stiprināt sadarbību krīzes situācijās starp valsts institūcijām, privāto sektoru, nevalstiskajām organizācijām un iedzīvotājiem, rosināta jau pirms vairākiem gadiem.

Ivars Nakurts VUGD Civilās aizsardzības pārvaldes priekšnieks

Doma ir tāda – laicīgi plānojot, nu, teiksim, kas būtu, ja būtu, un tajā mirklī nevis komisija sanāk kopā un tad sāk meklēt, kas tad mums šeit par komersantiem atrodas, ko viņi māk vai spēj, bet, nu, ir kaut kāda veida saraksts. Vai tas ir uzlikts uz kartes, vai tas ir, nezinu, dokumentos jau apzināts.

Grozījumi Civilās aizsardzības un katastrofas pārvaldīšanas likumā virzīti Saeimas 3. lasījumā. Paredzēts, ka tie tiks pieņemti septembrī, kā rezultātā visām pašvaldībām papildināti civilās aizsardzības plāni būs jāiesniedz vēlākais līdz nākamā gada martam.

Dalies:

Ludzā nometnē tiekas bērni no Ukrainas un Latvijas

Rēzeknes novada Jaunatnes diena 2022 Lendžos

Līdzīgi raksti