Višķos aizvadīta Latvijas un diasporas bērnu nometne

Autors: Beatrise Borise - 10 augusts, 2022 🕙 Lasīšanas ilgums: 4 min.

Biedrība “Latvijas Mazpulki” kopā ar sadarbības partneriem jau trešo reizi organizēja Latvijas diasporas un Latvijas bērnu kopējo nometni ar mērķi ārzemēs dzīvojošiem latviešu bērniem saglabāt saikni ar Latviju. Pirmo reizi nometne aizvadīta Latgalē – Višķos.

“Ienirt Latgalē” – ar šādu nosaukumu aizvadīta nometne Augšdaugavas novada Višķu pagastā, kas pulcēja 40 dalībniekus vecumā no 10 līdz 15 gadiem no dažādām Latvijas vietām, gan arī diasporas bērnus. Šī ir jau trešā šāda veida nometne, ko rīkoja biedrība “Latvijas Mazpulki” ar sadarbības partneriem, gūstot Sabiedrības integrācijas fonda finansiālu atbalstu.

Rita Lineja biedrības “Latvijas Mazpulki” projektu vadītāja

Višķu pagastā mēs organizējam pirmo reizi. Un izvēlējāmies tāpēc, ka mūsu sadarbības partneris “RA siltumnīca” daļa no biedriem dzīvo šeit un pateica, ka vieta ir brīnišķīga. Un tā arī ir! Mums ir no visas Latvijas. Tas arī ir projekta finansētāja uzstādījums, lai pārklāj pēc iespējas lielāku teritoriju. Un no ārzemēm tad mums šogad ir pārsvarā no Amerikas, mums ir seši bērni, tad mums ir Gruzija, Turcija, Norvēģija, Anglija.

Nometnes dalībniekiem bija iespēja iepazīt Latgales viesmīlību nedēļas garumā, piedaloties dažādās radošajās darbnīcās, tostarp kulinārajās nodarbībās, kā arī dodoties pārgājienā un ekskursijā. Vienā no nometnes dienām bērni nepagurstoši praktiski darbojās latgalisko tradīciju un prasmju mājā “Ambeļu skreine”.

Rita Lineja biedrības “Latvijas Mazpulki” projektu vadītāja

Galvenais mērķis ir saglabāt diasporas bērnu saikni ar Latviju. Un tas mūsu tā kā nometnes uzstādījums ar nometnes programmu viņus sadraudzināt ar vietējiem bērniem, izveidot viņiem tās attiecības. Tāpēc tā programma ir diezgan dažāda, lai jebkurš bērns varētu atrast sev kaut kādu nodarbi. Mums ir latviešu valodas nodarbības, bet, nu, ne, protams, tur tādas gluži klasiskās, kur klasē sēž, bet viņi iet ārā ar nometnes vadītāju un tur kukainīšus meklē. Jo tiešām tie bērni, kas ārzemēs dzīvo, viņi jau daudz tādus vārdus pat nemaz nezina, viņi ikdienā nelieto. Tad viņi tādā veidā iemācās. Kā vēl mēs veicinām latviešu valodu? Bērni ir sadalīti grupās un viņi katru vakaru raksta blogu.

Katrīna un Simona nometnes dalībnieces

K: Man bija paticis zīmēt ar oglēm. Un šodien man patika iet uz baznīcu. S: Man patika visādas aktivitātes un man patika kāpt tornī.

Monta nometnes dalībniece

Uz tā kā metāla mēs taisījām tagad rakstu zīmes latviešu. Un tās bija ļoti skaistas, ko mēs uztaisījām! —Kā tev veicās? —Labi. Bet tas ļoti grūti!

Līdzšinējā pieredze rāda, ka daudziem bērniem šī nometne ir kā tradīcija, jo tās laikā dalībnieku starpā izveidojas ciešas draudzības saites. Iespēju atkalsatikties un iegūt jaunus draugus ļoti novērtē arī uzrunātie bērni.

Reinis nometnes dalībnieks

Man vislabāk patīk, ka var iegūt jaunus draugus nometnē, jo tas ir forši, ka tu vismaz iegūsti jaunus draugus. Labāk nākt uz šitādām nometnēm nekā sēdēt mājās.

Monta nometnes dalībniece

Man ļoti patīk, ka man te ir daudz draugu un es ar daudziem varu sadraudzēties, kuri ir arī no citām valstīm. Piemēram, no kurienes tu jau esi sadraudzējusies? —Nu, kuri ir no Amerikas un no Anglijas.

Rita Lineja biedrības “Latvijas Mazpulki” projektu vadītāja

Es arī viņiem ļoti saku – maināties ar kontaktiem, lai pēc nometnes nav bēda, ka “ooo, rekur, tik forša draudzene”, bet beigās aizbrauc mājās un nepaņem telefona numuru.

Biedrības “Latvijas Mazpulki” rīkotā Latvijas diasporas un Latvijas bērnu kopējā nometne Latgalē organizēta pirmo reizi. Iepriekš tās aizvadītas Vidzemē.

Dalies:

Rēzeknē atklāts “Brīvvalsts dārgumu nams”

Talka Narūtas upē Dagdas pusē

Līdzīgi raksti