Rēzeknē atklāts “Brīvvalsts dārgumu nams”

Autors: Beatrise Borise - 10 augusts, 2022 🕙 Lasīšanas ilgums: 4 min.

Rēzeknē atklāts izstāžu nams, kas ir mājvieta vēsturiskiem priekšmetiem par laiku no Latvijas brīvības cīņām līdz Otrā pasaules kara sākumam un kas eksponēti no privātkolekcijām. Rēzekne par šī nama atrašanās vietu izvēlēta, jo liela ekspozīcijas daļa saistīta ar Brīvības cīņām, kas norisinājās Latgales teritorijā. Īpaša loma starp visiem priekšmetiem ir I šķiras Triju Zvaigžņu ordenim.

“Brīvvalsts dārgumu nams” – šāds nosaukums ir jaunajam izstāžu namam, kas Rēzeknē durvis vaļā vēra pagājušajā nedēļā. Tajā eksponēti vairāki simti dažādu vēstures liecību, kas ļauj uzzināt par laika posmu no 1918. gada līdz 1940. gadam.

Jolanta Leitāne izstāžu nama “Brīvvalsts dārgumu nams” vadītāja

Kolekcijā mēs varam redzēt ļoti daudz Latvijas valsts robežsargu, policijas dažādus militāros apbalvojumus, krūšu nozīmes, ordeņus, dokumentus, fotogrāfijas, zobenus, rekur, Rēzeknes pilsētas mēra ķēde.

Jānis Vigups kolekcionārs

Tā laika valsts attīstībā to apbalvojumu skaits bija ļoti mazs. Ir daži apbalvojumi, kas piecos desmit gados brīvvalsts pastāvēšanā tikai bija skaitāmi desmitos. Un to, ka viņi saglabājušies līdz mūsdienām, tās ir milzīgas mūsējās vēstures liecības, kuras mums vajag attīstīt, pavairot un censties saglabāt.

Visi izstāžu namā redzamie priekšmeti ir no Latvijas un ārzemju privātkolekcijām. Lielākā to daļa līdz šim apskatei plašākai sabiedrībai nebija pieejama, nedz nav eksponēta arī citos muzejos. Lai ekspozīcija taptu, iesaistīti vairāk nekā desmit kolekcionāri.

Jānis Vigups kolekcionārs

Visi ordeņi valsts un apbalvojumi ir izgatavoti Latvijā, tos ir gatavojuši Latvijas juvelieri. Ordeņu metus ir zīmējuši tā laika Latvijas pazīstami mākslinieki. Un visi atjaunotie ordeņi, izņemot Lāčplēša ordeni, par cik viņš ir kara ordenis, visi mūsdienu ordeņi saglabājušies tādā izskatā, kā viņi bija brīvvalsts laikā.

Kā atklāj izstāžu nama vadītāja, viens no galvenajiem nākotnes mērķiem ir raisīt interesi par Latvijas vēstures nozīmīgajiem notikumiem tieši jauniešu vidū.

Jolanta Leitāne izstāžu nama “Brīvvalsts dārgumu nams” vadītāja

Mums ir padomāts par digitālajiem risinājumiem. Kā es to saucu, mums te ir TikTok siena izveidota, kur var piemērīt digitāli mēra ķēdi un tad uzspiežot podziņu fotografēt, un arī atsūtīt sev uz epastu uzreiz to bildi. Plānojam iesaistīties arī projektā “Skolas soma”.

“Brīvvalsts dārgumu nams” radis vietu daudzus gadus pamestā ēkā, kas bija kritiskā stāvoklī. Līdz ar pārbūvi un restaurāciju izdevies saglābt un sakopt vēsturisko ēku Rēzeknes pilskalna pakājē.

Arnis Teivāns SIA “Projektēšanas birojs Austrumi” projektu vadītājs

Praktiski no vecā, kas bija, ir saglabājies pamati, ārsiena – laukakmens –, kas tika restaurēta. Viss pārējais ir pilnīgi no jauna izbūvēts – gan pārsegums, gan jumts, logi, komunikācijas un, protams, viss interjers iekšā.

Atsevišķa izstādes daļa veltīta Latviešu strēlniekiem, kas tāpat kā pamatekspozīcija nemainīsies, vien tiks papildināta. Savukārt “Brīvvalsts dārgumu nama” otrajā stāvā ekspozīcija būs mainīga, un šobrīd tur var aplūkot Latgales mākslinieku gleznas.

Dalies:

Prāta Vētras koncerts “Gads bez kalendāra” Daugavpilī

Višķos aizvadīta Latvijas un diasporas bērnu nometne

Līdzīgi raksti