Cilvēkiem ar garīga rakstura traucējumiem veido grupu mājas

Autors: Ausma Sprukte-Kozule - 8 augusts, 2022 🕙 Lasīšanas ilgums: 7 min.

Līdz 2023. gadam visā Latvijā paredzēts atvērt teju 50 jaunas grupu mājas klientiem ar garīga rakstura traucējumiem. Nupat viena no tām izveidota arī Rēzeknes pilsētā. Labklājības ministrijā uzsver, ka šāda veida pakalpojums, kad klients no slēgta tipa institūcijas nonāk brīvākā vidē un mācās rūpēties par sevi pats, ir ļoti pieprasīts. Turpmāk deinstitucionalizācijas projekta gaitā iecerēts grupu mājokļos izmitināt arī cilvēkus ar smagiem attīstības traucējumiem.

Beidzot mums ir māju sajūta un iespēja kļūt patstāvīgākiem – tā uzsver daudzfunkcionālā sociālo pakalpojumu centra “Grupu māja” klienti un viņu vecāki. Atjaunojot kādreizējā bērnudārza telpas Rēzeknē, tagad 16 cilvēkiem ar garīgiem un funkcionāliem traucējumiem būs katram sava atsevišķa istaba ar sanitāro mezglu, kā arī koplietošanas virtuve un atpūtas telpa. Pirmie četri klienti šeit dzīvo un mājasdarbus apgūst jau nedēļu.

Gunta Petrova Daudzfunkcionālā sociālo pakalpojumu centra Rēzeknē vadītāja

Viņam ir jāmācās izmantot sabiedrisko transportu. Viņš sāk dzīvot patstāvīgi un viņš sāk plānot savu dzīvi. Mēs redzam arī to, ka ir pagājusi nedēļa, kā mums dzīvo šeit pirmie klienti, ka viņiem parādās jaunas prasmes. Atšķiras, kāds viņš ir mājās, bet šeit viņš jūtas drošāks.

Romāns Daudzfunkcionālā sociālo pakalpojumu centra Rēzeknē iedzīvotājs

Tā ir ļoti vērtīga dāvana. Ļoti vērtīga! Esmu ļoti priecīgs! Skapji, labierīcības, duša, sava istaba ar mēbelēm un gultu. Tā ir patstāvība. Mēs mācāmies paši gatavot ēst un darīt daudz ko citu, ejam uz veikalu un mums ir palīgi! Ja kaut kas nesanāk, tad vienmēr varam vērsties pie viņiem.

Gunārs Arbidāns Rēzeknes valstspilsētas pašvaldības pārvaldes “Sociālais dienests” vadītājs

Pagaidām ir četras ar pusi aprūpētāju slodzes, pusslodze ir sociālais darbinieks un pusslodze ir apkopēja. Paveicās tas, ka daudziem ir medicīniskā izglītība, tātad kam ir pieredze ar tādiem cilvēkiem arī strādāt, kas ģimenē ir sastapies ar cilvēkiem ar invaliditāti.

Pērn visā Latvijā darbojās 21 grupu māja kopumā nodrošinot pakalpojumu 299 klientiem. Iecerēts, ka līdz nākamajam gadam būs izveidoti teju 50 šādi mājokļi vairāk nekā 600 klientiem. Pakalpojumu jo īpaši novērtē tieši ģimeņu vidū, kur vecākiem jau sāk izsīkt spēki.

Elvīra Kursīte LM Sociālo pakalpojumu un invaliditātes politikas departamenta vecākā eksperte

Viņi noteikti ir norūpējušies par sava bērna tālāko likteni, tāpēc tieši šī personu grupa ir ārkārtīgi ieinteresēta par to, lai viņu bērns būtu aprūpēts, drošībā. Šie pakalpojumi tiešām ir pieprasīti. Diemžēl šobrīd tā arī ir, ka vienkārši nav šīs infrastruktūras un cilvēkus nav kur izvietot.

Sigita Rozentāle LM Sociālo pakalpojumu un invaliditātes politikas departamenta direktora vietniece

Joprojām mēs esam identificējuši 13 pašvaldības, tajā skaitā arī pēc administratīvi teritoriālās reformas, kurās grupu dzīvoklis izveidots nav. Ja mēs skatāmies informāciju Sociālo pakalpojumu sniedzēju reģistrā, tad pēdējie trīs grupu dzīvokļi, kas ir reģistrēti jūlija beigās ir saistīti ar ERAF projektos izveidoto infrastruktūru. Tie ir grupu dzīvokļi Limbažos, Cēsīs un arī Rēzeknē.

Deinstitucionalizācijas projekta gaitā veiktas arī aptaujas un grupu māju pakalpojuma novērtējums. Tur secināts, ka ir ļoti jāizvērtē katra klienta raksturu un spējas pielāgoties dzīves apstākļiem ārpus sociālas aprūpes institūcijām, kā arī lielākais izaicinājums turpmāk būs grupu dzīvokļu nodrošināšana personām ar smagiem attīstības traucējumiem.

Sigita Rozentāle LM Sociālo pakalpojumu un invaliditātes politikas departamenta direktora vietniece

Līdz ar to Rīga īsteno pilotprojektu, kurā viņi veido infrastruktūru tieši tādai grupu mājai, kurā visi klienti būs cilvēki ar ļoti smagiem garīga rakstura traucējumiem. Tāpat mēs arī esam identificējuši šāda veida nepieciešamību pēc pakalpojuma izveidošanas arī citās Latvijas pašvaldībās.

Rēzeknē netālu no grupu mājas ir izveidots arī atsevišķs dzīvoklis ģimenei. Tāpat DI projekta gaitā jāpabeidz bērniem ar funkcionāliem traucējumiem piemērota baseina būvdarbus un ir arī vairāki plāni par apkārtējās teritorijas labiekārtošanu.

Gunta Petrova Daudzfunkcionālā sociālo pakalpojumu centra Rēzeknē vadītāja

Nākotnē ir ieplānots ierīkot grupu mājas teritorijā siltumnīcu, lai klienti arī varētu attīstīt dārzkopības prasmes un arī tās uzturēt. Un arī ierīkot atpūtas soliņus nedaudz vairāk, lai klienti pastaigu laikā varētu atpūsties.

Gunārs Arbidāns Rēzeknes valstspilsētas pašvaldības pārvaldes “Sociālais dienests” vadītājs

Pie Dienas aprūpes centra ir mums sepcializētās darbnīcas, kur viņi mācās kaut ko arī darīt, rīkoties ar instrumentiem dažādiem, ar sveču liešanu, ar koku. Lai viņi varētu pavadīt to brīvo laiku arī radošāk, aktīvāk. Gatavosim! Ar laipnību, ar smaidu, ar palīdzības roku, lai tiešām būtu sabiedrība gatava palīdzēt viņiem iedzīvoties mūsu ikdienā.

Elvīra Kursīte LM Sociālo pakalpojumu un invaliditātes politikas departamenta vecākā eksperte

Ir arī daļa grupu dzīvokļu klientu, kuri ir atstājuši grupu dzīvokļus un uzsākuši patstāvīgu dzīvi. Protams, ka tas nav tā, ka ir ļoti daudz šo klientu, bet ir prieks par katru gadījumu, kad cilvēks tiešām ir apguvis šīs dzīves prasmes, ir atradis arī kādu darbu. Ir ļoti daudz kas atkarīgs vai viņam ir draugi vai viņam ir kāda uzticības persona, kuras nepieciešamajā gadījumā var sniegt viņam kādu pavisam cilvēcīgu, pavisam vienkāršu atbalstu.

Lai veicinātu sabiedrības izpratni un līdziesaisti cilvēku ar garīga un funkcionāla rakstura traucējumiem integrēšanā, šogad Latvijas valstspilsētās īstenota informatīvā kampaņa “Cilvēks, nevis diagnoze”, paredzēts. ka turpmāk tā notiks arī reģionos.

Dalies:

Izdūts rokstu kruojums “Kārsavas stāsti II”

Prāta Vētras koncerts “Gads bez kalendāra” Daugavpilī

Līdzīgi raksti