Starptautiskais amatierteātru festivāls “Ķiršu dārzs 2022” Balvos

Autors: Inese Brīvere - 2 augusts, 2022 🕙 Lasīšanas ilgums: 5 min.

Jūlija noslēgumā Balvos izskanēja VI Starptautiskais klasiskās dramaturģijas amatierteātru festivāls “Ķiršu dārzs 2022”, kas sapulcēja amatierteātru kolektīvus no Latvijas un Balvu sadraudzības pilsētas Kupišķiem – Lietuvā. Festivāla gaitā Balvu Kultūras un atpūtas centra lielajā un mazajā zālēs, Balvu Sakrālās kultūras centrā un pilsētas estrādē skatītāji varēja noskatīties 10 dažādas izrādes.

Ar dramaturģijas klasikas iestudējumiem un mūsdienīgu repertuāru šovasar Balvos skatītājus pulcēja Lietuvas, Ogres, Rīgas Tehniskās universitātes, Salaspils, Jēkabpils, Limbažu un Valkas teātri festivālā “Ķiršu dārzs 2022”. Ķiršu simbols pasākuma nosaukumā Balvos jau ir iesakņojies kā viena no skaistākajām tradīcijām.

Diāna Poševa Balvu Kultūras un atpūtas centra pasākumu organizatore

2004.g. – Balvu teātra simtgadē – tika iestādīts šis ķiršu dārzs. Tur tika iestādīti vairāk kā 100 ķiršu kociņi, diemžēl ir palikuši tikai 49. Katram kociņam ir īpašnieks – teātra režisors, aktieris, pašvaldības iestāde vai interesentu grupa.

Tā arī šogad šajā dārzā atkal tiks iestādīts ķirsis, jo festivāls ir satikšanās laiks un īsta mājvieta dramaturģijas klasikai ar tās nezūdošajām vērtībām.

Diāna Poševa Balvu Kultūras un atpūtas centra pasākumu organizatore

Šo 4 dienu garumā mums bija iespēja noskatīties 10 brīnišķīgas izrādes, kuras tika rādītas Balvu KAC lielajā un mazajā zālē, kā arī šodien šeit – Balvu pilsētas estrādē.

Festivāls atklāts ar Antona Čehova visā pasaulē labi zināmo lugu “Kaija”, ko šurp izrādei atvedis Salaspils teātris, kas Balvos viesojas jau trešo reizi. Savukārt otrs šīs trupas uzvedums ir mūsu pašu Ādolfa Alunāna joku luga “Šneiderienes.”

Edīte Neimane Salaspils teātra vadītāja

Šī izrāde ienes kaut kādas arī pozitīvas tādas sajūtas ne tikai, ne tikai maniem aktieriem, bet arī Balvu skatītājiem. Mēs tiešām meklējam ļoti labu dramaturģiju. Dramaturģiju, kura ir mums pa spēkam. Vai arī tur mēs gribam izmēģināt savus spēkus, jo Čehova luga “Kaija’- tas bija liels pārbaudījums. Šis laiks ir ļoti grūts laiks un sarežģīts laiks, bet varbūt tā tematika, tās galvenās cilvēku attiecības, ko ir aizskāris 19.gs. autors, viņš arī sakrīt ar šo laiku, ar mūsu izjūtām, ar tādu vienaldzību, egoismu, sava ceļa meklējumiem.

Ar Antona Čehovu drāmu “Ivanovs” festivālā viesojās arī Ogres pilsētas teātris. Tā mākslinieciskais vadītājs un režisors atklāj, ko īsti sniedz Čehova lugas.

Jānis Kaijaks Ogres pilsētas teātra mākslinieciskais vadītājs, režisors

Un tad, kad tu esi nokļuvis kaut kur tur, kur tev ir jāpieņem kaut kādi lēmumi, kaut kas jāizlemj, tad lūk, šis jautājums, ko es gribētu, lai skatītājs pēc izrādes iet ar jautājumu prom – bet ko darītu es? Tās lielās pasaules kultūras vērtības, tās ir tomēr nemainīgas. Neviens nešaubītos par to, kāda nostāja būtu Čehovam, Dostojevskim par tiem notikumiem, kas notiek tagad pasaulē. Kurā pusē viņi nostātos, tagad pat kā lielākā daļa krievu inteliģences! Savā mākslinieciskajā uzstādījumā tā kā viņš runā par cilvēku, nu diemžēl nav mums jaunu tādu. Ir gandrīz, gandrīz, bet nu Čehovs ir ģeniāls vienkārši, es tā domāju.

Cilvēciskums ir galvenā tēma, kas teātrī dominē. To atzīst arī šurp no Dānijas ieradušās skatītājas.

Agija un Daniela festivāla apmeklētājas

Cik atceros, “Ķiršu dārzs” arī bija pirms pāris gadiem šeit, un es tā biju ļoti priecīga, kad es ieraudzīju, ka es atbraukšu un atkal būs teātri šeit, Balvos. Gribam redzēt pēc iespējas vairāk. Lai arī mans bērns, lai redz, ka…lai redzētu vairāk un pabaudītu visu. “Kaija” – tas pirmais tāds. Tad ļoti patika “Kaķīša dzirnaviņas’. Jā. Tērpi. Praktiski visu mēs redzējām.

“Ķiršu dārzs” ir vienīgais klasiskās dramaturģijas festivāls Latvijā, kurp teātru trupas atgriezīsies pēc diviem gadiem. Šogad kolektīvi ar mākslinieces Elitas Eglītes gādību saņēma pateicības un mājup veda arī simboliskas veltes no ķiršu dārza.

Dalies:

Simtgadīgo liepu rindu tomēr nesaglabā

Rožupē aizritēja Ģimeņu festivāls “Šļakatās!”

Līdzīgi raksti