Viļakā apsaverama muokslys plenera izstuode “Valdis Bušs 2022”

Autors: Ausma Sprukte-Kozule - 28 jūlijs, 2022 🕙 Lasīšanas ilgums: 6 min.

6. Storptautiskīs gleznīceibys pleners “Valdis Bušs 2022” itymā reizē Viļakā puļceja muokslineicys nu vyss pasaulis. Jūs vydā beja Agra Ritiņa nu Latvejis, Nimet Keser nu Turcejis, Jena Jang nu Dīnvidkorejis, Solveiga Gutaute nu Lītovys, Emilie Kanervo nu Sūmejis, i Madara Tropa nu ASV. Desmit dīnu garumā juos gleznuo dorbus, kas niu duovynuoti muokslinīkam Valdim Bušam veļteitajai kolekcejai. Da oktobra vydam vyss gleznuojumus var apsavērt Viļakys muzeja izstuožu zalā. Muokslys pleneru finansiali atbolsta Latgolys regiona atteisteibys agenturys, Vaļsts kulturkapitala fonda i a/s “Latvijas valsts meži” Latgolys kulturys programma. #LKP_2022

Viļakys muzeja izstuožu zalā volda lela rūseiba. Kai gosti, tai ari vītejī īdzeivuotuoji aicynuoti apmekleit Storptautiskuo gleznīceibys plenera “Valdis Bušs 2022” nūslāguma pasuocīni. Muokslys pleners ite nūtyka jau sastū godu ar golvonū ideji saglobuot ainavu gleznuotuoja pīmini i veicynuot jaunradi.

Elita Teilāne muokslys plenera “Valdis Bušs 2022” kuratore

Iemūžināt, darīt zināmas tās vērtības, kuras ir radījis Valdis Bušs. Mēs ar tām lepojamies, mēs tās saglabājam. Mēs tās darām pieejamas citiem cilvēkiem. To darām izmantojot plenēra iespējas.

Māris Čačka Marka Rotko muokslys centra vadeituojs

Valdis Bušs nāk no šejienes. Viņš visu laiku ir uzturējis saikni ar Latgali un arī pats sevi ir citējis kā tādu izteiktu čangali un taisnības cīnītāju. Brīnišķīgs ainavu gleznotājs. Brīnišķīgas saules un mākoņu studijas, tāpat ābeļdārzi, kas izteikti un smalki raksturo viņa otas pieskārienu. Viņš ir ieguldījis milzīgu darbu savas kompozīcijas radot, lai no tām mācītos, attīstītos un veidotos nākamās mākslinieku paaudzes.

Kotru godu muokslys plenerā pīsadola seši daleibnīki, itymā reizē puorstuoveitys vysdažaiduokuos vītys pasaulī.

Vineta Zeltkalne projekta vadeituoja

Šogad ir laimīgi atbraukuši no Latvijas, mūsu Agra Ritiņa no Rēzeknes. Mums ir māksliniece arī no Turcijas Nimeta un mums ir arī māksliniece no … tā kā latviete, kas ir nākusi no Barkavas un Madonas, bet mākslas bakalaura grādu ir ieguvusi Meksikā un arī tagad dzīvo ASV – Madara Tropa un vēl mums ir māksliniece arī no mūsu kaimiņiem Somijas un arī mūsu kaimiņi – Lietuva.

Madara Tropa muokslineica, plenera daleibneica nu ASV

Es esmu dzimusi Latvijā, mākslas izglītība gan man ir saņemta Meksikā, jo es tur nodzīvoju 12 gadus. Man ir ļoti liels prieks šeit būt, jo ir fantastiski mākslinieki, es arī tuvāk esmu iepazinusies ar Valda Buša darbiem. Ir skaista vasara, gaidu arī rudeni, kad man būs pirmā personālizstāde ASV, jāgatavojas un daudz darba priekšā.

Jena Jang (Dīnvidkoreja) muokslineica, plenera daleibneica

Itymā šaļtī es dzeivoju Prāgā Čehejā. Tī es rokstu sovu diplomdorbu. Īrostai es veidoju performancis videomuokslā, kai ari instalacejis. A niu es pyrmū reizi pīsadaleju plenerā kai muokslineica. Maņ itei ir naīrosta pīredze byut kūpā ar cytim muokslys profesionalim.

Leluokuo daļa nu muokslineicom Latvejī gastej pyrmū reizi i ir dyžen puorsteigtys par kruošņuom Latgolys dobys vierteibom. Taišņi tuos ari kotra ruoda sovuos vysaiduoku tehniku gleznuos, kurys duovynuos tūpūšajai Valda Buša kolekcejai.

Jena Jang (Dīnvidkoreja) muokslineica, plenera daleibneica

Es tik teišom izbaudeju azaru i ainavu vysapleik Viļakai, taipoš maņ patyka mežā. Ar mani kūpā beja jauka kompaneja i taišņi tū es ari ruodu sovuos gleznuos. Gleznys ir par komunikaceji storp cylvākim i kotram ir sovs gors i kruosa i juos ir apvīnuotys muzykali voi caur sarunom.

Madara Tropa muokslineica, plenera daleibneica nu ASV

Šeit ir, jā, man ir bijusi Valda Buša ietekme, gribējās spēlēties ar krāsām un toņiem un tā kā nedaudz aizdomāties par mūziku, jo man studijas telpā bija arī klavieres. Tātad šie darbi ir tapuši arī nedaudz ar mūzikas pavadījumu.

Elita Teilāne muokslys plenera “Valdis Bušs 2022” kuratore

Katru gadu es varu apgalvot, ka ir tiešām brīnišķīga mākslinieku komanda, kas piedalās un šis gads ir iezīmīgs ar to, ka bija tikai sievietes mākslinieces. Mēs, plenēra organizatori, esam ļoti laimīgi un apmierināti ar šo rezultātu un, šķiet, ka katru gadu šie darbi arvien tādā augstākā līmenī tiek radīti.

Vineta Zeltkalne projekta vadeituoja

Viņas viena otru ļoti papildina, ja kāda strādā ļoti sīkā formā, cita atkal strādā nedaudz reālistiskāk un nākamie krāsu toņi ir tādi, ka viņas viena otru papildina. Beigās liekas, ka varbūt to visu ir uzgleznojis varbūt viens cilvēks, nevis seši cilvēki.

Māris Čačka Marka Rotko muokslys centra vadeituojs

Katrai dāmai ir savs rokraksts, bet, protams, katra dāma pirms pieteikšanās bija pastudējusi, paskatījusies, kā strādājis ir arī Valdis Bušs. Atbraucot tas nebija liels jaunums, protams, savu rokrakstu viņas turpināja attīstīt šeit, bet iedvesmojoties un paņemot spilgtākos, nozīmīgākos akcentus no Viļakas apkārtnes.

Muokslys pleneram 4000 eiro vierteibā atbolsts giuts nu Latgolys kulturys programmys 2022. Taipoš ari leidzfinansiejumu nūdrūsynoj Bolvu nūvoda pošvaļdeiba. A sadarbeibys partners Daugavpils Marka Rotko muokslys centrs kotru godu organizej daleibnīku atlasi.

Māris Čačka Marka Rotko muokslys centra vadeituojs

Izmantojot Rotko centra iestrādes, arī platformu “Res Artis”, kur māksliniekiem ir iespēja ieraudzīt visus aktuālos piedāvājumus, kur var iesaistīties un tā pirms sešiem gadiem mēs neatliekot neko malā šo ideju sākām realizēt un pirmajā reizē jau mums bija ap 70 pieteikumi. Mēs vērtējam iepriekšējo māksliniecisko pieredzi, izvērtējam iesūtītos portfolio. Protams, mums ir interesanti arī paplašināt ģeogrāfiju.

Kotru godu gleznuojumi i daleibnīku sajiutys apkūpoj ari katalogā par Valdi Bušu. Tuoļuok ir īceris sataiseit iz vītys ari taišņi jam veļteitu muokslys dorbu centru i kolekceji.

Vineta Zeltkalne projekta vadeituoja

Viena daļa ir tieši paša Valda Buša gleznas un paldies Valda Buša ģimenei, dēlam Ilmāram un arī mazbērniem, kuri ļoti sadarbojas un arī pašvaldībai ir iedevuši uz laiku eksponēt gleznas un, ja ir nepieciešams, mēs arī varam samainīt tās gleznas. Otra daļa ekspozīcijai būtu tieši, ka būtu tā mainīgā izstāde, kur mainītos tie plenērā tapušie darbi.

6. Storptautiskajā gleznīceibys plenera “Valdis Bušs 2022” dorbus Viļakys muzeja izstuožu zalā varēs apsavērt veļ da 16. oktobrim.

Dalies:

Pusaudžu nūmetne “Sūpluok” Latgolā nūteik jau trešū reizi

Izdūts rokstu kruojums “Kārsavas stāsti II”

Līdzīgi raksti