Ukrainas civiliedzīvotāji apgūst latviešu valodu

Autors: Beatrise Borise - 20 jūlijs, 2022 🕙 Lasīšanas ilgums: 3 min.

Šonedēļ reģionos aktīvi sākušies bezmaksas latviešu valodas kursi Ukrainas civiliedzīvotājiem. Tos var apmeklēt interesenti, kas sasnieguši 18 gadu vecumu, lai apgūtu tādas prasmes kā klausīšanos, lasīšanu, runāšanu un rakstīšanu vienkāršās ikdienas situācijās. Plānots, ka par atvēlēto finansējumu latviešu valodu varēs apgūt vairāk nekā desmit tūkstoši ukraiņu.

Vienā no mācību centriem Rēzeknē rit otrā nodarbība, kuras laikā Ukrainas civiliedzīvotāji bez maksas apgūst latviešu valodu. Lai arī kursantu grupa nav kupla, viņus visus vieno lielā interese iemācīties valodu. Jau pēc pirmās nodarbības ukraiņi prot nedaudz latviski lasīt, rakstīt un pateikt dažas iepazīšanās frāzes.

Irina latviešu valodas kursu apmeklētāja

Sauc Irina! Es vēlu visu labāko! Bet tagad pāriešu uz krievu valodu. Es saku par sevi – es esmu ļoti apmierināta, ka atnācu uz kursiem. Mani apmierina pilnīgi viss! Vispirms gribu uzsvērt darbinieku attieksmi – ļoti uzmanīga, ļoti korekta un var just viņu vēlmi mums palīdzēt!

Anita Deksne latviešu valodas un literatūras skolotāja

Sākām ar alfabētu, skatījāmies alfabētu. Viņiem bija, protams, jautājumi par šiem te mīkstinājumiem, par šīm te šņācošajām skaņām. Ir pārsteidzoši, ka viņiem ir laba izruna. Viņi uzdod jautājumus tādus, kas mums vienkārši vietējiem šķiet pašsaprotami, bet viņiem tie ir interesanti.

Latviešu valodas kursu laikā katrai grupai paredzētas mācības 120 stundu apjomā A1 jeb pamatzināšanu līmenī. Sertifikāti par valodas apguvi gan netiks izsniegti.

Anita Deksne latviešu valodas un literatūras skolotāja

Šie te kursi ir orientēti uz to, lai viņi iepazītu Latviju, latviešus. Šobrīd materiālu, lai apgūtu latviešu valodu, ir pietiekami daudz. Mēģinām ne tikai tās tādas tradicionālās metodes izmantot, bet vairāk caur sarunām, caur salīdzinām, caur tādu kā spēlēšanos. Un, protams, centīsimies izmantot visus iespējamos vizuālo, audiālo, verbālo, lai tas būtu tāds daudzveidīgs, interesants, saistošs.

Par atvēlētajiem vairāk nekā trīs miljoniem eiro latviešu valodas mācības Ukrainas kara bēgļiem veic 33 organizācijas no visas Latvijas – klātienē un arī attālināti.

Zaiga Pūce SIF sekretariāta direktore

Sākotnēji mēs rēķinājām, ka tie varētu būt septiņi tūkstoši cilvēku, par to cenu un finansējumu, kas ir piešķirts. Šobrīd mēs skatāmies, ka no tiem iesniegtajiem projektiem ir arī organizācijas, kas piedāvā mazākas izmaksas. Tas ir saistīts ar to, ka ir šie te online kursi. Līdz ar to tas skaits ir pieaudzis. Un mēs rēķinām, ka faktiski par šo finansējumu varētu līdz pat 12 tūkstošiem apgūt.

Latvijā šobrīd atrodas aptuveni 30 tūkstoši Ukrainas kara bēgļu, bet šis skaits ik dienu mainās, jo daļa ukraiņu Latviju šķērso kā tranzītvalsti, taču no Krievijas un Baltkrievijas puses ierodas jauni kara bēgļi.

Dalies:

Augšdaugavas novadā rit Mājas kafejnīcu dienas

“Lauku diena” Viļānos – plaši apmeklēta

Līdzīgi raksti