Biškopji interesējas par bišu vaska pārstrādi

Autors: Ausma Sprukte-Kozule - 20 jūlijs, 2022 🕙 Lasīšanas ilgums: 5 min.

Ikgadējais visas Latvijas biškopju vasaras saiets šajā nedēļas nogalē notika Latgalē. Tā gaitā Krāslavas pusē apmācības bija veltītas nektāraugu audzēšanai, kā arī bišu vaska pārstrādei. Lai arī bišu vasku var uzglabāt ilgi un tā otrreizēja pārstrāde atvieglo bišu darbu, ik dienu ražotāji saskaras ar vairākiem izaicinājumiem. Galvenie no tiem – nereti pārstrādei nodotajā vaskā ir piemaisījumi, tāpat ir ļoti sadārdzinājušies piegādes ceļa izdevumi, savukārt iekārtu iegādei lielāku atbalstu var saņemt tikai jaunie lauksaimnieki.

Bišu vasks ir viena no būtiskākajām sastāvdaļām biškopībā – to  izmanto stropa šūnu veidošanā. Latvijas biškopjiem, pulcējoties ikgadējā saietā, atklājās viens no izaicinājumiem – vasku attīrīt no piemaisījumiem, kas retos gadījumos, bet parafīna veidā atrodams ārzemēs iepirktās šūnās vai radies ķīmiski pēc lauku miglošanas.

Ivars pasākuma apmeklētājs, biškopis no Rīgas

Vasks ir unikāls produkts, vaska rulli var ierakt zemē, pēc 100 gadiem izrakt, viņam nekas nebūs noticis. Tavi mazbērni var pārdot un sveces liet. Viņam nekas nenotiek, viņu nekas neēd.

Bioloģiskā bišu vaska pārstāde zemnieku saimniecībā “Kurmīši” notiek jau septiņus gadus, vidēji gadā pārstrādātas ap 13 tonnām bišu vaska.

Ivars Geiba z/s “Kurmīši” saimnieks

Šo gludo lentu vēlreiz uzsildot ūdenī… šeit ir ūdens sildītājs, laižam vai nu caur bišu valčiem vai caur tranu. Roku darbs, ļoti daudz roku darba.

Turklāt “Kurmīši” ir vienīgā vieta Latgalē, kur to var izdarīt. Jau šajā sezonā vien vasks pieņemts un šūnu veidā atdots atpakaļ 225 bišu saimniecībām.

Ivars Geiba z/s “Kurmīši” saimnieks

Lai bites nestu medu vairāk un tāds kā bišu konveijers tāds, lai atvieglotu darbu bitēm. Sākumā vasku sterilizē līdz 130 grādiem, lai nebūtu dažādu slimību. Tad atdzesē, salej paplātēs. Tālāk jau iet uz nākamo telpu, kur izrullē tādas vaska šūnu formas un ar rokām sagriež.

Pārstrādes process ilgst aptuveni trīs dienas un prasa daudz rūpības.  Būtisks izaicinājums ir nodrošināt arī pēc iespējas ātrāku un lētāku vaska piegādi. Dārgas ir arī iekārtas, bet fondu atbalstu lielākoties gūst tikai jaunie lauksaimnieki. Pilsētniekiem, kam biškopība ir tikai hobijs laukos – iespēju mazāk.

Ivars pasākuma apmeklētājs, biškopis no Rīgas

Tur vajadzīgs, lai būtu zeme, lai tu būtu jaunais [lauksaimnieks], es vairs neesmu nekāds jaunais

Edgars Silkāns SIA “Plašumi” saimnieks

Tur vajag tās specifiskās iekārtas visas. Viens, ka tas ir dārgi un priekš saviem apjomiem pirkt – tas neatmaksājas. Tur tad vajag ar to tikai strādāt. Tas ir ļoti labi, ka ir Latgalē, tuvāk. Nākamā tuvākā vieta ir Cēsis.

Ivars Geiba z/s “Kurmīši” saimnieks

Degviela daudz dārgāka. Tagad risinām tādu problēmu, ka citi, kam ir mazāki daudzumi, atsūta ar “Omniva” pakomātu, citi ar kurjeru, bet vienalga mēs taisām tādus braucienus pa Latviju – te netālu, Tukums, Ventspils vai uz otru pusi – uz Valkas pusi.

Tomēr neskatoties uz grūtībām, vaska pārstrādei ir arī savas īpašas priekšrocības.

Ivars Geiba z/s “Kurmīši” saimnieks

Kā blakus produkcija sanāk svecītes, dažādas kosmētikas, ziedes, lūpu balzami – no vaska ļoti daudz ko taisa. Juvelierizstrādājumiem izmanto, pirts lāvas iesmērē, zābaksmēri taisīja kaut kad, tā ka ļoti daudz kur var izmantot vasku.

“Kurmīšos” semināri un apmācības notiek regulāri. Biškopji atzinīgi novērtē iespēju dalīties pieredzē.

Ivars pasākuma apmeklētājs, biškopis no Rīgas

Tas savā veidā ir arī kā ceļojums pa Latviju, es apskatu te arī tuvākās apskates vietas un šo to iemācos no kursiem, kur lasa lekcijas par dažādiem tematiem. Tas ir kaut kas līdzīgs kā alpīnisms, aizrauj un ierasti, ja ar to sāk nodarboties, tad to vairs nevar pamest. Es apbrīnoju šos bišu augus, kas der gan tējām, gan arī bitēm. Tik liela augu dažādība, tas ir fantastiski!

Pieredzē ar citiem biškopjiem dalās arī Silkānu ģimene Rēzeknē. Viņu dravā Rāznas ezera apkārtnē ir aptuveni 100 bišu saimes.

Edgars Silkāns SIA “Plašumi” saimnieks

Nolēmām atvērt sev biškopības veikaliņu sev un vietējiem biškopjiem ērtāk. Pirmais nepieciešamais viss ir, ja kas specifisks – var pasūtīt. Sākām taisīt ogu medu. Sieva teica pieminēt to, ka ogu medu taisām … ogas saldējot kaltējam. Tad jaucam ar medu.

Latvijā pavisam ir aptuveni 64 000 bišu saimju un ar to vaska pārstrādi, kā arī šūnu ražošanu nodarbojas vien neliels skaits uzņēmumu Ulbrokā, Aucē un citviet. Speciālisti atzīst, ka pagaidām ar darbiem tiek galā, taču palielinoties interesei par dzīvi laukos, arī šajā nozarē būs nepieciešamas jaunas darba rokas.

Dalies:

LRT projekts “Latgolys kultura = identitate, volūda, jaunrade TV ekranā IV” jau suocīs!

Rēzeknes novada dienas 2022

Līdzīgi raksti