Nosvin Zemessardzes 3.Latgales brigādes 30. gadadienu

Autors: Beatrise Borise - 7 jūlijs, 2022 🕙 Lasīšanas ilgums: 4 min.

1992. gada jūnijā pēc Latvijas Republikas Zemessardzes priekšnieka pavēles tika izveidotas piecas Zemessardzes novadu brigādes. Viena no tām bija Zemessardzes 3. brigāde ar štābu Rēzeknē. Atzīmējot šo notikumu, šodien Rēzeknē aizvadīta plaša svētku programma.

Šajā vasarā daudzviet tiek svinēta 30.gadadiena kopš Latvijā izveidotas Zemessardzes brigādes. Šodien svinīgie pasākumi aizvadīti Rēzeknē, kas ir 3.Latgales brigādes štāba dislokācijas vieta.

Svinības sākās ar Svēto Misi Rēzeknes Sāpju Dievmātes Romas katoļu baznīcā, ko celebrēja bīskaps Jānis Bulis un Nacionālo bruņoto spēku kapelāni.

Zemessardzes 3.Latgales brigādes sastāvā ir seši bataljoni no Jēkabpils, Daugavpils, Preiļiem, Aizkraukles, Rēzeknes un Rēzeknes novada. Lai arī gadu gaitā to skārušas dažādas reorganizācijas, štābs vienmēr ir atradies Rēzeknē, tāpat nemainīgs bijis brigādes sastāvā esošais bataljonu skaits.

Gunārs Vizulis Zemessardzes 3.Latgales brigādes komandieris, pulkvedis

1992.gadā bija izdota pavēle, kura bija parakstīta 30.jūnijā un stājās spēkā 1.jūlijā, kura noteica, ka Latvijā jāveido vairākas Zemessardzes brigādes. Tas ir ļoti svarīgi, ka jau 90.gadu sākumā Latgales sirdī, Rēzeknē, bija izveidots štābs, kas apvienoja sevī vairākas vienības un arī turpina šo darīt arī pašlaik. Un mēs arī ceram, ka arvien vairāk jaunie cilvēki, Latvijas pilsoņi, nāks un atbalstīs Zemessardzi, stāsies mūsu rindās.

Pulkvedis Gunārs Vizulis ir Zemessardzes 3.Latgales brigādes komandieris jau trīs gadus. Viņš atzīst, ka darba ikdiena ir izaicinājumiem pilna, jo sevišķi pēdējo mēnešu laikā, kad Krievija īsteno karadarbību Ukrainā. Tas gan motivējis daudzus Latvijas iedzīvotājus papildināt Zemessardzes rindas.

Gunārs Vizulis Zemessardzes 3.Latgales brigādes komandieris, pulkvedis

30 gadi atpakaļ, protams, cilvēku vēlme aizsargāt savu valsti bija, manuprāt, krietni lielāka. Pārsvarā tie bija jau gados, brieduši cilvēki, kuriem bija ap 30+. Ja mēs salīdzinām tagadējo situāciju, tad, protams, mēs esam diezgan, un man ir prieks par to, ka mēs esam diezgan jauni. Mums ir tiešām ļoti daudz jaunu, kas tikko pabeidza skolu, pabeidza jaunsardzi un turpina dienestu Zemessardzē. Mēs ejam uz priekšu, mēs attīstām gan infrastruktūru, gan savu ieroču sistēmas, gan zināšanas. Mēs ļoti zināmi palikām jau arī starptautiskā arēnā, jo mūsu zemessargi un karavīri piedalās vairākās mācībās un parāda, ka mēs esam spējīgi un zinoši karavīri un zemessargi.

Svētku dienā īpaši godināti tie zemessargi-veterāni, kas Zemessardzē dienējuši visus 30 gadus. Starp viņiem arī Rēzeknes novada Lendžu pagasta iedzīvotājs Vilhelms Butlers, kuru kļūt par zemessargu mudinaja vēlme aizsargāt savu ģimeni un valsti. Līdz ar viņu uzreiz pirmajās dienās Zemessardzē pēc brīvprātības principa iestājās vēl vairāk nekā desmit vietējie pagasta iedzīvotāji.

Vilhelms Butlers Zemessardzes veterāns

Nekas jau mūs cits neaizsargās, mūsu pašu iedzīvotājus, mūsu pašu tāpat zemes pagastā. Tā arī palikusi tā tāda sajūta visus šos gadus ir. Tad jau, atcerieties, bija gan dažādas laupīšanas, kā vien nebija. 90tie gadi bija ļoti tādi sarežģīti. Nu, sākotnēji bija to mednieku mums ieroči aizsardzībai, pēc tam jau mēs pamazām saņēmām gan automātus, bija arī citi ieroči.

Zemessardzes 3.Latgales brigādes 30. gadadienas pasākums noslēdzās ar zemessargu un jaunsargu gājienu, kā arī militārās tehnikas parādi, kas izpelnījās vislielāko iedzīvotāju interesi.

Zita un Kārlis Alūksnes novada iedzīvotāji

Skaista parāde. Ļoti labs sniegums orķestra izpildījumā. Tas mūs uzrunāja ļoti. Patika. —Kas tev varbūt visvairāk patika? —Man visvairāk patika ložņāt pa mašīnām visām.

Žanna un Andrejs Kaunatas pagasta iedzīvotāji

Mums arī meita ir Zemessardzē, tāpēc mēs arī šodien te ieradāmies. Nu, pilnīgi šermuļi pa kauliem.

Dalies:

Ludzas novadā paplašina aktīvās atpūtas iespējas

Preiļu novada kultūras centrā turpinās remontdarbi

Līdzīgi raksti