Samazina atbalstu Ukrainas kara bēgļu izmitināšanai

Autors: Beatrise Borise - 4 jūlijs, 2022 🕙 Lasīšanas ilgums: 4 min.

Daudzviet Ukrainas kara bēgļiem ir jāizvācas no savām pagaidu izmitināšanas vietām. Lielākoties tie ir viesu nami un brīvdienu mājas, jo sākusies aktīvā tūrisma sezona un dažādu svētku svinēšana, kas atpūtas vietu saimniekiem liek pildīt saistības ar klientiem. Tāpat bažas par turpmākajām ukraiņu izmitināšanas iespējām raisa samazinātais valsts atbalsts.

Mūsu ciemošanās viesu namā “Zaļā sala” Rēzeknes novadā ir emociju pārpildīta. Prieks mijas ar asarām, jo pēc teju četru mēnešu kopā būšanas vairāk nekā 15 šeit izmitinātajiem Ukrainas kara bēgļiem ir jāmeklē citas pagaidu mājas.

Nikolajs kara bēglis no Žitomiras

Mūs pieņēma kā savējos. Neko mums neatteica, ļoti palīdzēja. Mēs jutāmies kā mājās. Mums šeit ļoti patika! Paldies Ritai, Viktoram, Inesei, Anitai… visai ģimenei! Šobrīd mēs strādājam. Dzīvosim gaļas kombināta kopmītnēs.

Rita Tērauda viesu nama “Zaļā sala” saimniece

Šobrīd ir tāda situācija, ka mums arī sākās kāzu sezona. Un tās ir man saistības pret cilvēkiem, kas ir rezervējuši naktsmītnes, ēkas un visu savu svinību organizēšanai. Apzvanīju gan draugus, gan radus. Un tad jaunākajai meitai radās doma – mammu, Rēzeknē caur bookingu paskatīsimies. Un tepat mums hostelis “Rūmes”. Mēs vienojāmies, ka viņi šīs divas naktis, tātad, piektdien, sestdien pārnakšņo, svētdien vakarā atgriežas šeit pie mums atpakaļ. Nu, tad mēs tā mēģināsim, kā saka, līdz nākošām kāzām.

Viesu nams “Zaļā sala” ir viens no tiem, kas līdz šim saņēma valsts finansējumu par Ukrainas bēgļu izmitināšanu. Lai gan no jūlija tas būtiski samazināts, saimniece uzsver, ka arī pēc kāzu sezonas ukraiņi šeit būs gaidīti pat bez atlīdzības.

Rita Tērauda viesu nama “Zaļā sala” saimniece

Tāpat mēs to māju arī ziemas periodā kurinām. Bez kādas samaksas! Jo, nu, ne vienmēr jau tā nauda ir tas noteicošais. Bet tas, ka tu vari… palīdzēt kādam cilvēkam. Jo ne katrs var arī ar to mazo bērniņu iekārtoties darbā. Viņi ne aiz laba prāta ir pametuši savu valsti, ne uz kūrortu brauc. Lai glābtu savu bērnu dzīvības… Būt atsaucīgākiem.

Bez pajumtes šeit sastaptie ukraiņi nepaliks. Daļa jau atraduši īres dzīvokļus, citi turpinās dzīvot Rēzeknē un novadā pieejamajās kopmītnēs. Daudzi jau šobrīd sapņo par atgriešanos Ukrainā, tomēr viņiem pieejamā informācija liecina, ka tas esot pāragri, jo dzimtajās pilsētās turpina skanēt gaisa trauksmes un notiek apšaudes.

Andris Stafeckis Rēzeknes nov. pašvaldības izpilddirektora vietnieks

Nav jāuztraucas, ka pēc sava valsts atbalsta pieejamā termiņa beigām, kā es jau minēju, – tām 120 vai 90 dienām –, ka neviens viņus ārā neizliks. Katrs uzņēmējs ir apņēmies veikt savus aprēķinus, cik viņiem izmaksās konkrētā viesu nama istabiņa, un tiks piedāvāti līgumi, ar kuriem ukrainis varēs doties pēc tam uz sociālo dienestu un saņemt atbilstoši pabalstu.

Patlaban Rēzeknes novadā izmitināti vairāk nekā 500 Ukrainas kara bēgļi. Pašvaldībā uzsver, ka kapacitāte vēl ir, bet neliela.

Dalies:

Jau ostoņpadsmitū reizi Rogovkā sviņ Pīterdīnu

Ludzas novadā paplašina aktīvās atpūtas iespējas

Līdzīgi raksti