Reizi gadā pierobežā vēro naktstauriņus

Autors: Ausma Sprukte-Kozule - 28 jūnijs, 2022 🕙 Lasīšanas ilgums: 5 min.

Reizi gadā Grebļukalnā Pasienes pagastā notiek naktstauriņu vērošana. Šis dabas liegums ir lielākā tauriņu populācijas vieta Baltijas valstīs, kur līdz šim atklātas aptuveni 1500 tauriņu sugas, turklāt vairums no tām redzamas tikai naktī. Pierobežas joslā kopā ar ekspertiem šogad tauriņus pētīja apmeklētāji no visas Latvijas, gan arī ārzemēm.

“Tauriņu nakts Grebļukalnā” ir piedzīvojumiem bagāts notikums, kura gaitā dabas liegumā tuvu Latvijas robežai interesenti un eksperti reizi gadā sanāk kopā un visas nakts garumā vēro naktstauriņus. Teritorija Pasienes pagastā aizņem vairāk nekā 200 hektārus un no visiem šeit ekspedīcijās atklātajiem tauriņiem – 80% ir aktīvi un barojas tieši naktī.

Guntis Akmentiņš DAP pārstāvis, entomologs un tauriņu pētnieks

Te ir tāda viena liela meža kore iet pa vidu un abās pusēs ir ezeri. Šeit tieši ir tie interesantie augi un biotopi, kādēļ arī atšķiras tauriņu sugu sastāvs. Varētu būt vismaz 1500 sugas. Tās ir tiešām tās, kuras lido naktīs un, kuras ir piereģistrētas. Šeit ir viena no retajām vietām, kur aug smiltāju esparsete, tādi sausi priežu meži no vienas puses saules apspīdēti, kas ir ļoti pateicīgi tieši tauriņiem lidošanai un barošanās augu šeit ir pietiekami.

Ilga Ivanova Zilupes pilsētas pārvaldes tūrisma organizatore

Šeit ir lielākā tauriņu populācija Baltijas valstīs, te ir tāda bagātība un man gribētos, lai vietējie cilvēki to vairāk atklāj. Bērni to mācās skolā, te ir uzskatāmā veidā, to var iepazīt, ieraudzīt. Tā ir tāda unikāla iespēja reizi gadā ciemojoties “Grebļukalnā” izzināt daudz ko jaunu, atklāt par tām brīnumainajām lietām, kas atrodas mums tepat blakus.

Tauriņu vērošana dabas liegumā “Grebļukalns” notika jau sesto gadu. Ja iepriekšējās reizēs lietus dēļ varēja ieraudzīt vien dažas no naktstauriņu sugām, šogad pateicoties karstumam daudzveidība bija krietni lielāka.

Guntis Akmentiņš DAP pārstāvis, entomologs un tauriņu pētnieks

Tie krāšņākie bija “Mainīgie sprīžmeši”, redzējām, tādi lielāki, dzeltenāki. Tādi raibi “Āboliņa sprīžmetis”, tad ir “Ievu raibsprīžmetis”. Tāda grupa kā zobspārņi un arī ļoti mazi taurenīši bija. Ja ievērojāt – tādi pāris milimetrus lieli.

Pasākums notiek pierobežas joslā, tāpēc apmeklētājiem obligāti nepieciešamas laikus pieteiktas un Valsts robežsardzes apstiprinātas caurlaides. Ierasti interesentu skaits nav liels, taču viņi ierodas no visas Latvijas un pat ārzemēm. Vislielākā interese ir ģimenēm ar bērniem.

Inese pasākuma apmeklētāja no Ludzas

Mēs vācāmies uz Līgo lielāks kuplāks skaits un domājām, ka izmantosim izdevību apvienot un ierasties šeit un apskatīties, kā tas notiek dzīvē un dabā. – Kādi ir iespaidi? – Forši! Ir ļoti forši, gan tas, kas ir šeit uzstādīts, ir skaisti un arī pasākums tālāk ir organizēts skaisti ar tēju un ar ugunskuru.

Daniels pasākuma apmeklētājs no Jelgavas

Var aplūkot tos kukaiņus un var paskaidrot zinātājs. Ļoti interesanti, ieteiktu.

Ilga Ivanova Zilupes pilsētas pārvaldes tūrisma organizatore

Tradicionāli ir Kurzeme, Vidzeme, brauc Rīga, Jūrmala pie mums katru gadu. Man prieks ir, ka ir Ludza, ka ir Cibla, ka ir tuvākie pagasti apkārt. Tālākie laikam mums ir bijuši no Somijas. Arī Vācijas diezgan bieži.

Lors Giorgs pasākuma apmeklētājs no Zviedrijas

Daudzas reizes esmu bijis šeit tieši Pasienē tikai ne uz šo pasākumu. Būs interesanti kopā ar ekspertiem uzzināt, kas šeit ir par sugām. Dzirdēts ir, ka klimats ļoti piemērots un arī bioloģiski ļoti piemērots, tagad gribu redzēt ar savām acīm un sirdi. Visi draudzīgi, ap 40 cilvēkiem šeit ir. Interesanti. Šādi pirmo reizi redzu. Protams, pie savām mājām, pie lukturīša naktī arī var redzēt naktstauriņus.

Ilga Ivanova Zilupes pilsētas pārvaldes tūrisma organizatore

Šogad mums tāds jauninājums ir, ka zemessargi mums ir gājuši palīgā ar savu atbalstu, ir sagatavojuši šķēršļu trasi, vēlāk piedalīsies arī nakts pārgājienā.

Par tauriņu dzīvesveidu un aizsardzību dažādi informatīvi pasākumi laiku pa laikam ir arī citviet Latvijā.

Guntis Akmentiņš DAP pārstāvis, entomologs un tauriņu pētnieks

Mums Ļaudonā šad tad notiek “Tauriņu naktis” un bija ar putnu pētniekiem, entuziastiem – mēs kopā rīkojām pasākumu Litenē, kur tika iepazīti ne tikai tauriņi, bet arī tie putni, kas naktīs lido un arī sikspārņi.

Arī “Grebuļukalnā” līdz ar tauriņiem varēja iepazīt citus kukaiņus, gan ielūkoties dzīvnieku pasaulē. Tāpat eksperti aicina šovasar tauriņus pētīt arī mājās un mazdārziņos. Galvenais, lai audekls ir pēc iespējas baltāks, bet lukturis vai spuldze ar zilganu spektru.

Dalies:

Cer nosargāt simtgadīgu liepu aleju

RTA konferencē diskutē par reģionālo valodu tekstpratību

Līdzīgi raksti