Līdzfinansēs latvāņu apkarošanas aktivitātes

Autors: Beatrise Borise - 17 jūnijs, 2022 🕙 Lasīšanas ilgums: 4 min.

Ar Sosnovska latvāni Latvijā invadēti gandrīz 11 tūkstoši hektāri, no tiem aptuveni 600 Rēzeknes novadā. Kā atzīst Valsts augu aizsardzības dienestā, kopumā latvāņi sastopami 90% Latvijas pašvaldību. Rēzeknes novada pašvaldība pirmo gadu sākusi īstenot programmu, kuras laikā līdzfinansēs latvāņu apkarošanas aktivitātes. Šogad tai pieteicās pieci vietējie iedzīvotāji, kas atzīst, ka cīņa ar latvāņiem ir ļoti laikietilpīgs, smags un finansiāli dārgs darbs.

Edīte Jurča ir starp tiem pieciem Rēzeknes novada iedzīvotājiem, kas saņems pašvaldības līdzfinansējumu latvāņu apkarošanai savā īpašumā. Cīņa ar tiem sākta jau pirms vairāk nekā desmit gadiem, apklājot latvāņus ar melnu plēvi vai stādot mežu. Šobrīd īpašumā latvāņi aug aptuveni hektāra platībā, taču sākotnēji invadētā platība bijusi daudz lielāka.

Edīte Jurča Rēzeknes nov. Bērzgales pag. iedzīvotāja

Tas ir viss jau palicis mantojumā no tiem laikiem, kad tās fermas te ir bijušas, jo tomēr, nu, bija tā zaļbarība. Mežs laikam ir pats labākais, ko šajā gadījumā var, jo to zemīti te nevar izstrādāt. Sanāk, ka viņam saules nebūs, viņš arī neaugs. Tas ir tāds augs, kuram vajag to saulīti. Indi laikam neliesim īpaši, it kā nav doma iet uz to, ka apstrādāt ar ķīmiju kaut kādu.

Programmu atbalsta sniegšanai latvāņu apkarošanai Rēzeknes novada pašvaldība īsteno pirmo gadu, un pagaidām tā ir vienīgā pašvaldība Latvijā. Līdzfinansējumu ieguvušie zemju īpašnieki saņems piecu gadu garumā. Pirmajā gadā tie ir 80% no apkarošanas aktivitāšu izmaksām, bet ne vairāk kā 200 eiro par invadēto hektāru. Taču ar katru nākamo gadu finansējuma apjoms tiks samazināts.

Ruta Sidorova Rēzeknes nov. pašvaldības vecākā vides aizsardzības speciāliste

Nosacījumi ir tādi, ka invadētajai platībai ir jābūt vismaz 0,1ha. No 1.jūlija tiks apsekotas šīs zemes vienības, tiks veikts monitorings, vai tiek vispār kaut kādas darbības veiktas, lai apkarotu šo latvāni. Viens no pieteicējiem cīnās jau vairākus gadus, taču blakus platībā to nedara vispār, līdz ar to tās sēklas pārvietojas vai nu vēja, vai nu ūdens ietekmē. Tad tas tiešām ir kā ar vējdzirnavām cīņa.

Atbilstoši Ministru kabineta noteikumiem, iedzīvotājiem ir pienākums savā īpašumā invazīvās augu sugas, tostarp latvāni, iznīcināt. Nereti pašvaldības nosūta arī informatīvās vēstules, un, ja tās netiek ņemtas vērā, latvāņu apkarošanu veic paši, piestādot rēķinu zemes īpašniekiem. Par noteikumu neievērošanu var tikt piemērots sods fiziskām personām no 50 līdz 1500 eiro, savukārt juridiskām no 300 līdz 3000 eiro.

Astra Garkāje VAAD Augu karantīnas departamenta vecākā inspektore

Citur arī cīnās ar latvāni, nav tā, ka tikai Rēzeknē, vienkārši Rēzeknei ir specifisks šis te apsaimniekošanas veids izdomāts. Bet citur ir, piemēram, nodokļu atlaides, atvieglojumi cilvēkiem, kas veic šo te iznīcināšanu. Citur ir paaugstināti nodokļi.

Valsts augu aizsardzības dienesta informācija liecina, ka līdz šī gada martam Latvijā uzmērīti teju 11 tūkstoši hektāri invadēti ar latvāni. Latgalē visvairāk skartie ir Rēzeknes un Augšdaugavas novadi.

Dalies:

Dabas liegumā “Pilskalnes Siguldiņa” atjaunota taka

Īsteno projektu par sikspārņu izzināšanu

Līdzīgi raksti