Īsteno projektu par sikspārņu izzināšanu

Autors: Beatrise Borise - 17 jūnijs, 2022 🕙 Lasīšanas ilgums: 5 min.

Lūznavas muižā tiek īstenots vērienīgs un unikāls projekts “Sikspārņu dzīvās izziņas skolas izveide Lūznavas muižā un Lūznavas parkā”. Tā gaitā uzlabots Lūznavas muižas tūrisma infrastruktūras piedāvājumu klāsts sikspārņu izzināšanā, kā arī veikta sikspārņu izpēte. Nupat noslēdzies arī “Sikspārņu izziņas skolas” apmācību kurss, kuru apguva vairāk nekā 20 dažādu nozaru pārstāvji.

Lūznavas muižā notiek apmācību kursa “Sikspārņu izziņas skola” nodarbība, kas ir kā noslēgums aizvadītām astoņām attālinātajām zoom lekcijām. To laikā vairāk nekā 20 interesenti vides ekspertes Renātes Kaupužas vadībā apguva daudz faktu par sikspārņiem, to daudzveidību, dzīvesveidu, aizsardzības nepieciešamību, tās problēmām un risinājumiem. Izzinošās nodarbības norisinājās projekta “Sikspārņu dzīvās izziņas skolas izveide Lūznavas muižā un Lūznavas parkā” gaitā, ko finansē Latvijas vides aizsardzības fonds.

Renāte Kaupuža dabas eksperte

Dalībnieki noskaidroja, ka sikspārņi nav mītiskas būtnes, ka viņi nedzīvo tikai grāmatās, teikās un mītos, ka viņi nekož, viņi neuzbrūk cilvēkam, ka viņi mums ir visapkārt. Viņus vienkārši vajag mācēt saskatīt. Tas ir ļoti svarīgi, jo mēs nevaram iemīlēt to, ko mēs nepazīstam. Un sikspārņi tiešām ir tie, kurus cilvēki nepazīst, daudzi par viņiem dzird, bet nekad neredz un tad tāpēc mēs esam šeit.

Inga Žirgule Lūznavas muižas kultūras projektu vadītāja

2016.g., kad Ingus Ulmanis meklēja savam projektam, Dabas koncertzālei, vietu, kur tā var notikt un kur stāstīt par sikspārņiem, viņš ieradās šeit, jo Lūznava ir vienmēr atzīmēta kā sikspārņu dzīvošanas vieta. 2016.g. mēs sapratām, ka mums tiešām ir tāds īpašs dabas simbols, mums blakus, par kuru mēs nerunājam un nestāstām. Un no tā brīža mēs sākām interesēties un paši skatīties, meklēt un pētīt.

Sagaidot saulrietu, nodarbību dalībnieki devās uz Lūznavas parku, lai ar ultraskaņas detektoru palīdzību saklausītu un ieraudzītu sikspārņus. Iecerēts, ka apmācību kursa dalībnieki kā mentori arī turpmāk vadīs līdzīgas sikspārņu izziņas ekskursijas kā Lūznavas muižas apkārtnē, tā arī citviet, kas Latgalē būs jauns tūrisma pakalpojums.

Inga Žirgule Lūznavas muižas kultūras projektu vadītāja

Šis komplekts – daba un kultūrvēsture – ir ļoti aktuāli. Un, ja mēs kādreiz stāstījām tikai muižas vēsturi un ar to varējām lepoties, tad šobrīd mēs esam apaudzējuši savu muižas stāstu vēl ar šo te dabas brīnumiem, dabas objektiem un sikspārni. Un tas nozīmē, ka cilvēks, atbraucot uz muižu, var pavadīt praktiski visu pilnu dienu, pētot šīs dažādās tēmas.

Regīna Indriķe apmācību kursa dalībniece

Apmācību programma deva daudz jaunu zināšanu, kaut kādas specifiskas lietas. Tās pašas frekvences, kurā frekvencē kādu sikspārni mēs varam saklausīt, kad labāk vērot. Tradicionāli Rāznas nacionālajā parkā rīkojam sikspārņu nakts pasākumu un tad nākas aicināt sikspārņu ekspertus, bet, nu, ne vienmēr var sadabūt, jo ir viņiem gan pētnieciskais darbs, gan arī monitorings, gan dažādas citādas aktivitātes, tāpēc nav slikti, ka arī pats vari zināt.

Pasaulē sastopamas aptuveni 1400 sikspārņu sugas, no tām Latvijā vien 16. Līdz šim izpētīts, ka Lūznavas muiža ir mājvieta sešām sikspārņu sugām. Par tām vēstīs arī projekta gaitā muižas bēniņos ierīkotā izstāde.

Inga Žirgule Lūznavas muižas kultūras projektu vadītāja

Par katru sugu mēs esam atraduši nelielu foto un katrai sugai ir doti tādi pamatizmēri, pamatīpašības. Zīmējums vai foto ir ļoti maldinošs, viņš ir ļoti liels, bet, ja mēs zinām, ka tas ir 55mm, šeit ir dots lineāliņš… 5cm, kad bērns pieliek, aaa, tad izrādās – sikspārnītis ir ļoti mazs.

Projekta “Sikspārņu dzīvās izziņas skolas izveide Lūznavas muižā un Lūznavas parkā” īstenošana sākta jau pirms gada ar mērķi – par sikspārņiem izglītotāku sabiedrību.

Inga Žirgule Lūznavas muižas kultūras projektu vadītāja

Mēs sākām veidot āra klasi, kur bērni, jaunieši, arī pieaugušie – visi interesenti, dabas draugi varēs braukt un uzzināt, un apgūt info par sikspārņiem. Protams, vasarā, kad sikspārnis ir uz vietas, kad viņš ir dzirdams un redzams, varbūt šī tēma ir aktuālāka, bet ziemā varēs izmantot mācību materiālu un studēt, un risināt uzdevumus, un pētīt arī no šiem mācību materiāliem, mācību sagatavotajiem darba uzdevumiem.

Tāpat projekta gaitā ir izstrādāta interaktīva sikspārņu izzināšanas spēle dažādiem vecumposmiem, kas būs pieejama jau no jūlija.

Dalies:

Līdzfinansēs latvāņu apkarošanas aktivitātes

Latgalē četrās vietās uzglabā ķīmiskos atkritumus

Līdzīgi raksti