Popularizē piļu un muižu apceļošanu

Autors: Ausma Sprukte-Kozule - 7 jūnijs, 2022 🕙 Lasīšanas ilgums: 5 min.

Latgales retro spēkratu entuziasti regulāri kopā dodas izbraucienos, lai popularizētu piļu un muižu apceļošanas akciju. Nozīmīgo kultūrvēstures mantojumu šajā reizē atklāt plašākai publikai gatavas 60 pilis un muižas, turklāt pamazām durvis vaļā ver arī jauni akcijas atbalstītāji. Pie viņiem Ludzas un Balvu pusē nupat arī viesojās seno auto un motociklu īpašnieki kopā ar savām ģimenēm.

Retro spēkratu īpašnieki dodas uz Austrumu pierobežu. Tas šovasar ir viņu pirmais kopīgais brauciens, kas veltīts akcijai “Apceļo Latvijas pilis un muižas”.

Jāzeps Buļs Retro auto entuziasts, pasākumu organizators

Jawa”, gan “Jawa” ar blakusvāģi, bez blakusvāģa, 56. gada “Pobeda” – Uzvara, tā ir viena no mašīnām, un, protams, “Young Time” mūsu mašīnas – “Žigulis”, “Mersedesi” nu un ar “Jaguāru”.

Sanda Čingule-Vinogradova Biedrības “Latvijas piļu un muižu asociācija” valdes locekle

Es esmu lepna par to, ka Latgalē mūsos ir šis kopības spēks. Spēks tādā veidā, ka mēs apvienojam, piemēram, vēsturiskās muižas, pilis kopā ar vēsturiskajiem arī automobiļiem. Auto retro.

Pirmais galamērķis bija Malnava, kur muižas teritorijā darbojas skola, gan arī izveidoti dažādi tūrisma objekti. Iniciatīvu doties kopīgā ceļā uz Latgales pierobežas muižām atzinīgi vērtē arī pasākuma apmeklētāji.

Madara un Edvīns pasākuma apmeklētāji

Pirmo reizi uz Latgali, protams, satiekam ģimeni un atbraucām, lai redzētu šo jauko pasākumu. Ieraudzīt citu Latgales pusi, to skaistāko, ko varbūt ne visur parāda. Jaguārs bija baigi labais, apbrīnoju, ka 30 un vairāk gadu mašīnai un tā var braukt uz 180 km/h. Tā ir kvalitāte, ko kādreiz taisīja!

Piļu un muižu apceļošanas akcija norit jau desmito reizi un no simts biedrības “Latvijas Piļu un muižu asociācija” biedriem šogad tajā iesaistījušās 60 vēsturiskas vietas. Retro entuziasti lielu vērību pievērš arī tām pilīm un muižām, kas ir pamestas vai tikai nupat sākušas uzņemt apmeklētājus.

Jāzeps Buļs Retro auto entuziasts, pasākumu organizators

Mēs izvēlējāmies Latgales muižas, šoreiz tās, kuras nav akcijā, bet tās ir mūsu – Latgales muižas. Esam pie vienas no Latgales un Ludzas novada Austrumu tādām pērlēm – Salnavas muižas, kur saimniece Aija tiešām iegulda ļoti lielu laiku, entuziasmu un spēkus, līdzekļus, lai atjaunotu un notiktu šajā Salnavas ciematā kaut kāda dzīvība.

Dzierkaļu ģimene Salnavā saimnieko otro vasaru, ir atgriezušies no Rīgas uz ģimenes galvas Jāzepa dzimto pusi.

Aija un Jāzeps Dzierkaļi Salnavas muižas saimnieki

Tas stimuls arī ir viņu atjaunot kaut kādā līdzīgā izskatā, kā tā ir bijusi. – Kaut kādu telpu atvēlēt novada vēsturei, lai ne tikai cilvēkiem iespēja palikt pārnakšņot, bet arī iepazīties ar šo māju.

Sanda Čingule-Vinogradova Biedrības “Latvijas piļu un muižu asociācija” valdes locekle

Šogad mēs arī ļoti pievēršam uzmanību akcijā cilvēku informēšanai par darba laikiem, par iespējām, par tādām muižām, kuras nav publiski pieejamas, bet tās ir apskatei, lai ikviens ceļotājs pirms braukt – sazinātos ar to īpašnieku un sarunātu labāko, vēlamo laiku. Īpašnieki ir ļoti kolosāli cilvēki, atvērti.

Retro entuziasti no Latgales līdz šim ir vienīgie visā Latvijā, kas ar plašākiem pasākumiem jau vairākus gadus aicina akcijai pievienoties arī citus un izzināt vēstures un kultūras mantojumu kopā. Lai varētu laimēt balvas, akcijas dalībniekiem muižās un pilīs jāsakrāj vismaz 30 atzīmes par uzdevumu veikšanu.

Sanda Čingule-Vinogradova Biedrības “Latvijas piļu un muižu asociācija” valdes locekle

Vienā ir foto orientēšanās, otrā ir jāapskatās, piemēram, jāatrod kaut kāda manta vai nu iekšpusē pils vai nu ārpusē vai “geokečings” vai… diezgan moderni un interesanti katra muiža, pils apspēlē savu to ideju. Atbraukt un izbaudīt to mirkli, izjust to vērtību, sajust to šeit uz vietas.

Jāzeps Buļs Retro auto entuziasts, pasākumu organizators

Ar šo akciju mēs popularizējam Latgales tās vietas, ka Latgale nav tikai pieņemsim tur Červonkas, Krāslavas pils un Lūznava. Liels prieks par pagājušā gada apmeklējumu Galēnu muižā. Jau veidojas projekti, kā atjaunot to Galēnu muižu. Paies gadi pieci, desmit, mēs vēl brauksim skatīties, kāda ir atjaunotā.

Latvijas muižas, pilis un parkus akcijas gaitā iespējams apceļot vēl līdz 30. septembrim. Savukārt īsi pirms tam – 18. septembrī – retro spēkratu entuziasti kopā ar antīko automobiļu klubu vienosies gada noslēguma pasākumā Krustpilī, Varakļānos un Rēzeknē.

Dalies:

Viļānos aizvadīta Latvijas Pašvaldību izpilddirektoru asociācijas sanāksme

Dabas liegumā “Pilskalnes Siguldiņa” atjaunota taka

Līdzīgi raksti