Miķelim Bukšam – 110!

Autors: Beatrise Borise - 6 jūnijs, 2022 🕙 Lasīšanas ilgums: 4 min.

Ar piemiņas pasākumu 110. jubilejā savā dzimtajā vietā – Balvu novada Šķilbēnu pagasta Plešovas ciemā – godināts valodnieks, publicists un viens no ievērojamākajiem latgaliešu trimdas kultūras darbiniekiem – Miķelis Bukšs. Viņa nozīmīgākais veikums ir zinātniskie pētījumi par latgaliešu kultūras un literatūras vēsturi un valodu, kas apkopoti vairākās grāmatās, periodikā un publikācijās.

Ar muzikālu kapellu un bērnu folkloras kopu no Upītes, Baltinavas, Rekavas, Vidučiem un Viļakas sveicienu viesi tika sagaidīti uz valodnieka un publicista – Miķeļa Bukša – piemiņas pasākumu viņa 110. jubilejā, kas notika Balvu novada Plešovā.

Ruta Cibule Balvu Centrālās bibliotēkas direktore

Apmēram Miķeļa Bukša dzimtās mājas vietā. Tā gan nav viņa dzimtā māja, tā bija tur, drusku tālāk. Bet, nu, te arī visu mūžu ir dzīvojuši Bukšu dzimtas pārstāvji.

Miķeļa Bukša dzimšanas diena viņa dzimtajā Plešovas ciemā ik gadu 1.jūnijā tiek svinēta jau 30 gadu garumā. Par šo godināšanas pasākumu rūpi tur Nemateriālās kultūras mantojuma centra “Upīte” direktors Andris Slišāns, kurš Miķeli Bukšu iepazinis caur vecāku stāstiem.

Andris Slišāns Nemateriālās kultūras mantojuma centra “Upīte” direktors

Sākot jau no 1992.g., kamēr Ontons dzīvs bija, Irēna, braucām katru gadu 1.jūnijā, bērnu folkloras kopa no Upītes, braucām šeit. Tad mums kaut ko Ontons pastāstīja, kaut ko Irēna. Citā gadā vēl aizgājām tepat uz Stiglavas gravu, aizgājām Augstasilakalnu apskatīt. Nu, tā… tādu kā ekskursiju.

Šogad Miķeļa Bukša dzimšanas dienas svinēšana sākta jau 110 dienas pirms 1.jūnija ar akciju “Sazavasaloj ar Mikeli Bukšu”. Tās laikā internetā publicēti dažādi atmiņu stāsti, fotogrāfijas un citāti no Miķeļa grāmatām, kas palīdz uzzināt daudz vairāk par viņu kā vienu no ievērojamākajiem latgaliešu trimdas kultūras darbiniekiem. Vairāki Miķeļa Bukša iepazīšanas stāsti izskanēja arī svinīgajā pasākumā.

Ruta Cibule Balvu Centrālās bibliotēkas direktore

Tas bija 90.gadu sākumā, kad es pirmo reizi satikos ar Miķeļa Bukša grāmatām. Es biju beigusi LU, bet es neko nezināju. Un tad es dabūju šīs grāmatas, un tas man ir pilnīgs kultūršoks. Un tad, kad es vēl sapratu, ka šo brīnišķīgo grāmatu autors ir arī cēlies no mūsu puses, tas manu, nu, kā es arī šodien teicu, kopš es savā dzīvē satiku Miķeli Bukšu, man viss iet no rokas, jo tās grāmatas, ko viņš ir sarakstījis, ne tikai grāmatas, bet arī publikācijas, kas ir periodikā utt., tās ieliek tādu latgalieša pašapziņu, tādu latgaliešu mugurkaulu, izpratni par daudzām vēstures lietām.

Andris Slišāns Nemateriālās kultūras mantojuma centra “Upīte” direktors

Viņš bija tas, kas saglabāja latgaliskumu jebkurā vietā pasaulē būdams, jo viņš kā zinātnieks braukāja pa daudzām pasaules valstīm un ar zinātniskajiem lasījumiem viņam vienmēr bija par Latgali un latgaliešu valodu. Īstenībā viņš ir tas, kas ir tajā trimdā iznesis latgaliešu valodu.

Godināšanas pasākuma laikā līdztekus dziesmām un atbilžu par Miķeļa Bukša dzīvesgājumu minēšanai, tika spēlētas arī spēles, kas aizgūtas no viņa grāmatas “Atmiņas un atziņas”.

Turpretī pasākuma noslēgumā visi baudīja Miķeļa Bukša iecienītāko ēdienu – vārītus kartupeļus ar biezpienu un sviestu. Apsveikumu Bukša 110. gadadienā bija atsūtījis arī Valsts prezidents Egils Levits.

Dalies:

Viaduktu Rēzeknē remontēs vien nākamgad

Viļānos aizvadīta Latvijas Pašvaldību izpilddirektoru asociācijas sanāksme

Līdzīgi raksti