Turpinās meža stādīšana mašinizēti

Autors: Beatrise Borise - 2 jūnijs, 2022 🕙 Lasīšanas ilgums: 4 min.

Jau vēstījām, ka kopš 2019. gada meža atjaunošana līdztekus roku darbam notiek arī inovatīvā veidā – stādot mežu mašinizēti. Darbi tiek veikti ar ekskavatoriem, kas aprīkoti ar stādāmo stobru un hidraulisko lāpstu. Sākotnēji priedes un egles mašinizēti stādīja Ziemeļkurzemē un Ziemeļlatgalē, šobrīd šādas tehnikas vienības darbojas jau visos reģionos.

Šie kadri filmēti 2020.gadā, kas bija pirmais gads, kad arī Latgales reģionā mežu sāka stādīt mašinizēti. Toreiz Latvijā šādu darbu veikšanai bija pieejami vien divi ekskavatori, kas aprīkoti ar stādāmo stobru un hidraulisko lāpstu, taču šobrīd meža atjaunošanu mašinizēti veic jau astoņas tehnikas vienības.

Juris Katrevičs AS “Latvijas Valsts meži” mežkopības darbu eksperts

Esam daudz ieguldījuši laiku un šobrīd turpinām darbu pie mācību materiālu izstrādes, pie pakalpojumu sniedzēju aptaujas, lai izzinātu viņu iepriekšējo gadu pieredzi, saprastu, kur ir pozitīvās lietas, kur ir trūkumi, lai rīt mēs kļūtu efektīvāki un mežam draudzīgāki, dabai draudzīgāki.

Viens no būtiskākajiem ieguvumiem, atjaunojot mežu mašinizēti, ir tas, ka ekskavators vienlaikus veic divus darbus – sagatavo augsni un iestāda jaunos kociņus. Galvenokārt meža stādīšanas mašinizēti tehnoloģiju pielieto, stādot egles un priedes. Tāpat šis darba veids īpaši piemērots mitrām vietām.

Voldemārs Goba LVM Austrumvidzemes reģ. mežkopības vadītāja vietnieks

Pēc lielām lietavām viss liekais virsūdens nonāk šajās bedrītēs, un savukārt stāds atrodas uz pacilas, tātad, pacelts nedaudz augstāk, un šis te liekais ūdens neietekmē stāda attīstību un augšanu. Tātad, stāds ir ielikts visoptimālākajā vietā, pacelts. Konkrēti šajā vietā ir mālaina augsne ar samērā augstu gruntsūdens līmeni. Un šajā vietā, uzreiz izveidojot pacilu un uzreiz iestādot, šis te māls vēl ir mīksts, varam iestādīt ļoti kvalitatīvi svaigi sagatavotā augsnē.

Juris Katrevičs AS “Latvijas Valsts meži” mežkopības darbu eksperts

Vienā darba dienā šī mašīna spēj iestādīt 0,7ha. Cilvēks var iestādīt drusku mazāk – 0,6ha. Taču jāskatās, ir arī tas, ka cilvēks iet un stāda jau sagatavotā augsnē, kur ir bijis pirms tam cilvēks un pārliecinājies par augsnes sagatavošanas kvalitāti. Taču šeit mašīna iestāda 0,7ha, un cilvēks atnāk un pārbauda gan augsnes sagatavošanas kvalitāti un vienlaicīgi arī stādīšanas kvalitāti.

Uz pacilas iestādītie koki aug labāk ne vien tāpēc, ka to saknes ir pasargātas no liekā mitruma, bet arī tāpēc, ka pirmajā gadā, kas īpaši svarīgs kociņu attīstībā, tam ir mazāka konkurence ar citiem zālaugiem.

Voldemārs Goba LVM Austrumvidzemes reģ. mežkopības vadītāja vietnieks

Tā lielākā bēda mums ir par šo te lielo aizzēlumu, kas arī šeit redzams. Varam noprast to, ka iepriekšējos gados šī te zāle ir bijusi izaugusi, nu, apmēram šāda. Uz šīs te pacilas pirmajā gadā šie te zālaugi būs daudz, daudz mazākā skaitā. Viņi būs, bet viņi būs mazākā skaitā un daudz retāki, līdz ar to stādiņam būs daudz vairāk gan gaismas, gan šī te ventilācija, kas ir būtiski, lai kociņš kvalitatīvi augtu.

Šobrīd uzņēmums “Latvijas Valsts meži” ir izsludinājis konkursu “Mašinizētas meža stādīšanas un augsnes gatavošanas, veidojot pacilas, ar kausu pakalpojumu sniegšana 2022. – 2025. gadam”. Interesenti par to plašāk var uzzināt “Latvijas Valsts mežu” mājaslapā.

Dalies:

Maija dziedājumu laiks Latgalē

Gājēju sezona Ludzas Ezertakas maršrutā ir atklāta!

Līdzīgi raksti