Janopoles mežā atkal nelikumīgi izmesti atkritumi

Autors: Beatrise Borise - 24 maijs, 2022 🕙 Lasīšanas ilgums: 5 min.

Janopoles meža masīvs ir iecienīta vieta rēzekniešu vidū, kur doties saelpoties svaigu gaisu un smelties dabas spēku. Tomēr diemžēl tā ir arī viena no vietām, kur bieži nelikumīgi tiek atvesti un izmesti atkritumi. Īsi pēc Lielās Talkas Janopoles meža masīvā mežkopji jau atkal atraduši vairākus atkritumu pilnus maisus.

Ludmila Žukovska AS “Latvijas Valsts meži” Rēzeknes iecirkņa mežkope

Divas nedēļas atpakaļ tika veikta Janopoles meža masīva sakopšana un nav pagājis ilgs laiks, kad jau atkritumi ir atgriezušies atpakaļ.

“Latvijas Valsts mežu” Rēzeknes iecirkņa mežkope Ludmila Žukovska rāda vietu, kur, veicot savus darba pienākumus, atklājusi nelikumīgi atvestus un atstātus mežā vairākus atkritumu maisus.

Ludmila Žukovska AS “Latvijas Valsts meži” Rēzeknes iecirkņa mežkope

Šeit ir atvesti sadzīves atkritumi – gan bioloģiskie atkritumi. Nebūtu pretenzijas, kad viņus ved uz mežu, bet vienkārši viņus varētu izbērt uz zemes un viņi veido trūdvielas. Atkritumu maisus savākt. Bet šeit ir plastmasa… un šādus atkritumus šķirojot var vest Rēzeknē uz šķirošanas punktu.

Jo īpaši rūgtuma sajūta pārņēmusi tāpēc, ka Lielās Talkas laikā Janopoles meža masīvā tika savākti un izvesti aptuveni 20 kubikmetri atkritumu, cerībā, ka turpmāk meža apmeklētāji šaipus būs cieņpilnāki un saudzīgāki pret dabu.

Ludmila Žukovska AS “Latvijas Valsts meži” Rēzeknes iecirkņa mežkope

Bet es nenokaru degunu, jo šajos atkritumos tika atrasti pierādījumi. Un mēs strādāsim ar atbildīgām institūcijām un nodosim šo info, un atbildīgā persona tiks saukta pie atbildības.

Par vides piesārņošanu fiziskām personām var tikt piemērots brīdinājums vai naudas sods no 70 līdz 700 eiro, savukārt juridiskām personām no 350 līdz 2900 eiro. Tomēr nedz naudas sodi, nedz mežu ceļmalās uzstādītās informatīvās zīmes, kas brīdina par videonovērošanu, joprojām neattur sabiedrību ierīkot mežos nelikumīgas izgāztuves.

Ludmila Žukovska AS “Latvijas Valsts meži” Rēzeknes iecirkņa mežkope

Šādi atvedot atkritumus, mēs viņus nedaudz paveram vaļā, pašķirojam, paskatāmies un bieži vien atrodam pierādījumus, kas ir atvedis šos atkritumus, un mēs šo info nododam meža dienestam, vides dienestam vai Rēzeknes pašvaldībai. Un, sadarbojoties kopā ar Valsts policiju, tad tiek piemēroti sodi. Vienreiz riskējot, domājot, ka ietaupīsi, īstenībā tu vari ieberzties uz desmit reizes lielāku summu.

Aldis Laganovskis LVM Ziemeļlatgales reģ. Meža apsaimniekošanas plānošanas vadītājs

Tā ir ļoti satraucoša problēma mūsdienās sabiedrībā, it sevišķi LV un ZL reģionā. Daudzi cilvēki joprojām neapzinās, kādu kaitējumu viņi nodara gan dabai, gan sev, izmetot sadzīves atkritumus mežā. It sevišķi tas notiek laikmetā, 21.gs., kad pasaule pāriet uz zaļāku, ilgtspējīgāku dzīvesveidu. LV ir ieviesta depozītsistēma, kas ļauj daļu sadzīves atkritumu nodot, tāpat arī ir iespēja šķirot atkritumus un tos bez maksas nodot paredzētajās vietās konteineros.

Atkritumu šķirošana un nodošana tiem paredzētās vietās ir tikai viens no soļiem, kā samazināt to daudzumu dabā. Tāpat “Latvijas Valsts mežu” darbinieki cer uz aktīvāku sabiedrības līdziesaisti, izglītojot savus tuvos par vides saudzēšanu un informējot atbildīgās iestādes par konstatētajām nelegālajām izgāztuvēm dabā.

Ludmila Žukovska AS “Latvijas Valsts meži” Rēzeknes iecirkņa mežkope

Pašlaik ir pieejama arī tāda aplikācija kā Vides SOS, kur ir iespējams pielikt punktu un foto, un tad šī info aiziet attiecīgajai iestādei, un mēs reaģējam. Pirmkārt, mēs to visu savācam.

Aldis Laganovskis LVM Ziemeļlatgales reģ. Meža apsaimniekošanas plānošanas vadītājs

Mēs paši vēlamies baudīt to atpūtu mežā sēņojot, ogojot, pastaigājoties. Vai tā būs patīkama vieta redzēt pilnus mežus ar atkritumiem un tajā pašā reizē arī baudīt to atpūtu? Domāju, ka nē!

Pērn Ziemeļlatgales reģionā mežos kopumā tika savākti vairāk nekā 200 kubikmetri sadzīves atkritumu. Salīdzinājumam – tie ir aptuveni trīs ar atkritumiem piepildīti atvērtā tipa dzelzceļa vagoni.

Dalies:

Rēzeknieši aktīvi uzstāda boilerus

Preiļos izskanēja labdarības brīvdabas koncerts

Līdzīgi raksti