Rēzeknieši aktīvi uzstāda boilerus

Autors: Svetlana Dudarenoka - 23 maijs, 2022 🕙 Lasīšanas ilgums: 6 min.

Rekordaugsta siltumenerģijas tarifa dēļ lielākā daļa rēzekniešu jau gandrīz mēnesi iztiek bez karstā ūdens. Mēģinot to risināt, iedzīvotāji aktīvi sākuši ierīkot ūdens sildītājus. Nespēja kontrolēt to uzstādīšanu liek bažīties māju apsaimniekotājiem. Viņi norāda, ka māju novecojušās elektroinstalācijas nav pietiekami jaudīgas un var izraisīt virkni problēmu, toskait ugunsgrēkus.

Vilmārs un Zeltīte Grabovski ar 6 mēnešu vecu meitiņu Adelainu ir viena no Rēzeknes ģimenēm, kam nācās steidzami risināt problēmu, kā nodrošināt sevi ar karsto ūdeni. Jaunie cilvēki dzīvo īrētajā dzīvoklī, kurā iepriekš nav bijis ūdens sildītājs, to nācās uzstādīt pašiem, kas prasīja neplānotas papildus izmaksas.

Vilmārs Grabovskis Rēzeknes iedzīvotājs

Ņemot vērā, ka boileriem cena ir izaugusi, es dabūju lietoto boileri uzliku un elementāri lai viņu pieslēgtu, man izmaksāja kaut kur materiāla ap 70 eiro bez instrumentiem, tas ir tikai materiāls, elastīgi savienojumi, plastmasas caurules, bez boilera un bez darba. Ja tas būtu ar svešām rokām, ar santehniķa rokām būtu papildus izmaksas plus boileris, domāju 2 pāri simti tas izmaksā iedzīvotājam. Mums tas izmaksāja līdz 100.

Viens no izaicinājumiem, ar ko nācās saskarties, veicot sildītāja uzstādīšanu ir novecojusī elektroinstalācija, turklāt mājā, kur dzīvo jaunais pāris pašlaik tiek veikti cokola nostiprināšanas remontdarbi, kas arī rada zināmas neērtības.

Zeltīte Grabovska Rēzeknes iedzīvotāja

Mums vienu dienu nebija ne karsta ne aukstā ūdens, vīra arī nav mājās, boilera loģiski nav un ar zīdaini viegli nav. Jo tev pat elementāri atnākot no pastaigas nav kur rokas nomazgāt, lai bērnu paņemtu uz rokām. Un vēl to pašu dibenu nomazgāt drusku nereāli.

Vilmārs Grabovskis Rēzeknes iedzīvotājs

Jābūt kaut kādai izpratnei, instrumentam un vismaz jāizurbj caurumi uz kā pakārt to boileri. Mēs dzīvojam īrētā dzīvoklī mēs nezinām kādi tur vadi zem sienām ir, nojaušu, ka tie ir alumīnija. UN vienlaicīgi veļas mašīna, kopā ar boileri 10 amperīgo drošinātāju sit ārā.

Rēzeknietes Laumas ģimenē arī tiek apsvērta doma par boilera iegādi, jo pagaidām, vienīgā iespēja tikt pie karstā ūdens uzsildīt to tējkannā.

Lauma Rēzeknes iedzīvotāja

Gribējām uzlikt tur tādu sistēmu, kur iet ar elektrību, no elektrības sildās ūdens, bet sit korķus un īstenība tā ir ļoti, īstenībā tā ir ļoti liela problēma. Mums ir vienistabas dzīvoklis īsti nav kur boileri likt, tāpēc būs jādomā ko darīt Jo arī piemēram liekot kas ar elektrību tu nezini vai tev izdevīgāk tāda veida likt, lai siltais ūdens vai arī ir tā fiksēta summa, ko viņi piedāvāja mēnesī 120 aptuveni.

Pieaugot dabas gāzes cenām, siltumenerģijas tarifi ir cēlušies vairākās pašvaldībās, taču Rēzeknē tarifs ir rekordliels – teju 200 eiro par megavatstundu, līdz ar ko karstā ūdens izmaksas ir 16 eiro par kubikmetru. Tarifa kāpums veicināja arī ūdens sildītāju pārdošanas apjomus, tā kopš maija sākuma valstī tie ir pieauguši aptuveni par 10%, savukārt Rēzeknē pat par 100%, norāda Latvijas Tirgotāju asociācijā.

Henriks Danusēvičs LTA prezidents

Ja mēs runājam par cenām nekāds speciāls cenu kāpums nav. Diemžēl jāsaka tā, ka, ienākot jaunām sildītāju partijām tās ir dārgākas, gada laikā pieaugums ir 20-30%.02;18 Kāpēc pieaugums, tāpēc, ka galvenais jautājums ir par loģistiku. Ja mēs atceramies pagājušo gadu pietrūka konteineru un tad konteineru pārvadājumu izmaksas pieauga 2 līdz 3 reizes. Šogad problēmas ar to, ka Ķīnā bija ļoti stingri kovid ierobežojumi kovid dēļ ostās ir stāv reidā ļoti daudz kuģu un gaida iekraušanu.

Rēzeknes lielākā santehnikas un sadzīves tehnikas tirgotāja “K Senukai” sniegtā informācija liecina, ka jau no aprīļa sākuma Rēzeknes, Madonas, Daugavpils, ka arī internet veikalā bija ievērojams plašs pieprasījums pēc ūdens sildītajiem un to piederumiem.

“Divu nedēļu laikā veikalā Rēzeknē tika nopirkts tāds boileru apjoms, kā iepriekš trīs mēnešu laikā. Lielākais pieprasījums ir pēc 30 līdz 50 litrus lieliem ūdens sildītājiem. Iecienītākie ir ekonomiskie “Ariston” boileri, tāpat arī caurplūdes boileri, kas ir ērtāki lietošanā un lētāki cenas ziņā.”

K Senukai

Aktīva iedzīvotāju vēlme pieslēgt boilerus raisa bažas arī māju apsaimniekotajiem. Piemēram, pilsētas lielākā daudzdzīvokļu māju apsaimniekošanas uzņēmuma “Rēzeknes namsaimnieks” vadītājs norāda, kā mājās esošie tīkli ir novecojuši un lai uzliktu dzīvoklī boileri būtu nepieciešams palielināt pievadstrāvas jaudu no 16 līdz 20 ampēriem.

Pēteris Dzalbe SIA “Rēzeknes Namsaimnieks” valdes loceklis

Iepriekšējos 3-4 gadu “Rēzeknes namsaimnieks” saņēma pieteikumus un saskaņoja bet pēdējā pus otra gada mēs nesaņemam nevienu pieteikumu, jo Sadales tīkls izņēmis prasību, lai iedzīvotāji saskaņotu ar apsaimniekotāju ievadstrāvas automāta palielināšanu kas šobrīd noved pie tā, ka pērn mēs esam remontējuši sadales tikla vietā 10 sadalnes skapjus. Šogad jau 5 mājas rindā.

Problēmu varētu risināt, ja iedzīvotāji paši grieztos Sadales tīklos un saskaņotu atsevišķu kabeļa ievilkšanu, tādējādi nodrošinātu sev normālu elektrības darbību, nepārslogojot koplietošanas tīklus, norāda uzņēmuma vadītājs.

Pēteris Dzalbe SIA “Rēzeknes Namsaimnieks” valdes loceklis

Cilvēki to nedara un mēs konstatējam arī to, ka cilvēki parakstot dokumentus pie Sadales tīkla, apmāna Sadales tīklu, ka uzņemas saskaņot ar apsaimniekotāju, bet pie apsaimniekotāja neviens nenāk un nesaskaņo nevienas strāvas palielinašanas.

Nespējot kontrolēt boileru uzstādīšanu dzīvokļos, uzņēmums gatavojas tam, ka pirmajos vasaras mēnešos boileru ierīkošanas tempi pieaugs, kas radīs nopietnas sekas – problēmas stāvvados, sadales skapjos, sliktākajā gadījumā nav izslēdzami arī ugunsgrēki.

Dalies:

Preiļu novadā aktīvi sniedz atbalstu ukraiņiem

Janopoles mežā atkal nelikumīgi izmesti atkritumi

Līdzīgi raksti