Latgales vēstniecībā GORS uzziedēja “Ķiršu koks”

Autors: Beatrise Borise - 20 maijs, 2022 🕙 Lasīšanas ilgums: 4 min.

Ivetas Apkalnas ērģeļspēle, Jāņa Ivanova Rēzeknes mūzikas vidusskolas bērnu kora skanīgās balsis un Gundara Āboliņa stāstījums – tas viss savijās kopā koncertuzvedumā “Ķiršu koks” Latgales vēstniecībā GORS. Lai arī koncertuzvedums bija ieplānots jau pirms diviem gadiem, izvērtējot epidemioloģisko situāciju, tas varēja notikt vien šajā pavasarī.

Latgales vēstniecībā “Gors” skan koncertuzvedums “Ķiršu koks” un zīmīgi, ka tas norisinās pašā pavasara ziedēšanas pilnbriedā. Pasākuma idejas pirmsākumi gan meklējami krietni agrāk – tas tika plānots jau pirms diviem gadiem kā daļa no 5. Starptautiskā ērģeļmūzikas festivāla “ORGANismi” programmas. Taču covid-19 vīrusa izplatības un pulcēšanās ierobežojumu dēļ koncertuzvedumu nācās pārcelt.

Iveta Apkalna ērģelniece un Gundars Āboliņš aktieris

I: Mēs esam cēluši, cēluši, cēluši un beidzot uzcēluši. Bet patiesībā mēs jau uzcēlām pirms 2 gadiem. Un tagad īstenībā ir pienācis tas brīdis, kad tiešām tā svinīgi var novilkt priekškaru. G: Un nodot ekspluatācijā! I: Tieši tā! Un nodot ekspluatācijā! Visi bērni, kas piedalās ORGANismu uzvedumos, viņi ir pieraduši pie tā izaicinājuma, ka viss notiek attālināti. Tas nozīmē – viņi iestudē savu partiju, savu visnozīmīgāko tekstu, dziesmas, liriku, kustības savā skolā, es to izdaru savās mājās Berlīnē, šinī gadījumā Gundars es nezinu kur… Garciemā, Rīgā, Berlīnē, Minhenē. Un tad tas lielākais izaicinājums un arī satraukums, un patiesībā varbūt tāds burvīgākais mirklis ir tad, kad visi sanāk jeb sabrauc, jeb salido kopā.

Laura un Agate J. Ivanova Rēzeknes mūzikas vidusskolas audzēknes

L: Sākumā, kad mums paziņoja, ka izrāde būs 2020.g., tad mēs jau bijām gatavi. Bet tad paziņoja, ka sākas pandēmija un tad tā mazliet noskumu es. Bet tad, kad paziņoja, ka jau tagad būs izrāde un tā sajūta, ka jau šodien viņa būs, ir ļoti īpaša.

Koncertuzvedumā “Ķiršu koks” uz skatuves līdzdarbojās Jāņa Ivanova Rēzeknes mūzikas vidusskolas bērnu koris ar tādiem pieredzējušiem māksliniekiem kā ērģelnieci Ivetu Apkalnu un aktieri Gundaru Āboliņu. Taču kopumā pie koncertuzveduma tapšanas strādājusi daudz lielāka komanda.

Iveta Apkalna ērģelniece un Gundars Āboliņš aktieris

Kā ir izveidojusies šī jūsu sadarbība, varbūt kā sagājāt kopā, atradāt viens otru? G:–Man šķiet, ka te ir jāpiemin Ilona Rupaine, kura ir viena no šīs idejas līdzautorēm. I: Kura ir savedēja, ja?! G: Nu, jā! Nu, īstajā brīdī salikt īstos kontaktus kopā, tur kaut kas var rasties. Un viņa ir arī veidojusi šo dramatizējumu. No šī bagātā materiāla izvilkusi šo līniju. Man jāteic, ka es savā darbā teātrī reti kad esmu saskāries ar tik smalku un gudru dramatizējumu… tā to varētu nosaukt.

Lai arī galveno koncertuzveduma vēstījumu mākslinieki tur noslēpumā, tā pamatā ir itāļu rakstnieces Andželas Noreti grāmata “Mans vectēvs bija ķiršu koks”. Turpretī pasākuma laikā dzirdētās dziesmas galvenokārt bija no Raimonda Paula dziesmu cikla “Mazs, laimīgs zēns”.

Iveta Apkalna ērģelniece un Gundars Āboliņš aktieris

Es vien varu ieteikt sameklēt grāmatnīcās grāmatu tumši zilos vākos ar baltiem burtiņiem “Mans vectēvs bija ķiršu koks”. Tā ir ļoti skaista grāmata, ko ir vērts pašiem izlasīt un vēl labāk – lasīt bērniem priekšā.

Laura un Agate J. Ivanova Rēzeknes mūzikas vidusskolas audzēknes

A: Galvenais ir, lai kāds apraudas… tādā drusku savādākā nozīmē. Ne jau, ka tā kā histēriski raud, bet, ka tiešām tā kā izjūt to visu stāstu un visu, kas tur notiek tajā uz mūsu skatuves. L: Es arī vēlos, lai skatītāji saņem mūsu enerģiju un lai mēs arī saņemam skatītāju enerģiju. Un mēs vēlamies, lai viss sanāk!

Šobrīd jau notiek gatavošanās darbi arī nākamajam starptautiskajam ērģeļmūzikas festivālam “ORGANismi”, kas būs jau 6. festivāls un kas Latgales vēstniecībā GORS norisināsies šī gada oktobrī.

Dalies:

“Meža dienas 2022” Augšdaugavas novadā

Slutišķu sādžā atklāts jauns tūrisma objekts – “Upānu” māja

Līdzīgi raksti