“Vides dienas” aktivitātes Daugavpilī

Autors: Beatrise Borise - 11 maijs, 2022 🕙 Lasīšanas ilgums: 5 min.

Daugavpilī aizvadītas “Vides dienas”. To laikā skolēnus no Daugavpils izglītības iestādēm dažādās vides izglītojošās aktivitātes aicināja iesaistīties Dabas aizsardzības pārvaldes, Latvijā Zaļā punkta un Latvijas Valsts mežu pārstāvji.

Vides dienas ietvaros Dubrovina parks Daugavpilī pārtapa par mazu telšu pilsētiņu. Daugavpils skolu jauniešus iesaistīties vides izzinošās aktivitātēs aicināja arī uzņēmuma “Latvijas valsts meži” pārstāvji. Izejot trīs stacijas, skolēni varēja uzzināt par meža apsaimniekošanas procesiem, tostarp iemēģināt roku jauno kociņu stādīšanā. Savukārt viens no sarežģītākajiem uzdevumiem bija pēc aprakstiem atpazīt parastās egles šķirnes.

Gatis Teilis LVM Kalsnavas arborētuma informācijas centra vadītājs

Kalsnavas arborētums – tā ir neparasto kokaugu kolekcija, kur, kā es saku, neiespējamais kļūst iespējams. Un katru gadu dendrologu biedrība izrauga vienu koku, kas ir gada koks. Šogad dendrologu biedrība par gada koku ir izraudzījusies egli, kas ir trešais izplatītākais koks Latvijā. Un mēs Kalsnavas arborētumā parādām to, cik egles var būt neparastas. Tālāk jau pie mūsu DLatgales kolēģiem skolnieki iepazīst šos te mežkopības, mežsaimniecības procesus. Par to, kā tas notiek, kāda ir mežkopja ikdiena, kā viņi dodas mežā, darbojas, kā viņi apseko audzes, kā viņi nosaka, kura audze ir cēršama, kurai audzei varbūt vēl ir jāpagaida. Viņi iepazīstas ar tādu elementu kā stādstobrs, ietvarstāds, kā to iestādīt. Un trešā, noslēdzošā, telts parāda un atspoguļo, cik plašas atpūtas iespējas ir dabā. Tur mēs aicinām, tā teikt, jauniešus vienkārši brīvā formā iet un izspēlēt dažādas spēles, iepazīties ar LVM izdotajiem šiem te informatīvajiem materiāliem un, tā teikt, nest to vēsti tālāk jau saviem vecākiem, saviem skolasbiedriem.

Tieši atpūtas iespēju stacijā vēlme uzkavēties bija vislielākā, vienlaikus uzrunātie skolēni pauda gandarījumu uzzināt daudz ko jaunu par mežu praktiskā veidā. Viņuprāt, šādām vides izzinošām aktivitātēm Daugavpilī būtu jānotiek biežāk.

Amēlija Daugavpils 12.vidusskolas 7.klases skolniece

Man patika tagad te spēlēt domino un tur vajadzēja egļu sugu noteikt. Tas arī bija interesanti, jo vajadzēja darboties ar komandām un… nu, interesantas aktivitātes.

Emīlija Daugavpils 12.vidusskolas 7.klases skolniece

Man patika, kā rādīja, kā jāstāda tās priedes. Tas bija interesanti! –Līdz šim nebiji redzējusi? –Nu, jā, un tos aparātus tādus. Bija grūtāk ar noteikšanu egļu. –Kā izdevās? –Nu, mums bija trīs atbildes no sešām pareizas.

Gatis Teilis LVM Kalsnavas arborētuma informācijas centra vadītājs

Tas, ko es noteikti redzu, ka skolnieki nāk ar tādu atvērtu prātu, ka viņi, tā teikt, ir ieinteresēti izzināt. Ja es arī nezinu, tad es esmu ieinteresēts izzināt un vaicāt, un jautāt, un tā teikt, iepazīt to, ko jau mēs šeit savos saturos piedāvājam. Jūtami, ka skolā par to tiek runāts, viņiem tas nav nekas svešs.

Lai gan uzņēmuma “Latvijas Valsts meži” galvenā darbības joma ir Latvijas mežu apsaimniekošana, liela vērība sabiedrības vides izglītības programmām tiek vērsta jau daudzu gadu garumā. Pieredze rāda, ka atsaucība iesaistīties meža izziņas pasākumos pieaug ar katru gadu kā pieaugušo, tā bērnu vidū.

Renāte Ribaka LVM Vides izglītības projektu koordinatore

LVM ir ļoti daudz biznesa virzienu, sākot no zemes apsaimniekošanas, līdz šeit jau parādītajai stādīšanai un meža atjaunošanai. Bet tas galvenais, ko mēs gribējām parādīt, ir tas, ka mēs šos te mežus ne tikai izstrādājam, bet mēs viņus arī atjaunojam. Un uzrunāt arī bērnus un jauniešus atrasties mežā un labprātīgi uz viņiem doties, jo, piemēram, šogad mēs izstrādājām arī jaunu izglītojošo materiālu kopā ar Eiropas Meža pedagoģijas organizāciju un Latvijas finieri. Un kampaņveidīgi aicinām stādīt un rūpēties par skābekļa ražošanu, jo, kā mēs zinām, globālā sasilšana un klimata pārmaiņas rodas tieši no tā, ka mums ir CO2 pārāk daudz, un lai to kompensētu, tad mēs arī piedāvājam šādas te, tā teikt, skābekļa pakas – izmēģināt un pielikt roku pašiem pie šīs te meža atjaunošanas savā veidā.

Šobrīd intensīvi notiek gatavošanās arī tradicionālajām Meža dienām, kas norisināsies 27. un 28.maijā “Latvijas Valsts mežu” Dabas parkā Tērvetē. To mērķis ir veicināt sabiedrības izpratni par ilgtspējīgu meža apsaimniekošanu.

Dalies:

Balvu novadā vērienīgi nosvinēti Baltā galdauta svētki

Interese par valsts ceļu pārņemšanu pašvaldībās maza

Līdzīgi raksti