Sakopj Vadzola ezera apkārtni

Autors: Beatrise Borise - 3 maijs, 2022 🕙 Lasīšanas ilgums: 5 min.

Aizvadītajās brīvdienās Latvijā norisinājās 15. atkritumu savākšanas un vides labiekārtošanas akcija “Lielā talka”. Šajā reizē talcinieki pulcējās vairāk nekā 1200 vietās. Dienu pirms “Lielās talkas” Lazdonas pamatskolas skolēni un “Latvijas Valsts mežu” darbinieki sakopa arī meža masīvu, kas ieskauj Vadzola ezeru Madonas novadā.

Rokās cimdi un atkritumu maisi, turpretī sirdī azarts un milzīga enerģija – Lazdonas pamatskolas skolēni kopā ar “Latvijas Valsts mežu” Ziemeļlatgales reģiona darbiniekiem devušies sakopt mežu, kas ieskauj Vadzola ezeru. Pēc divu gadu pārtraukuma covid-19 izplatības dēļ, šogad “Lielās talkas” aktivitātes atkal varēja notikt kuplākā skaitā. Lai gan kopumā šaipus mežos situācija uzlabojas un atkritumu apjoms samazinās, izdalītos maisus skolēni piepildīja diezgan ātri.

Erlans, Ervīns un Edijs Lazdonas pamatskolas skolēni

Mēs bijām atraduši daudz pudeles. Un mēs, kad gājām, vēl ieraudzījām daudz, daudz visādas tā kā elektriskās ierīces. Mēs atradām riepu, vēl pudeles visādas, maisus, visādas vēl botas. Mēs atradām zeķes, vienu makšķerei zvaniņu un vēl telefona vāciņu. –Kā jūs teiktu, vispār daudz atkritumu bija? –Jā, ļoti daudz. Pa visādām meža malām, daudz, daudz maisos salikti daudz visādi atkritumi. Burkas arī bija ļoti daudz un maisos bija musuri. –Kā jums šķiet, atkritumiem ir vieta mežā? –Nē!

Vilnis Otvars LVM Ziemeļlatgales reģiona Madonas iecirkņa vecākais mežkopis

Ar Lazdonas skolu sadarbība mums ikgadēja. Bieži vien iekrīt taisni uz Vilņiem, tad man tāda kā vārda dienas svinēšana pie reizes meža sakopšanas talka. Un paldies Lazdonas skolai par atsaucību, kuri tiešām nāk pretī. Bērniem tas ir pats par sevi gan arī izklaide mazlietiņ, arī darbs un arī viņi kaut ko jaunu uzzina, teiksim, par mežu. Cilvēki paliek apzinīgi. Tā, ka par to ir tikai jāpriecājas. Un tas varbūt ir tas rezultāts šo talku, jo tie, kas paši, teiksim, piedalās talkā, paši nemetīs un arī citiem aizrādīs, ka, teiksim, tā nevar darīt. Atceros pirmos gadus, kad mēs lasījām, mums bija ļoti lielas kravas mašīnām. Bija dīvāni, TV.

Kā uzsver “Latvijas Valsts mežu” pārstāvji, atpūtas vietas pilsētu tuvumā ir vieni no tiem objektiem, kur atkritumi atrodami visvairāk. Tostarp arī meža masīvā apkārt Vadzolu ezeram, kurš vilina daudzus aktīvās atpūtas cienītājus ar savu ainavisko reljefu.

Vilnis Otvars LVM Ziemeļlatgales reģiona Madonas iecirkņa vecākais mežkopis

Viņi jau zina, ka ir tie, kas vāc. Bet, nu, diemžēl tas ir tā bēdīgi, ka sava neizdarība tiek novelta uz tiem cilvēkiem, kas mežā strādā un mežu kopj. Ir paaudze, ko vairs nevar pārlauzt, jā, viņa ir. Bet audzināt jauno paaudzi, teiksim, jaunos bērnus visus izglītot. Lai tomēr viņi izaugtu par tādiem, kas grib dzīvot sakoptā vidē. Mēs priecājamies, ka šeit ir tāda smuka vieta, ka bērniem patīkami. Ja brauc pa to mežu, te ir kalni, lejas. Te gandrīz kā tāda Madonas Šveice, gribētos teikt. Teiksim, kas pieraduši pie līdzenumiem un atbrauc šeit uz šiem kalniem, tad, nu, tas ir cits iespaids.

Atkritumu savākšanas un vides labiekārtošanas akcijai “Lielā talka” Lazdonas pamatskolas skolēni gatavojās jau laikus. Kopīgi diskutējot un darbojoties, tapis zīmējums ar vēstījumu, kāpēc ir svarīgi sargāt dabu. Tuvākajā laikā, ņemot par piemēru šo zīmējumu, plānots izveidot lielformāta zīmes, un tās izvietot dabā.

Kristīne Mutore Lazdonas pamatskolas direktores vietniece izglītības jomā

Ir tapusi tāda plaukstiņa, ka mēs katrs esam atbildīgs par to, kas notiek apkārt – par ūdens tīrību, par mežu, par pļavām. Un ko tad ietekmē mūsu rīcība? Ietekmē gan dzīvniekus, gan augus. Un tāpēc mūsu visu rokās ir saglabāt šo te vidi tīru. Un šo te plakātiņu mēs tā kā arī plānojam iesniegt LVM un beigās izveidot banerīti, kas arī tiks izvietots šajās te mūsu koptajās vietiņās, lai aicinātu cilvēkus tomēr saudzēt dabu.

Pēc labi padarīta darba sekoja ugunskura kurināšana un desiņu cepšana Vadzola ezera labiekārtotajā atpūtas vietā. Piknika laikā skolēni varēja pārbaudīt arī savas zināšanas par mežā mītošajiem zvēriem.

Šajā reizē meža masīvā apkārt Vadzola ezeram tika savākti ap četriem kubikmetriem atkritumu. Kopumā šogad vides labiekārtošanas akcijai “Lielā talka” tika pieteiktas vairāk nekā 1200 talkas vietas.

Dalies:

Valsts prezidents apmeklēja Ludzas novadu

Ārstniecības iestādes jaunu pārbaudījumu priekšā

Līdzīgi raksti