Mācītājs Broks: ”Es nodotu sevi, ja nerunātu par karu”

Autors: Svetlana Dudarenoka - 19 aprīlis, 2022 🕙 Lasīšanas ilgums: 5 min.

Prāvests Rinalds Broks kalpo Rozentovas Svētā Krusta Pagodināšanas baznīcā Rēzeknes novada Maltas ciematā. Maltā dzīvo dažādu nacionalitāšu cilvēki, daudzi no tiem ir krievvalodīgie. Kopš Ukrainas kara sākuma draudze ir paudusi savu attieksmi, paceļot pie baznīcas Ukrainas karogu. Mācītājs Broks uzskata, ka nedrīkst klusēt par to, kas pašlaik notiek pasaulē, un tuvojoties Lieldienām, aicina padomāt par cilvēciskām vērtībām.

Rozentovas Svētā Krusta pagodināšanas draudzē sākas vakara dievkalpojums. Jau 7 gadus draudzi vada prāvests Rinalds Broks. Spilgtākie iespaidi par garīdznieku darbību tika gūti jau bērnībā, kad abi ar dvīņu brāli kalpoja pie altāra tagadējā Rēzeknes katedrālē, kas arī ietekmēja abu brāļu dzīves ceļa izvēli.

Rinalds Broks Rozentovas Sv. Krusta Pagodināšanas draudzes prāvests

Tas aizrāva, tas ieinteresēja, daudz iepazināmies ar tā laika jaunajiem garīdzniekiem un ar tā laika studentiem, kas jau studēja un bija izvēlējušies šo priesterisko kalpojumu. Tieši šeit šajā kalpojumā, es varu sevi īstenot, realizēt un ieguldīt.

Mūsdienu garīdznieka prakse neierobežojas ar baznīcās sienām, draudze vairāk nav anonīmo cilvēku grupa, kas tikai apmeklē dievkalpojumus, tie ir draugi, kam tu esi līdzās un kuru izaicinājumus un bēdas izproti, dalās savās pārdomās prāvests. Būt līdzās ir ļoti svarīgi, īpaši šajā laikā, kad karš Ukrainā izdzēš arvien vairāk dzīvību. Par šo klātbūtni ar draugiem domās un sirdīs liecina arī pie baznīcas plīvojošs Ukrainas karogs.

Rinalds Broks Rozentovas Sv. Krusta Pagodināšanas draudzes prāvests

Es pats esmu bijis Ukrainā, esmu bijis Ukrainā vairākas reizes, esmu saticies ar tur dzīvojošiem cilvēkiem, mēs esam daudz ko arī pārrunājuši. Esmu iemīlējis šo zemi, šos cilvēkus, viņi man loti tuvi ir kļuvuši un var teikt tādi draugi un kad aizsākās šī kara darbība, kas šobrīd rit Ukrainā, tas pirmais kas bija kā apliecināt šo tuvību, varētu teikt, ka mēs līdzi ciešam, kad ka Svētie raksti arī saka – raudāt ar tiem, kas raud.

Antoņina Rozentovas Sv. Krusta Pagodināšanas draudzes pārstāve

Viņš ir patiess, citi cilvēki saka, kā viņš tā var uzdrošināties. Es domāju, ļoti pareizi, viņš aicina mūs uz lūgšanu sākot ar pirmo dienu par mieru Ukrainā un par mieru arī Krievijā, lai tiem cilvēkiem tiktu apskaidrots prāts tiem cilvēkiem, kas ir ļaunuma piesēti. Mums ir jārunā patiesība, tikai patiesība var apturēt to, kas tagad notiek.

Anita Rozentovas Sv. Krusta Pagodināšanas draudzes pārstāve

Man ir zvanījuši draugi, paziņas arī no citām draudzēm. “Kādi jūs malači, mums, saka pat pašvaldība nav uzvilkusi Ukrainas karogu mastā, jums Ukrainas karogs plīvo pie draudzes. Jā tur ir jābūt drosmei, jo Malta no laika gala ir bijusi daudznacionāla.

Šobrīd informācijas telpā notiek cīņa par cilvēka sirdi un prātu, uzsver mācītājs, tāpēc arī runājot ar draudzi par notikumiem Ukrainā, bieži vien tiek uzsvērta doma par informācijas izvērtēšanu, apsvēršanu un patiesības meklēšanu.

Rinalds BroksRozentovas Sv. Krusta Pagodināšanas draudzes prāvests

Kādu dienu arī braucot pa Maltu varēja redzēt arī šos kara simbolus, kas tepat pa Maltas ielām uz ceļa zīmēm, kur varbūt kāds jaunietis, vai kāds, nezinu, ko viņš ar to gribētu izteikt vai paust šo “z” burtu uz ceļa zīmēmun tas lika vēl vairāk aizdomāties – nedrīkst jau klusēt. Kā garīdznieks, ja es par to nerunātu tad es pats sevi nodotu un domātu tādā ilūziju pasaulē dzīvojot, ka viss ir labi.

Šo satraukumu pilno laiku, kad cilvēkiem nav pārliecības par rītdienu, mācītājs salīdzina ar ļaunumu, kas tika nodarīts Kristum. Ļaunumam bija cilvēku sejas, arī tagad tas nav abstrakts, tam ir seja un pat vārds.

Rinalds BroksRozentovas Sv. Krusta Pagodināšanas draudzes prāvests

Arī šobrīd mēs varam teikt, ka tam ir seja un vēl vairāk mēs varam runāt, tā ir Kremļa, tā ir Putina šī ideoloģija, kas liek patiesībā šīs ideoloģijas vadītiem arī karavīriem doties un šajā ciņa, šajā uzbrukumā citai zemei.

Priesteris lūdz atcerēties, ka Lieldienas nāk ar vēstījumu par mieru un īpaši cerību, ko mēs nedrīkstam zaudēt, jo Kristus augšāmcelšanās ir liecība tam, ka ļaunums ir uzvarams.

Dalies:

Turpina renovēt Bērnu un jauniešu sporta skolu Preiļu novadā

Strauji izplatās Āfrikas cūku mēris

Līdzīgi raksti