Par stārķu ligzdu noņemšanu nav jāuztraucas

Autors: Ausma Sprukte-Kozule - 14 aprīlis, 2022 🕙 Lasīšanas ilgums: 6 min.

Iedzīvotāji arvien biežāk satraucas par situācijām, kad remontdarbu vai citu iemeslu dēļ no elektrības stabiem pazudušas stārķu ligzdas. Dabas aizsardzības speciālisti un uzņēmuma “Sadales tīkls” pārstāvji skaidro, ka katrs šāds gadījums ir rūpīgi kopā izvērtēts un nereti ligzdas noņemšana ir drošāks risinājums par tās atstāšanu. Tieši no elektrolīnijām gūtās traumas ir viens no biežākajiem iemesliem putnu bojāejā.

Bažas par turpmāko stārķu likteni, kam nesen, veicot elektrolīnijas remondarbus, nojaukta ligzda, māc Rēzeknes novada Bērzgales ciema iedzīvotājus. Stārķi teritorijā pie bērnudārza uzturas ik gadu un pēc vairāku dienu mulsuma ligzdu atkal veido aptuveni turpat, kur tā atradās līdz šim.

Olga Pekša Bērzgales ciema iedzīvotāja

Stārķīši, var redzēt, ka viņi lido un tā kā meklē jaunu vietu, uz viena staba pasēž, uz otra, uz trešā. Redziet, tur tā ligzdiņa, kuru iesāka pīt… un bērnudārzs un bērni pa logu pat pilnīgi redz, kur putniņi dzīvo! Vajag parūpēties, lai tie arī putniņi varētu jaunu ligzdu tur vīt vai to pašu uzlikt, kas viņiem tur tādi apaļie ir, lai jaunu ligzdu var viņi taisīt.

Neizpratne ir arī par to, ka uzņēmums “Sadales tīkls” nupat izveidoja Latvijā pirmo ligzdu parku baltajiem stārķiem Valmieras pusē, bet šeit ligzdas atpakaļ nav uzliktas vairākkārt. Uzņēmuma pārstāvji skaidro, ka katrs gadījums izvērtēts atsevišķi un saistīts ar cilvēku un putnu drošību, elektroapgādes kvalitāti, balstu tehnisko stāvokli.

Alīna Kozlovska AS “Sadales tīkls” Ārējās komunikācijas vadītāja

Tieši, lai novērstu šos apdraudējuma riskus, jo apkārt ir iedzīvotāji, bērnudārzs. Tas nozīmē, ka arī bērni var tikt pakļauti kādiem drošības riskiem. Šī te metāla pamatne pati par sevi ir diezgan smaga un vēl apvienojumā ar stārķa ligzdu – tas spiediens uz balstu ir diezgan liels. Stārķa ligzda – ir tā, ka tā sver vidēji no 400 – 500 kilogramus. Lielas, ilggadīgas stārķa ligzdas sver pat tonnu. It īpaši, ja salīst vai sasalst ziemā.

Statistika liecina, ka pašlaik uz elektrības stabiem atrodas aptuveni 8000ši ligzdu, no kurām 5000 aprīkotas ar pamatnēm. Tomēr arī tas nav simtprocentīgs drošības garants, pērn saskaroties ar strāvu bojā gājuši 84 stārķi vai to mazuļi. Ik gadu noņemti vairāki simti ligzdu, arī Dabas aizsardzības pārvalde uzsver, ka nereti tas ir drošāk, nekā atjaunot.

Diāna Selecka DAP Dabas izglītības darba speciāliste

Ja stārķis iet bojā, ļoti bieži tas notiek tieši elektrolīnijās. Viņš sapinas, tiek uz vadiem. Arī, ja šogad viņi netaisa to ligzdu un nepaspēj ligzdot, viņi to noteikti darīs nākamgad un stārķa populāciju tas nekādā veidā neietekmēs. Ornitoloģijas biedrība ir saskaitījusi, ka Latvijā šobrīd ligzdo vismaz 14 000 stārķu. Stārķiem šis ir pietiekamais cipars, lai viņi varētu baroties, varētu ligzdas vīt, lai viņiem visiem būtu komfortabli.

Alīna Kozlovska AS “Sadales tīkls” Ārējās komunikācijas vadītāja

Šo te ligzdu noņemšanu mēs pārsvarā veicam tikai ārpus stārķu ligzdošanas sezonas, lai netraucētu putnu dzīvi un tas notiek tiešām tikai tādos gadījumos, kad tas nav droši un arī ārkārtas gadījumi dažkārt ir, kad ar Dabas aizsardzības pārvaldes atļauju mēs noņemam arī ligzdošanas sezonā, bet tas ir tikai tad, ja ir avārijas darbi jāveic vai tas apdraudējums ir tik liels, ka vienkārši tas ir jāveic nekavējoties.

Tā kā stārķi ligzdu tomēr atkal vij uz elektrības staba, iedzīvotāji aicināti par to un citiem līdzīgiem gadījumiem ziņot uzņēmumam “Sadales tīkls” pa tālruni 8404. Vietējie gan vēlētos, lai turpmāk vismaz katrā novadā būtu atsevišķs speciālists, ar kuru kopā risināt šādas situācijas.

Olga Pekša Bērzgales ciema iedzīvotāja

Kad es, piemēram, zvanīju, es tiku Rīgā, bet kā viņi var zināt, kur te ir tāda Bērzgale, kur te tāda Červonka, kur te vēl kāda vietiņa, Lendži vai vēl tur, jebkura. Es domāju, ka tas ir aktuāli visā Latgalē un ne tikai Latgalē, visā Latvijā.

Tikmēr nozares speciālisti vēlreiz atgādina, ka dabas norisēs cilvēkiem nav jāiejaucas un, turpmāk, nevajadzētu mēģināt uzņemties gādību, piemēram, pār stārķu mazuļiem.

Diāna Selecka DAP Dabas izglītības darba speciāliste

Vai nu tas mazulītis ir dzīvot nespējīgs vai tie stārķi nespēj tik daudz izbarot. Daba ir daba, viņi ir gudrāki par mums un tagad nāk pavasara laiks – putnu mazuļi, dzīvnieku mazuļi, zaķīši, stirniņas. Ja jūs ieraugāt – nelieniet! Lūdzu, nelieniet! Daba ir gudrāka. Tepat viņam netālu ir mamma, tam mazulītim, noteikti atnāks, par viņu parūpēsies un cilvēks ar savu iejaukšanos visbiežāk tikai kaitē.

Ja tomēr ir liela vēlme palīdzēt, Latvijas Ornitoloģijas biedrības mājaslapā pieejama informācija par to, kā pareizi savos lauku īpašumos veidot ligzdu pamatnes stārķiem vai putnu būrīšus citiem putniem.

Dalies:

Kravu pārvadātāji gaida rindā iebraukšanu Latvijā

„Saudzēt, saglabāt, samīļot. Daba.” turpinājuma 8. raidījums

Līdzīgi raksti