Visi septiņi kucēni derīgi dienestam Valsts robežsardzē

Autors: Ausma Sprukte-Kozule - 6 aprīlis, 2022 🕙 Lasīšanas ilgums: 4 min.

Valsts robežsardzes koledžas Kinoloģijas dienestā pirms dažiem mēnešiem dzimušie visi septiņi kucēni nu ir atraduši saimniekus – kinologus Daugavpils, Viļakas un Ludzas pārvaldēs. Jau šonedēļ viņi uzsāk pirmās nopietnās mācības, kam sekos specializācijas apgūšana cilvēka smaržas, sprāgstvielu vai narkotisko vielu meklēšanā. Kinologu robežsardzē aizvien trūkst un jaunie speciālisti mudina novērtēt šī darba specifiku un aktīvāk apgūt kinoloģiju arī citus.

Luna, Lorry un Lukrēcija – ir trīs no septiņiem vācu aitu šķirnes kucēniem Valsts robežsardzē, kuru ikdienai sākām sekot jau kopš dzimšanas. Visi kucēni nupat atzīti par dienestam derīgiem un tagad katram ir savas saimnieks – jauni kinologi Viļakas, Daugavpils un Ludzas pārvaldēs.

Kurts Kruglovs VRS Ludzas pārvaldes Krivandas robežapsardzības nodaļas jaunākais inspektors

Esmu no Valsts robežsardzes Ludzas pārvaldes Krivandas robežapsardzības nodaļas jaunākais inspektors un sācis savu dienestu esmu laicīgi jau ar mazo draudziņu! Šī ir Lukrēcija. Viņai ir trīs mēneši, bet es viņu saukšu nedaudz īsākā vārdā kā “Luka” un pēc angļu vārda tas nozīmē gaismas nesējs, tā ka viņa ienes kaut kādu nelielu gaismu arī manī iekšā.

Kinologs Kurts uz Latgali pārvācās no Rīgas puses. Viņam dienests kinoloģijā ir sirdslieta. Savu suni jaunietis uzskata par ģimenes locekli ar apbrīnojamu gudrību un spēju sargāt. Šobrīd visiem kucēniem un jaunajiem kinologiem rit pirmais iepazīšanās posms.

Kurts Kruglovs VRS Ludzas pārvaldes Krivandas robežapsardzības nodaļas jaunākais inspektors

Mēs mākam ļoti smuki acīs skatīties, mēs mākam neprasīt neko. Jā. Ai, kāda tu laba! Kontrolīte, nelieli limiti, kaut kādas nelielas asociācijas mēs tam dzīvniekam sākam veidot, lai viņš būtu pārliecināts, drošs par savām darbībām.

Viss apmācību process balstīts rotaļās un pozitīvu emociju radīšanā, lai arī pēc tam specializējoties cilvēka smaržas, sprāgstvielu vai narkotisko vielu meklēšanā, suns kinologam uzticētos. Šobrīd Valsts robežsardzē dienesta pienākumus līdzās kinologiem pilda aptuveni 100 suņi, no kuriem Ludzas pārvaldē ir 34.

Vitālijs Šapočkins VRS Ludzas pārvaldes Robežkontroles un imigrācijas dienesta Kinoloģijas nodaļas galvenais inspektors, kapteinis

90% no visiem suņiem, protams, strādā uz zaļās robežas. Viņiem gan jāatrod pēdas, ja šķērso robežu un tad jāmēģina panākt to pārkāpēju un aizturēt to. Vēl mums ir narkotisko vielu specializācijas dienesta suņi un viņi arī brauc uz robežkontroles punktiem un attiecīgi tad pārbaudām mašīnas, personas un meklējam narkotiskās vielas.

Lai arī kinologa profesija ir radoša un aktīva, tomēr tā prasa lielu piepūli un pacietību. Šādu darbinieku trūkst, tāpēc pārvalžu pārstāvji ir gandarīti par katru jauno speciālistu savā robežapsardzības nodaļā.

Vitālijs Šapočkins VRS Ludzas pārvaldes Robežkontroles un imigrācijas dienesta Kinoloģijas nodaļas galvenais inspektors, kapteinis

Tagad pienāk tas laiks, kad jau vecākie tie kinologi sāk iet pensijā un mums, protams, vajadzīgi tie jaunie kinologi, papildspēki.Štati ir nokomplektēti, bet pastāv iespēja palielināt šos štatus un vēl jauniešus tā kā pieņemt.

Kurts Kruglovs VRS Ludzas pārvaldes Krivandas robežapsardzības nodaļas jaunākais inspektors

Tev ir dienu un nakti, katru dienu ar to dzīvnieku jābūt kopā, jāskatās, kā viņš uzvedas, kā viņš jūtas. Tev galu galā ir noteikti kaut kādi uzdevumi, kas tev laika ietvaros ir jādara. Darbs neapstājas nekad! Viņš ir principā tavs draugs, galu galā viņš ir tavs nākošais kolēģis. Tā ir tā atbildība. Tikpat daudz, cik tu ieguldīsi pats tajā sunī to darbu, tik arī labs tev viņš būs!

Jau šonedēļ jaunie kinologi atgriezīsies Kinoloģijas centrā Rēzeknē, lai kopā ar kucēniem apgūtu sākotnējo apmācību programmu. Savukārt kārtot eksāmenu un sākt dienestu uz robežas viņi varēs pēc aptuveni pusotra gada.

Dalies:

Daugavpilī notika atbalsta gājiens Ukrainai

Grivnu apmaiņa pret eiro Latvijā ir apgrūtināta

Līdzīgi raksti