Interese par dienestu Zemessardzē aizvien aug

Autors: Ausma Sprukte-Kozule - 28 marts, 2022 🕙 Lasīšanas ilgums: 5 min.

Zemessardzē pēdējā mēneša laikā saņemti jau vairāk nekā 2000 iedzīvotāju iesniegumi ar vēlmi kļūt par zemessargiem. Viņu vidū ir gan studenti, gan arī jau pieredzējuši mediķi, mākslinieki, kultūras un dažādu citu nozaru darbinieki. Lielāka interese par dienesta gaitām ir arī Latgalē. Nupat Balvos organizēts informatīvs pasākums. Tā laikā stāties zemessargu rindās un aizpildīt pieteikumus varēja uzreiz pasākuma norises vietā.

Dažādu Zemessardzes tehnikas vienību un ekipējuma apskate, iepazīšanās ar zemessargu, kā arī karavīru ikdienu. Tā vietējos iedzīvotājus papildināt zemessargu rindas Balvos aicināja Zemessardzes 2.trās Vidzemes brigādes 31.mais kājnieku bataljons. Uzreiz uz vietas rakstīt iesniegumu un pieteikties Zemessardzē nolēma 13 cilvēki.

Edvīns Rugāju iedzīvotājs

Kā radās ideja, ka ir jāstājas Zemessardzē? – Tas, ka tur viens miglu mērkaķis ar granātu spēlējas aiz robežas. – Sazvanījos ar draugiem, viņi nodarbojas ar zemniecību. Arī atbrauca. – Un nolēma iestāties Zemessardzē? – Jā. – Kāda ir jūsu profesija, ar ko ikdienā nodarbojaties? – Ar meža apsaimniekošanu.

Ilona pasākuma apmeklētāja no Alūksnes

Es grāmatvede esmu, jā, sēžu pie datora. Tagad vienkārši vajag aktīvāku dzīvesveidu nomainīt. Jau sen bija tāda doma, ka varētu zemessargos iestāties, tas bija tāds grūdiens, kad es ieraudzīju, ka ir iespēja atbraukt tuvāk paskatīties un pie reizes arī uzrakstīt iesniegumu.

Aleksejs Solovjovs ZS 31. kājnieku bataljona virsseržants, štāba virsseržants

Bataljona štābs atrodas Alūksnē, bet 31. kājnieku bataljona atbildības teritorijā Balvu novads iedzīvotāju ziņā ir lielākais un, protams, mēs panākam tuvāk un piedāvājam iespēju iepazīties ar militārajām specialitātēm, uzzināt par dienesta gaitu Zemessardzē, apskatīties ieročus, ekipējumu, aprunāties, saņemt atbildes.

Pēdējā mēneša laikā vēlmi pievienoties Zemessardzei izteikuši 2039 cilvēki, visvairāk – 1.majā Rīgas brigādē. Taču straujš intereses pieaugums ir arī citviet, piemēram, 3.šajā Latgales brigādē mēneša laikā saņemts tik daudz pieteikumu cik pērn visa gada garumā kopā.

Guntars Lizdiks ZS 3. Latgales brigādes virsseržants, galvenais virsseržants

Visas pasaules vēstures lappusē ir ierakstīta šī traģiskā diena – 24. februāris, kad sākās karš Ukrainā un saistībā ar to Zemessardzes 3. Latgales brigādes personālsastāvam vēlas pievienoties uz doto brīdi jau 166 jaunie zemessargi. Vidēji apmēram pa visu brigādi, pa bataljoniem apmēram ir vienāds skaitlis, bet lielākā daļa pagaidām mums ir pieteikušies no Jēkabpils puses.

Jānis Freimanis ZS 31. kājnieku bataljona komandieris, pulkvežleitnants

Zemessardzes 2. Vidzemes brigādē kopš šī datuma ir saņemti vairāk nekā 300 jauni iesniegumi. Šie cilvēki nāk no dažādām civilās dzīves sfērām, tie ir autovadītāji, tie ir IT speciālisti, pavāri un šīs visas civilās dzīves prasmes ir ļoti nepieciešamas un piemērojamas Zemessardzes dienesta uzdevumu izpildei.

Ausma Sprukte LRT žurnāliste

Līdz šim novērots, ka vislielākā interese par dienestu zemessardzē Latgalē ir jauniešu un augstskolu studentu vidū, tāpat vairākus pieteikumus jau ir uzrakstījuši sabiedriski aktīvi kultūras nozares darbinieki.

Pašlaik pavisam Latvijā ir vairāk nekā 8200 aktīvu zemessargu. Viņiem var pievienoties Latvijas pilsoņi vecumā no 18 līdz 55 gadiem, bez kriminālas sodāmības un ar atbilstošu veselību, kā arī fizisko sagatavotību. Pienākumi Zemessardzē ir dažādi: atbalsts Valsts robežsardzei uz zaļās robežas, civilmilitārā sadarbība, dažādu krīzes gadījumu risināšana un citi.

Guntars Lizdiks ZS 3. Latgales brigādes virsseržants, galvenais virsseržants

Cilvēkus ir motivējusi tā pati situācija un apziņa, kurš cits, ja ne mēs būsim pirmie tie, kas aizsargāsim savu valsti. Nav krīzes situācijas tikai kara situācijas, ir situācijas arī gan dažādas – plūdi, ugunsgrēki, kur arī zemessargi aktīvi iesaistās un tieši šeit Zemessardzē viņi gūst tās pirmās iemaņas, kolektīvās iemaņas strādāt komandā.

Turpmāk lielāka uzmanība būs pievērsta arī jaunākās paaudzes izglītošanai Valsts aizsardzības mācībā skolās.

Martins Balvu novada iedzīvotājs, Valda dēls

– Ko tu te jau paguvi apskatīt, kā patika? – Patika ļoti automašīnas tādas lielas un tā. – Gribētu nākotnē būt karavīrs? – Nē. – Kāpēc? – Bailīgi. Nošaus un vēl … tas ta gan. – Par ko tad tu gribētu būt? – Par futbolistu. – Man liekas, ka nevajag karu vismaz, Ukraina ir laba valsts!

Valdis Balvu novada iedzīvotājs, tētis Martinam

Jāaudzina jaunajai audzītei dzimtenes mīlestība, patriotisms, savādāk jau mums nekā nebūs. pašiem jāaizstāv savu zemi būs. – Tā kā ir cerība, ka paskatīsies puika un, ka viņš varētu būt? – Viņš jau vairāk mani atvilka, mēs te pēc darba braucām, iepirkāmies, teica, ka viņam gribas arī paskatīties.

Šajā nedēļas nogalē informatīvs pasākums par Zemessardzi gaidāms arī Ludzas novada Felicianovā, savukārt aprīlī Alūksnes novadā.

Dalies:

Zemessardze informē Rēzeknes novada skolēnus par valsts visaptverošo aizsardzību

Preiļu novadā izsludināts uzņēmējdarbības atbalsta konkurss

Līdzīgi raksti